אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות שהאולימיפיאדה מתרחקת: טורקיה בונה אצטדיונים ב- 3 מיליארד דולר צילום: רויטרס

למרות שהאולימיפיאדה מתרחקת: טורקיה בונה אצטדיונים ב- 3 מיליארד דולר

מנהל דיור הציבורי הטורקי אישר את תכנית ההשקעה המקיפה ביותר בהיסטוריית הספורט, אבל כעת מסתמן כי משחקי היורו יתקיימו במדינה פאן-אירופאית וכי טוקיו ומדריד הן המועמדות המובילות לאירוח האולימפיאדה ב-2020

14.08.2013, 15:22 | סוכנויות הידיעות

מנהל הדיור הציבורי רחב ההיקף בטורקיה, המוכר בשם TOKI, הכתיר את תכנית ההשקעות שלו בספורט, שכוללת את בנייתם של 20 אצטדיונים, כהשקעה המקיפה ביותר בהיסטוריית הספורט.  לפני 18 חודשים בלבד, נראה היה שטורקיה בדרכה לזכות באירוח טורניר היורו או המשחקים האולימפיים, שייערכו בקיץ 2020. אולם כעת נראה כי היורו יתקיים במדינה פאן – אירופית, בעוד שמדריד וטוקיו מסתמנות כמועמדות המובילות לאירוח האולימפיאדה, כך שראש הממשלה הטורקי ויו"ר מפלגת הצדק והפיתוח השולטת, רג'יפ טאיפ ארדואן בדרכו להישאר בידיים ריקות.

קראו עוד בכלכליסט

אוהדות פנרבחצ אוהדות פנרבחצ'ה. יחדשו אצטדיונים | צילום: איי פי אוהדות פנרבחצ

הצעתה של טורקיה לאירוח האולימפיאדה ותקוותיה לארח את יורו 2020, נפגעו בשל שערוריות סמים שנחשפו לאחרונה, המחאות בפארק גזי והנוכחות הדלה במשחקי גביע העולם לנבחרות מתחת לגיל 20. הנוכחות הממוצעת ב-52 המשחקים של הטורניר עמדה על נתון מאכזב של 5,649 צופים .

מנגד, אחת מנקודות החוזק של טורקיה מבחינת אירוח טורנירים בינלאומיים, היא השליטה ההדוקה של משרד ראש הממשלה על סקטור הבנייה, אותה היא מפעילה באמצעות TOKI, ארגון שבעשור האחרון דאג לבנייתם של 600 אלף בניינים, מסגדים, בתי ספר ובניינים ציבוריים. עם זאת, TOKI ספגה ביקורת רבה על כך שהיא מפריטה בדלת האחורית קרקעות ציבוריות (כולל פארקים וריאות ירוקות שנותרו) בהתאם לאינטרסים של המפלגה השלטת, ובכך פועלת כ"סוכנת של המרה" הממירה את הבוחרים לקולות עבור המפלגה, פועלת בחוסר שקיפות ואינה מנהלת מכרזים הוגנים ופתוחים.

"אנחנו מוציאים לפועל את תכנית ההשקעות המקיפה ביותר בהיסטוריית הספורט בשיתוף עם משרד הספורט", הגיב יו"ר מנהל הדיור אמט חאלוק קרבל. "הבנייה של שני אצטדיונים כבר הושלמה, טורק טלקום ארנה, שבשימושה של גלאטסראיי ואצטדיון מרסין. "בנוסף, נערכו מכרזים לבנייתם של 11 אצטדיונים, והבנייה החלה. במקביל, שבעה אצטדיונים נוספים מחכים לקיום מכרז ותהליך ההכנה", ציין והוסיף כי ההשקעה באצטדיונים החדשים והגדולים וכן בקרוב לאלף היכלי ספורט ו-431 אצטדיונים במוסדות חינוך, מסתכמת ב-3 מיליארד לירה טורקית (1.55 מיליארד דולר).
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות