אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחייבות אי־תחרות מצד פורש מעבודה - משתלמת צילום: אסף לב

התחייבות אי־תחרות מצד פורש מעבודה - משתלמת

ביהמ"ש קבע כי מענק לעובד פורש תמורת התחייבות להימנע מתחרות במעסיק ייחשב לרווח הוני לצורכי מס

13.08.2013, 08:48 | הדר קנה

בית המשפט לעניינים מינהליים בחיפה פסק שמענק שמקבל עובד ממעסיק בעת פרישתו תמורת התחייבות להימנע מתחרות ייחשב כהכנסה הונית (הון כספי) ולא פירותית (הכנסה על עבודה).

משמעות ההחלטה היא שהעובד ישלם על המענק פחות מס. מס על הכנסה מהון נע בין 20% ל־30%, בעוד שמס על הכנסה מעבודה יכול להגיע ל־48% ואף ל־50%. השופט רון סוקול פסק בערעור שהגיש מאיר אבידן, בכיר לשעבר בג'ונסון אנד ג'ונסון ישראל שפרש ב־2006. עם פרישתו חתם אבידן על התחייבות שלא יתחרה בחברה במשך 24 חודשים ולכן קיבל תשלום נוסף של מיליון שקל.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

רשות המסים דרשה לצרף את המענק להכנסותיו של אבידן כשכיר. אבידן, באמצעות עוה"ד אורי דרוקר, מיקי מיכאלוביץ ואריאל דיאמנט ממשרד ד"ר מ.דרוקר ושות', טען שהמענק הוא הכנסה מרווח הון ונימק זאת בכך שלמעשה ויתר על זכות לעסוק בתחום התמחותו הספציפי. פקיד השומה טען בתגובה שהתשלום לעובד הוא פיצוי על הפסד הכנסה, ואינו מהווה תמורה על מכירה או ויתור על זכות. השופט סוקול קבע ש"24 חודשים הם תקופה משמעותית ולא תקופה של מה בכך.

הוויתור על הזכות לעשות שימוש בכישורי העבודה בתחום למשך 24 חודשים הינו ויתור על זכות ממשית בעלת ערך כלכלי ממשי, ועל כן יש לראות בתקבול ששולם בגין הוויתור כתקבול בגין מכירת נכס". השופט פסק שרשות המסים תחזיר לאבידן את המס ששילם ביתר ותשלם 15 אלף שקל הוצאות משפט. רשות המסים בתגובה: "נלמד את פסק הדין ונשקול את צעדינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
פסיקה ראויה לכל הדעות
מבלי להתייחס לכל המתלהמים על העשירים והטיקונים, יש כאן פסיקה חשובה מאוד וגם הגיונית. השופט בחן את טענות המערערים שנומקו היטב וקיבל אותם כי זה מהות החוק. אין פה שום דבר שחורג ממסגרת החוק. לכן כל הכבוד לעורכי הדין שהגישו את הערעור ולשופט שעשה עבודתו נאמנה
רואה חשבון , מרכז  |  13.08.13
1.
עוד פסיקה למען המאיון העליון
יש למסות בצורה חריפה את מצנחי הזהב והמענקים, יש לראות זאת כאילו התשלום הוא תשלום על עבודה הפרוש על פני התקופה הרלוונטית. יש למסות כהכנסה ואילו להרשות לרשום חלק ממנה על שנים הבאות, אם באמת לא יעבוד כלל שנתיים ישלם מס מופחת. תחת ההנחה שימשיך לעבוד בשביל טייקון אחר, ישלם מס של כ50% על מענקי הענק שקיבל. לעניות דעתי בית המשפט טעה.
מאיר  |  13.08.13