אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד מקים מסלול עוקף למינהל בראשות אורי שני

בלעדי לכלכליסט

לפיד מקים מסלול עוקף למינהל בראשות אורי שני

החברה הממשלתית החדשה שמקים קבינט הדיור לא רק תשווק 150 אלף יחידות דיור, היא גם תוכל לאתר, לתכנן ולפתח את הקרקעות בעצמה. כך מקימה הממשלה גוף שיתחרה במינהל מקרקעי ישראל וירוקן אותו מתוכן

13.08.2013, 07:07 | עינת פז-פרנקל

לחברה הממשלתית שתוקם כדי לשווק קרקעות לבניית 150 אלף יחידות דיור ולהוריד את מחירי הדירות בישראל צפויות להינתן סמכויות נרחבות שינגסו באופן משמעותי בפעילות רשות מקרקעי ישראל - כך נודע ל"כלכליסט". החברה בראשות אורי שני (על תקן יועץ חיצוני), שעל הקמתה החליט קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד, תאתר קרקעות למגורים ותוכל לתכנן, לפתח ולשווק אותן - הן במכרזים לדיור בשכירות והן במכרזים לדירות למכירה.

קראו עוד בכלכליסט

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, צילום: נחום ברנע בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל | צילום: נחום ברנע בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל, צילום: נחום ברנע

לא משווקים מספיק במרכז

גורם בכיר המעורב במהלך אמר ל"כלכליסט" כי "המינהל אינו מספק את הסחורה ואינו משווק מספיק קרקעות במרכז, ולכן יוקם גוף שיתחרה בו ישירות ועלול אף לרוקן אותו מתוכן". מנתונים שמסרה אתמול רשות מקרקעי ישראל לבקשת "כלכליסט" עולה כי במחצית הראשונה של 2013 שווקו ברחבי הארץ קרקעות ל־16.5 אלף יחידות דיור, מתוכן רק כ־2,000 - 12% - באזור המרכז: 846 יחידות דיור במחוז תל אביב, ועוד 1,148 יחידות דיור בערים נס ציונה, ראשון לציון, שוהם, יבנה, רחובות ומודיעין.

בימים הקרובים צפוי הצוות המייעץ לקבינט הדיור ("צוות 90 הימים"), המורכב בעיקר ממנכ"לי המשרדים הרלבנטיים לדיור, להמליץ על הסמכויות הצפויות להינתן לגוף החדש שיוקם כדי לאתר, לתכנן, לפתח ולשווק קרקע ל־150 אלף יחידות דיור. מתוך כמות זו, כ־50 אלף יחידות דיור יהיו להשכרה לטווח ארוך, ועוד כ־100 אלף למכירה - כך העריכו אתמול גורמים בכירים במשרדי הממשלה. "יש משבר בשוק הדיור שמצריך מהלך חריג שעוקף את כל התהליכים הקיימים", אמר גורם בכיר אחר.

הגורמים הדגישו כי לא בהכרח נדרשים שינויי חקיקה כדי שהחברה הממשלתית תתכנן את הקרקעות למגורים ותשווק . "המינהל בסופו של דבר יפרסם את המכרזים ויחתום על החוזים כחוק, אך את כל הפעילות הקודמת לכך יבצע המטה בראשות שני", אמרו. "זו במידה רבה חתימה טכנית".

כבר סופדים לרפורמה

כזכור, מטרתה העיקרית של הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, שיצאה לדרכה לפני ארבע שנים, היתה להקדיש את מרב המשאבים לשיווק קרקעות. רק עכשיו מתחילים להתבצע השינויים הארגוניים הנדרשים ליישום אותה מטרה, וכעת יש מי שכבר סופד לרפורמה. ביקורת רבה נשמעה גם על חולשת המינהל בהשבת קרקעות חקלאיות למדינה (לצורך שינוי ייעוד למגורים) וכן על מכרזים להשכרה שנכשלו.

יאיר לפיד ואורי שני, צילום: אוראל כהן יאיר לפיד ואורי שני | צילום: אוראל כהן יאיר לפיד ואורי שני, צילום: אוראל כהן

המקטרגים אומרים שבשנתיים בהן מכהן בנצי ליברמן כמנהל הרשות, היא לא הצליחה לשווק קרקעות באופן אגרסיבי באזורי הביקוש. מצד שני, ליברמן הצהיר לאחרונה כי ישווק כ־40 אלף יחידות דיור במחיר מפוקח בשנתיים הקרובות.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הפעילות להקמת החברה המדוברת מתנהלת בתיאום ובהתייעצות עם רשות מקרקעי ישראל". ממשרדי השיכון והאוצר לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

124 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

123.
הפתרון הכי פשוט
1. לשווק עשרות אלפי יחידות דיור ביוש יוריד מיידית את המחירים בתל אביב וירושלים. חבל לתת מליוני דונמים ששווים מאות מליארדים לערבים ולגור במגדלים אחד על השני בתל אביב... 2. לתת כסף לערבים ביו"ש שיעזבו. כל כסף שתיתן אפילו מיליון לכל משפחה יעלה פחות מהקרקע שהם יושבים עליה ומהעלות הביטחונית שנגרם מאוייבנו ביו"ש כל מי שמקשקש על פתרון אחרימשיך לקשקש...
אחד שמבין קצת , ירושלים  |  18.08.13
121.
מגיב 87 צודק
שמו בראש המינהל שקרן מרושע יותר מקודמו שהרס את המינהל ,היום אין לך עם מי לדבר כי הוא ערבב את כל העובדים שנשארו,ו\חילק אותם מחדש במחלקות ,ואף אחד לא יודע מה לעשות!!! ואין עם מי לדבר. במקום להקים גוף מקביל למינהל צריך לשלוח את מנהלו הביתה כמה שיותר מהר יחד עם מנהלי המחוזות הכושלים!!
משה  |  14.08.13
לכל התגובות