אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תושבי אזור באר טוביה נגד תחנת הכוח: "ההחלטה נוגעת בקשרי הון ושלטון" צילום: צפריר אביוב

תושבי אזור באר טוביה נגד תחנת הכוח: "ההחלטה נוגעת בקשרי הון ושלטון"

העותרים טוענים כי שניים מבעלי המניות של IPM שתקים את התחנה, שימשו בעבר בתפקידים ציבוריים: משה טרי, שהיה יו"ר רשות ני"ע ומוטי פרידמן שהיה יו"ר חברת החשמל

14.08.2013, 18:29 | הדר קנה

ההחלטה להקמת תחנת הכוח הכוח של IPM בבאר טוביה, נגועה בקשרי הון ונוגדת את דעתם של משרד הבריאות, נציבות כבאות והצלה, איגוד ערים ואיכות הסביבה ועוד רבים. כך נטען בעתירה של תושבי היישובים טימורים, ערוגות, באר טוביה, כפר ורבורג ואביגדור, שהוגשה היום (ד') לבג"ץ נגד החלטת הממשלה לאשר את תחנת הכוח שמוזנת בגז בבאר טוביה.

קראו עוד בכלכליסט

תושבי האזור, באמצעות עו"ד מירב משען ממשרד רונאל פישר נרי ושות', מעלים בעתירה טענות חריפות על ההחלטה להקים את תחנת הכוח דווקא בלב אזור התעשייה. "האזור סמוך למצבורי חומרים מסוכנים ואמוניה הרחק מתשתיות נדרשות, בניגוד לדעתו של משרד הבריאות, בניגוד לדעתה של נציבות כבאות והצלה, בניגוד לדעתו של איגוד ערים איכות הסביבה ובניגוד לדעתם של גורמים רבים אחרים - נראית כמו החלטה המשרתת את האינטרסים של יזמי התחנה בלבד, אשר להם זיקה לקרקע עליה תוקם התחנה, וודאי לא כמו החלטה המגנה על האינטרסים הלגיטימיים של העותרים לביטחון, לשמירה על חייהם, לשמירה על שווי נכסיהם", אומרים העותרים.

התושבים מגדירים את התנהלות הממשלה כ'חלמאית' וטוענים כי המדינה מנהלת הצגה מתוזמנת היטב של בחינת חלופות קרקע למראית עין: "ראשית, מסמן היזם את המטרה – הקרקע אליה יש לו זיקה ועליה הוא יכול להקים את התחנה ולאחר מכן יורים את החץ – כלומר, מוצאים את הדרך לאשר מטרה זו ולפסול את כל הקרקעות האחרות שהציג היזם. המדובר בתאטרון האבסורד במיטבו". לטענת העותרים, התנהלות זו גורמת למצב בו ההחלטה משרתת את האינטרסים של יזמי התחנה בלבד.

משה טרי, לשעבר יו"ר רשות ני"ע, צילום: אוראל כהן משה טרי, לשעבר יו"ר רשות ני"ע | צילום: אוראל כהן משה טרי, לשעבר יו"ר רשות ני"ע, צילום: אוראל כהן

בהמשך מעלים העותרים טענות להתנהלות אותה הם מגדירים 'הון ושלטון'. הם מצביעים על שניים מבעלי המניות של חברת "טריפל אם", החברה האם של של IPM, שימשו עד לפני זמן לא רב בתפקידים ציבוריים. האחד, משה טרי, שהיה יו"ר רשות ני"ע והשני מוטי פרידמן שהיה יו"ר חברת החשמל. "לא נגזים אם נאמר", נאמר בעתירה, "כי שניים אלה הצליחו ודאי לטוות להם רשת ענפה של קשרים עם השלטון ואף כי אין בכך, כשלעצמו, דבר פסול, ודאי יש בכך כדי לעורר תחושה לא נוחה וכדי להוביל לבדיקה בציציותיהם ובהליכי אישור הקמת התחנה. ודאי שהעובדה שדווקא בשעה שהם הפכו לבעלי חברת IPM, לא נערך הליך הסמכה והכרזה מחדש, אינה מסייעת להפיג תחושה לא נוחה זו".

בהמשך הם מעלים טענות גם כלפי ראש מטה שר הפנים עופר דרי ששימש עד סוף 2009 כמשנה למנכ"ל, סמנכ"ל כספים ודירקטור של חברת "מנופים פיננסיים" הנמצאת בבעלותו של אברהם נניקשווילי (אחד מבעליה של חברת "טריפל אם") והוא אף היה כפוף, במסגרת תפקידו זה, לדניאל וקנין, אשר שימש כמנכ"ל חברת "מנופים פיננסיים" ומשמש כיום כדירקטור בחברת "טריפל אם". כשלטענתם תוכנית תשתית לאומית מקודמת על ידי שר הפנים. לדבריהם: "קשה להניח, כי מר דרי יפעל בניגוד לאינטרסים העסקיים של נניקשווילי ווקנין וכי הוא יפעל בדרך אחרת, לבד מקידום הקמת תחנת הכח".

השטח המיועד להקמת תחנת הכוח בבאר טוביה, צילום: צפריר אביוב השטח המיועד להקמת תחנת הכוח בבאר טוביה | צילום: צפריר אביוב השטח המיועד להקמת תחנת הכוח בבאר טוביה, צילום: צפריר אביוב

לטענת העותרים ניגוד העניינים החמור ביותר וזה אשר היתה לו ההשפעה המכרעת ביותר, הוא זה בו מצויה חברת הכנסת והשרה לקליטת העליה, סופה לנדבר: "ח"כ לנדבר, אשר שימשה בעברה כמזכירתו של נניקשווילי, נמנית על וועדת השרים המצומצמת, אשר לפתחה הגיעה תת"ל 34.לתומנו סברנו, כי היה ראוי, נכון, מוצדק ומתבקש, כי השרה לנדבר תמנע מלקחת חלק בהצבעה, למצער ולמען הגילוי הנאות, תציין את קשריה עם נניקשווילי. אלא שלא מיני ולא מקצתי. לא ציון הקשרים ולא הימנעות מהצבעה. באופן שאינו מפתיע כלל ועיקר, השרה לנדבר הרימה ידה בעד הקמת תחנת הכח במיקום המיועד לה".

העותרים מצביעים על כך שבשל קשרים אלו אושרה תוכנית למרות התנגדותם של שורה של גורמים המתנגדים להקמת התחנה באזור זה ובכללם משרד הבריאות. בעתירה מצוטט פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הציבור שאמר: "העמדה החד משמעית של משרד הבריאות היא, שאין להקים תחנת כח בסמיכות לריכוזי אוכלוסייה מבלי שנקבל הוכחה ברורה לפיה לא קיים סיכון לאותה אוכלוסייה". לטענתם, נציג משרד הבריאות ישב בוועדה רק כמשקיף ולכן לא הייתה לו זכות הצבעה בנידון. כמו כן מצטטים העותרים את התנגדותם של גופי הכבאות וההצלה, איגוד ערים ואיכות הסביבה ועוד.

על כן סוברים העותרים כי ההחלטה להקמת התחנה לוקה בחוסר סבירות קיצונית ועל בג"ץ להורות על ביטולה.

מחברת IPM נמסר בתגובה: "מדובר בעתירה קנטרנית שטיעוניה משוללי כל יסוד. מפעל האנרגיה אושר הן על ידי הממשלה, הן ועדת השרים לענייני פנים וסביבה והן על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות, לאחר שעמד בכל אמות המידה שנקבעו על ידי המדינה ובהתאם לחוק. מפעל זה, שיביא ברכה לאיזור ולמשק החשמל הלאומי, אושר לאחר שנמצא בטוח לחלוטין על ידי כל הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה".

תגובת השרה לקליטת ועלייה סופה לנדבר: "השרה הצביעה בעד הקמת תחנת הכוח בבאר טוביה. הצבעתה נבעה משיקולים ענייניים בלבד - וזאת לאחר שבפני השרים הוצגו כל ההבטים, הקשורים לנושא זה".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "משרד הפנים לא מכיר את העתירה. לגופו של עניין המשרד  דוחה על הסף את טענות התושבים. התהליך להקמת תחנת הכוח בבאר טוביה הוא תהליך ממושך שנמשך במשך מספר שנים ובמסגרתו נבחנו כל ההיבטים הרלוונטיים. במסגרת הליך קידום התכנית בות"ל נערך הליך תכנוני ארוך, מקיף ומקצועי והתקיימה בחינה על ידי מומחים לנושא הסיכונים. במסגרת זאת גם נבחנו חלופות שונות ונקבע כי התכנית עומדת בסטנדרטים המחמירים המקובלים בארץ ובעולם. התוכנית אושרה על ידי כל הגורמים המקצועיים הרלוונטיים וכמו כן אושרה בוועדת שרים לענייני פנים וברוב גורף בממשלת ישראל.

"לעניין ראש מטה השר - ניסיון לרמוז לניגוד עניינים לכאורה בכל הנוגע לעבודתו של דרי בלשכת השר חסרה כל בסיס עובדתי ועומדת בסתירה מוחלטת לעמדת הייעוץ המשפטי של המשרד. דרי סיים את עבודתו כשכיר בחברת 'מנופים' בדצמבר 2008 ומאז לא עבד עם מר נניקשווילי או עם מר וקנין ולא קיים כל קשרים עסקיים איתם. כמו כן במשך השנים האחרונות גם לא קיים כל קשר עם השניים. מכל מקום עיסוקיו של דרי הובאו בפני הלשכה המשפטית ונקבע באופן ברור כי אין כל ניגוד עניינים. כך או אחרת דרי לא היה שותף להחלטות שהתקבלו על ידי הגופים המקצועיים.

צר לנו על ההשמצות חסרות היסוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
פול, בעקרון אתה צודק אבל... גם לפרט יש זכות לחיים
המדינה התנערה מתכנון כולל של מיקום התחנות ומפרסום מכרזים. המיקום הנוכחי לפי כל מומחה אובייקטיבי שתשאל מסכן את חיי התושבים. לכן מקובל להרחיק תחנת כח לפחות 10000 מטר מבתי מגורים. (אנחנו 400 מטר). ליזם כדאי לבנות את התחנה במיקום הזה ולא בחלופות יותר הגיוניות מבחינה תכנונית שהוצעו לו רק בגלל שכאן יש קרקע פרטית, היינו - קרקע הפטורה ממכרז לפי חוק המכרזים!!! בעברית פשוטה: אני (ועוד כ 20,000 תושבים במצבי) צריכה לשלם בבריאות של הילדים שלי (כן, קווי מתח גבוה זה מסרטן), ובבטיחות שלהם (כן תקלות בצנרת גז יוצרות פיצוצים ואחד קטן או בינוני יעיף אותנו לקיבינימט תסלחו לי...) רק כי למשה טרי ולאברהם ננקישווילי יהיה יותר $$$ אם הם יבנו את התחנה במיקום המוצע על ידם ולא במיקום הגיוני מבחינה תכנונית. איך זה יכול להיות? כי במיקום הזה יש קרקע פרטית וזו פטורה ממכרז כלומר הם לא צריכים להתחרות בחברות אחרות שרוצות להקים תחנת כח פרטית. בכל מיקום (הגיוני) אחר, הקרקע היא בבעלות מנהל מקרקעי ישראל. ( כך הן 98% מהקרקעות בישראל). על קרקע כזו יש חובה לפרסם מכרז ואז... תהיה ליזמים תחרות והם יצטרכו להוריד את המחיר כדי לזכות במכרז. בשבילך פול זה כמה אגורות פחות בחשבונות חשמל עתידיים, כי יש כאן תצחרות אמיתית. ובשביל היזמים זה כנראה מיליארדים פחות רווח. עכשיו אתה מבין פול למה היזמים נלחם כל כך על המיקום המטופש מבחינה תכנונית? וזה לא היזם הראשון כאן במיקום הזה. לפניו היו שרי אריסון שירדה מהסיפור אחרי מאבק תקשורתי שניהלנו כאן (לגברת אריסון היתה חשובה התדמית הירוקה שלה) ולפניה היה עוד אדם שכחתי את שמו שירד מהסיפור מתוך חברות ונאמנות לחבריו בקריית מלאכי. גם אם המאבק הנוכחי יסתיים בנצחון הצדק והתושבים, הרי יבוא עוד יזם שרואה רק את עצמו ואת רווחיו.... ואולי אתה כבר מבין שהמדינה נטשה את אחריותה הציבורית כאן - היום ומחר זה יקרה בחצר האחורית שלך או של מישהו מאהוביך או ממכריך אך מה שבטוח שלעולם זה לא יקרה שיוקם מפגע בריאותי ובטיחותי כזה 500 מטר מהבית של טרי או של נניקשווילי או של אחד מחברי הממשלה. כי יש שווים ויש שווים יותר במדינת ישראל.
דניאלה , 400 מטר מהתחנה המיועדת  |  02.01.14
6.
פול, אתה צודק, ולכן אנחנו התושבים הצענו 12 חלופות באזור.
הבעיה היא שהיזם מחליט, מפני שהוא צריך להביא קרקע שעליה תבנה התחנה. לכן אין חלופות. מה שהביא היזם הוא המקום בו יבנו. על זה אנחנו נאבקים, שיבנו את התחנה באת מהחלופות שאנחנו הצענו. כולן בחצר שלנו, אבל מרוחקות מאותו צביר של חומרים מסוכנים
אמיר  |  17.08.13
לכל התגובות