אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבלן הבנייה של התחנה סילק ממנה את הבעלים צילום: בני מור

בלעדי לכלכליסט

קבלן הבנייה של התחנה סילק ממנה את הבעלים

חברת ווד גרופ האמריקאית, שנשכרה להקים את תחנת הכוח של דוראד באשקלון, הסתכסכה עם קבלנית המשנה הישראלית א.דורי, שהיא במקרה גם בעלת הבית

13.08.2013, 09:22 | ליאור גוטמן

שבועיים לאחר שתחנת הכוח דוראד החלה לייצר חשמל, מתגלה המלחמה מאחורי עבודות ההקמה של התחנה. 

קראו עוד בכלכליסט

תביעה שהגישה קבלנית המשנה של הבנייה חברת א.דורי (המחזיקה גם ב־18.75% ממניות התחנה), נגד הקבלנית הראשית ששכרה אותה, חברת ווד גרופ האמריקאית, מגלה כי ויכוח בין השתיים על הגדלת היקף העבודות בפרויקט הסתיים בצעד מדהים: וודגרופ מנעה מעובדים של א.דורי (כאמור, מבעלות הבית בפרויקט) להיכנס לאתר הבנייה. המהלך נמנע בסופו של דבר רק בהתערבות בית המשפט.

הסכסוך בין החברות נחשף בתביעה בגובה 50 מיליון שקל שהגישה א.דורי לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד שתי הזוכות במכרז להקמת התחנה, ווד גרופ והחברה־הבת שלה ג'י.טי.אס. במסגרת התביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אלי כהן ואור לוסטגרטן ממשרד גורניצקי, טוענת א.דורי כי ווד גרופ העבירה אליה עד אפריל 2012 תשלומים בגובה 73 מיליון דולר עבור חלקה בעבודות הבנייה, אולם מאותו מועד הפסיקה להעביר תשלומים.

לטענת א.דורי, החברה האמריקאית הפסיקה להעביר אליה תשלומים בעקבות שינויים קיצוניים בגובה 50 מיליון שקל בעלויות העבודה והחומרים בפרויקט. א.דורי טוענת כי בזמן ביצוע העבודות, ווד גרופ וג'י.טי.אס ייצרו משברים מדומים בניסיון לדחוק את רגליה מהפרויקט, ו"שיאה של ההתנהלות היה בניסיון בריוני וחסר תום לב למנוע את המשך ביצוע העבודות ולאסור על הכנסת מנהלי העבודה של החברה לאתר הבנייה... רק לאחר התערבות בית המשפט קיבלו שוב העובדים אישור לחזור ולעבוד בתחנת הכוח".

  

אילוסטרציה, צילום: בלומברג אילוסטרציה | צילום: בלומברג אילוסטרציה, צילום: בלומברג

מנכ"ל ווד גרופ שלמה כהן סיפר ל"כלכליסט" כי בתחילת החודש הוא נאלץ לסלק את א.דורי מאתר הבנייה, זאת בשל בעיות לכאורה בעמידה בלוחות הזמנים של הקמת מבנים שונים במתחם. "החלפנו את ספק העבודה באחר, ובתוך זמן קצר נשלים את העבודות במקום".

מנגד, מקורבים לא.דורי מסרו שהתביעה הסופית של החברה עשויה להסתכם בכ־100 מיליון שקל, ורק כמחצית ממנה הוגשה בינתיים לבית המשפט.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בית המשפט הוציא צו שמונע מווד גרופ לחלט את הערבויות שניתנו על ידי א.דורי בהיקף של 6 מיליון דולר לצורך הפרויקט, ואף אסר העסקת קבלן משנה אחר במקומה.

מדוראד נמסר בתגובה ש"דוראד אינה צד לתביעה הנידונה בין א.דורי לג'י.טי.אס. מדובר בסכסוך כספי בין הקבלן הראשי לקבלן המשנה בפרויקט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות