אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי ההון מסתערים על גיברלטר צילום: Wayne Chasa

בעלי ההון מסתערים על גיברלטר

המושבה בדרום ספרד, הידועה בהטבות המס המפליגות, לא עומדת בהיקף הביקושים של עשירי ההון

14.08.2013, 10:02 | ערן שי

אחד הסודות השמורים באירופה הוא ענף הנדל"ן במושבה הבריטית הקטנה גיברלטר שבקצה הדרומי של ספרד. כבר כמה שנים שהענף נמצא שם בתנופה, למרות המשבר הכלכלי שפקד את אירופה ופסח עליה.

קראו עוד בכלכליסט

גיברלטר ידועה כטריטוריה בעלת מיסוי נמוך באיחוד האירופי וכמקום מעוזן של מספר רב של חברות הימורים באינטרנט. היא מונה כ־30 אלף תושבים המצטופפים על שטח של כ־6 קמ"ר, מסביב לצוק גיברלטר המפורסם. על פי גורמי נדל"ן מקומיים, פריחת מחירי הנדל"ן במושבה צפויה להמשיך גם בשנים הקרובות, לאור העובדה שהיצע הדירות בגיברלטר עדיין רחוק מלהדביק את הביקושים הגבוהים.

ביקוש גבוה במיוחד קיים בפלח דירות היוקרה הפונה לעשירי העולם הרבים המבקשים לרשום את מקום מושבם בגיברלטר, כדי ליהנות מהנחות המס המפליגות, ולצורך כך הם נדרשים לרכוש או לשכור בית מגורים "התואם את רמת החיים שלהם", כלשון החוק.

גיברלטר. המשבר באירופה פסח על המושבה גיברלטר. המשבר באירופה פסח על המושבה גיברלטר. המשבר באירופה פסח על המושבה

במונחים כספיים, מדובר בדירות יוקרה הנמכרות במחיר ממוצע של כ־4,000 ליש"ט למ"ר, ולרוב מושכרות בלא פחות מ־2,500 ליש"ט לחודש בממוצע לדירת 2 חדרים. לצורך השוואה, מגורי יוקרה במונטה קרלו או בקאן שבריביירה הצרפתית עולים בממוצע כ־10,000 ליש"ט למ"ר, ובלונדון המחירים יכולים להגיע אף לכפול מזה, כך שבגיברלטר הם נחשבים למציאה עבור פלח שוק זה.

כדי לסייע לאזרחי גיברלטר "הפשוטים" להתמודד עם מחירי דיור אסטרונומיים אלו, ממשלת גיברלטר מציעה לאזרחיה דיור בר־השגה במחירים מגוחכים. כך לדוגמה, הממשלה מאפשרת לשכור דירת 3 חדרים בקו החוף במחיר של עד 100 ליש"ט בחודש, או לרכוש דירה כזו במחיר של כ־100 אלף ליש"ט.

סיבה נוספת לתנופת מחירי הנדל"ן בגיברלטר הנה השגשוג הכלכלי של המושבה בעשור האחרון, שהביא לביקושים גבוהים לדירות בקרב עובדי המגזר הפיננסי ועובדי חברות ההימורים באינטרנט, וכן בקרב לא מעט בריטים שמאסו במזג האוויר הבריטי לטובת מזג האוויר הים־תיכוני והיגרו למושבה.

חברות הימורים נוספות צפויות להתמקם בגיברלטר וליהנות ממס חברות נמוך (10%), היעדר מע"מ והעדר מסים אחרים על תמלוגים, דיבידינדים ורווחי הון. מגמה זו יוצרת עודפי ביקוש לשטחי נדל"ן משרדי ומסחרי, והממשלה כבר הודיעה על שורת הטבות כלכליות שיינתנו ליזמי נדל"ן כדי שיתחילו לבנות פרויקטים חדשים בהקדם האפשרי.

מיקומה של גיברלטר באירופה והעובדה שהשפה המדוברת ומערכת המשפט והבנקאות זהות לאלו הקיימות בבריטניה, תוך ניצול יתרונות המיסוי הנמוך, צפויים להמשיך להניע את הביקושים בשוק הנדל"ן בגיברלטר בעתיד הנראה לעין.

הכותב הנו דירקטור בפירמת רו"ח דלויט, סניף גיברלטר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות