אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא משתלם להיות קפיטליסט זקן

לא משתלם להיות קפיטליסט זקן

מה קורה לפנסיה של מי שמגדיר עצמו כקפיטליסט לעומת מי שמגדיר את עצמו כסוציאליסט בזקנה?

15.08.2013, 09:59 | שאול אמסטרדמסקי

"אדם צעיר שאיננו סוציאליסט הוא אדם חסר נשמה, סוציאליסט זקן הוא אדם חסר בינה", אמר ז’ורז’ קלמנסו, שהיה ראש ממשלת צרפת לפני כמאה שנה. במציאות, מה לעשות, הדברים עובדים קצת אחרת.

נתונים חדשים של הלמ”ס, מתוך הסקר החברתי ל־2012, מאפשרים להתבונן בפנסיה דרך כל מיני חיתוכים. אחד מהם מאפשר לראות מה קורה למי שמגדירים עצמם סוציאליסטים ולמי שמגדירים עצמם קפיטליסטים כשהם מזדקנים.

מתברר שמצבם של הסוציאליסטים טוב יותר. רק 40% מהפנסיונרים הקפיטליסטים מעידים שהפנסיה שלהם מאפשרת להם להתקיים בכבוד, ל־60% מהם הפנסיה אינה מספיקה, ואילו אצל הסוציאליסטים המספרים כמעט הפוכים. כמעט חצי מהקפיטליסטים מקבלים פנסיה חודשית של עד 5,000 שקל, בעוד 60% מהסוציאליסטים מקבלים פנסיה של יותר מ־5,000 שקל. אולי זה קשור לעובדה ש־36% מהקפיטליסטים נאלצו לצאת לפנסיה בעקבות קיצוצים או תוכניות הבראה, לעומת 24% בלבד בקרב הסוציאליסטים. ובפרפרזה על אמרה מפורסמת אחרת: זה שאתה קפיטליסט לא אומר שהשיטה לא תדפוק גם אותך.

קשישה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק קשישה (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק קשישה (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
1 צודק ובנוסף לזה
מי שמגדיר רת עצמו סיציאליסט בארץ יכול להיות מועד עובדים עם תנאים. למשל חברת חשמל או עובדי הרכבת. מה לגבי גודל הפנסיה (המצופה לפי ההפרשות עד עכשיו) של אנשים באותה שכבת גיל שאינם פנסיונרים עדיין ואינם חלק מפנסיה תקציבית (נניח בני 30-32). לא בטוח שההקבלה תישמר
17.08.13
לכל התגובות