אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איפה לא כדאי לאכול? תשאלו את טוויטר צילום: shutterstock

בשולי הרשת

איפה לא כדאי לאכול? תשאלו את טוויטר

חוקרים פיתחו מערכת שקוראת ציוצי גולשים ומזהה מקרים בהם חטפו קלקול קיבה. השיטה: ניתוח תסמיני מחלה שמופיעים בציוצים שכתבו. המערכת עשויה לסייע בעתיד באיתור התפרצות מגיפות ובמעקב אחריהן

12.08.2013, 17:38 | עומר כביר
לא חסרים שירותים שימליצו לנו באיזה מסעדות כדאי לאכול. yelp, זאגאט, Urban Spoon ואחרים עושים שימוש בחוכמת ההמונים, בחוכמת המומחים או בשילוב שלהן כדי להציג לגולשים את המסעדות החמות ביותר בקרבתם. אבל מה לגבי המסעדות המסוכנות ביותר, אלו שביקור בהן עלול להסתיים בהרעלת מזון?

קראו עוד בכלכליסט

המידע, שלא במפתיע, כבר קיים ברשתות החברתיות השונות, הודות לגולשים שדיווחו על חוויותיהם המצערות. עכשיו, חוקרים מאוניברסיטת רוצ'סטר אספו אותו והשתמשו בו ליצירת מערכת שמנטרת ומתריעה על התפרצות של הרעלות מזון במסעדות בניו יורק.

המערכת ממקמת תלונות גולשים על גבי מפת מסעדות העיר המערכת ממקמת תלונות גולשים על גבי מפת מסעדות העיר המערכת ממקמת תלונות גולשים על גבי מפת מסעדות העיר

בבניית המערכת אספו החוקרים מיליוני ציוצי טוויטר ששלחו משתמשי סמארטפונים בניו יורק. “התחלנו ביצירת אלגוריתם שמזהה ציוצים על נושא מסוים בדיוק כמעט מושלם, גם כשמדובר במילים ובביטויים מגוונים", סיפר אחד החוקרים, הנרי קאוטץ, במאמר שפרסם בניו יורק טיימס. “מידע המיקום שמוטמע בציוצים איפשר לנו לשלב אותם במאגרי מידע גיאוגרפיים".

את המידע הזה הזינו החוקרים למערכת שפיתחו, המכונה על ידם nEmesis: “היא איתרה ציוצים שנשלחו ממסעדות", הסביר קאוטץ. "כשזוהה משתמש שצייץ ממסעדה, כל הציוצים שלו מ-72 השעות הבואת נותחו על מנת לבדוק האם יש בהם מידע על סימפטומים של הרעלות מזון, כמו הקאה, שילשול, כאבי בטן או חום גבוה”.

הציוצים שנאספו ומיקומם על מפת ניו יורק הציוצים שנאספו ומיקומם על מפת ניו יורק הציוצים שנאספו ומיקומם על מפת ניו יורק

לאורך ארבעה חודשים אספו החוקרים 3.8 מיליון ציוצים, מהם איתרו 23 אלף מבקרי מסעדות ו-480 דיווחים על הרעלת מזון. המסעדות דורגו על סמך מספר הדיווחים על הרעלת מזון מהמבקרים בהן.

המדיה החברתית תאתר מחלות

למרבה הצער, המחקר לא כולל את רשימת המסעדות מהן יש להימנע. “הדיווחים בטוויטר הם לא מדד מדויק", הסביר קאוטץ במאמר בניו יורק טיימס. “כל מקרה יחיד יכול להיות תוצאה של גורמים שאינם קשורים לארוחה במסעדה".

לדברי החוקר, המודל שיצרו לא ישמש כנראה ליצירת כלי צרכני, אלא כבסיס לעבודה של גורמים מקצועיים ולמחקר נוסף. “זיהוי מוקדם של אנשים שנדבקו במחלה הוא קריטי במניעת ועצירת התפרצויות הרסניות", נכתב במחקר. “הדרך המהירה ביותר להילחם במגיפה באזורים אורבניים הינה להגביל תנועה של אנשים נגועים לבתיהם. ואולם, אסטרטגיה זו יכילה באמת רק בראשית ההתפרצות. מחקר זה מראה באמצעות רשתות חברתיות ניתן לזהות מקרי הדבקה במהירות וביעילות".
 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות