אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך משבר האשלג בעולם יביאו לכך שסמואל אטו יחתום בצ'לסי?

איך משבר האשלג בעולם יביאו לכך שסמואל אטו יחתום בצ'לסי?

מה שקורה בקבוצת הכדורגל אנז'י יכול לשמש כתמרור אזהרה לכל הקבוצות שתלויות בהשקעות חיצוניות

15.08.2013, 09:53 | סוכנויות הידיעות

אחד מסיפורי החדשות המרכזיים שהתפרסמו בבלרוס בשבוע האחרון של יולי נגע להכרזתה של החברה הרוסית אורלקלי, כי היא מבטלת את ההסכם העסקי שלה עם חברה בלארוסקלי הבלארוסית הכרזה שעשויה להוביל לשינוי במחירי האשלג העולמיים. המיליארדר סולימאן קרימוב, מבעלי המניות באורלקלי הוא גם הבעלים של קבוצת הכדורגל הרוסית אנז'י וכעת נראה כי משבר האשלג עשוי להשפיע גם על עסקי הספורט שלו.

קראו עוד בכלכליסט

קשה לאמוד במדויק מה יהיו ההשלכות של ההודעה, אך כבר החל להיווצר לחץ על הרובל הבלרוסי, בעוד שזינוק באספקת האשלג עשוי להוביל לירידה בעלות של דשנים (ובהתאם אולי גם במחיר המזון). בנוסף, היא עשויה גם להוביל למכירה של סמואל אטו לצ'לסי.

לא ברורה מהי הסיבה שגרמה לאורלקלי להביא לסיומו של קרטל יעיל, אך יום לאחר ההכרזה, החברה איבדה בבורסה 6.5 מיליארד יורו מהשווי שלה, כשקרימוב עצמו מפסיד סכום מוערך של 380 מיליון יורו. מחיר המניה אמנם התאושש מאז, ואף הוכחש כי ישנו קשר ישיר בין סיום ההסכם והמתרחש בקבוצת הכדורגל אנזי' מחצ'קלה. אולם העובדה שאורלקלי הרגישה צורך לבצע מהלך מסוג זה מצביעה על הבעיות שהצטברו מאחורי הקלעים.

סמואל אטו. סופת האשלגן משפיעה על עתידו המקצעי, צילום: איי אף פי סמואל אטו. סופת האשלגן משפיעה על עתידו המקצעי | צילום: איי אף פי סמואל אטו. סופת האשלגן משפיעה על עתידו המקצעי, צילום: איי אף פי

מה שקורה באנז'י יכול לשמש כתמרור אזהרה לכל הקבוצות שתלויות בהשקעות חיצוניות. הקבוצה, שהוקמה ב-1991, פילסה את דרכה לליגה הבכירה ברוסיה. בינואר 2011 השתלט עליה קרימוב. הוא נולד בדרבנט בדאגסטן ולמד חשבונאות וכלכלה באוניברסיטה של דאגסטן. לדבריו, הרצון שלו להשתלט על הקבוצה נבע מגאווה מקומית, אף שזה לא סוד שפוטין עודד אוליגרכים להשקיע במיזמי ספורט כדרך להשיב חלק מההון שלהם לעם. ההשקעה של קרימוב במועדון הממוקם באזור כל כך בעייתי התאימה במדויק למדיניות הביזור הכללית של פוטין, במסגרתה התרחש ניסיון מודע בכל התחומים לפנות לאזורים הללו, ולכן אין זה מקרי שלאחר שנים של דומיננטיות של הקבוצות ממוסקבה, חמש שנים ברציפות האלופה הגיעה מחוץ לבירה, זאת עד שצסק"א זכה בשנה שעברה באליפות.

אנז'י, חתמה על עסקאות מעוררות השתאות הצליחה להחתים את רוברטו קרלוס, אטו וכריסטופר סמבה, ומינויו של חוס הידינק לתפקיד המנג'ר. קרימוב הוציא כסף ענק גם על איגור דניסוב מזניט, אלכסנדר קוקורין מדינמו מוסקבה ועוד.

בשבוע שעבר התפרסמה הידיעה המפתיעה כי קרימוב משנה מסלול ומצמצם את התקציב של המועדון מ-135 מיליון יורו בעונה (שנייה ברוסיה רק לזניט) לתקציב שינוע בין 37-52 מיליון יורו.

הקיצוץ הוצג בתחילה כאילו לקרימוב נמאס מהכוכבים המסוכסכים ובחר לשנות פילוסופיה ולהתחיל להתמקד בפיתוח כישרונות צעירים, אולם גם עבור אוליגרך קפריזי מדובר בתגובה גחמנית הזויה לכמה תוצאות גרועות בתחילת העונה. כך שהרושם הוא שעומדות מאחורי ההחלטה סיבות עמוקות יותר.

דוברו של קרימוב התעקש כי השמועות כי בריאותו של האוליגרך בן ה-47 רופפת אינן מבוססות, אך קשה שלא להבחין בחשיבות העובדה שההכרזה על הקיצוץ בתקציב של אנז'י פורסמה שבוע בלבד לאחר סיומה של עסקת אורלקלי בבלרוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות