אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה נוספת: שריג רוצה לגלח לבנקים 300 מיליון שקל מההכנסות צילום: מיקי אלון

מכה נוספת: שריג רוצה לגלח לבנקים 300 מיליון שקל מההכנסות

מסקנה שתוכננה להופיע בדו"ח הביניים של ועדת זקן ונעלמה ממנו וגם מהדו"ח הסופי חוזרת לשולחן ממקום אחר: המפקח על שוק ההון והביטוח הוציא חוזר שלפיו ייאסר על בנקים המספקים ייעוץ פנסיוני להעניק במקביל שירותי תפעול לקופות הגמל. הסיבה: ניגוד העניינים שבו מצויים הבנקים - מצד אחד מייעצים על אפיק פנסיוני ומצד שני מתפעלים קופות גמל

18.08.2013, 06:58 | רחלי בינדמן ושניר הנדלר

רגע לפני פרישתו פרופ' עודד שריג, המפקח על הביטוח, לא מהסס להותיר לבא אחריו פצצות. בשבוע שעבר פרסם שריג טיוטת חוזר שביכולתה לפגוע באופן משמעותי בהכנסות הבנקים. מהטיוטה עולה כי משנת 2020 ייאסר על בנקים המספקים ייעוץ פנסיוני להעניק במקביל שירותי תפעול לקופות גמל, והם ייאלצו לבחור מבין השניים. שירותי התפעול כוללים בין היתר, הנהלת חשבונות, שירותי מחשוב ורישום תשואות. הרעיון לדרוש מהבנקים להיפרד מתפעול קופות הגמל היה אמור לעלות במסקנות ועדת זקן להגברת התחרותיות על הבנקים אך לא הופיע בסוף. עתה מתניע את המהלך הפיקוח על הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

שוק הגמל מגלגל כ־300 מיליארד שקל בשנה, ועמלת התפעול שנהגו הבנקים לגבות היתה בממוצע 0.1%, כלומר השוק מכניס בין 200 ל־300 מיליון שקל בשנה למערכת הבנקאית. במסגרת רפורמת בכר משנת 2007 נדרשו הבנקים למכור את קופות הגמל שברשותם לשחקנים פרטיים, אך הותר להם להמשיך להעניק לאותם גופים שירותי תפעול. הציפייה היתה שבתוך חמש שנים בתי ההשקעות וחברות הביטוח שרכשו את קופות הגמל יפתחו מערכות תפעול עצמאיות, אך הדבר לא קרה. משום כך בשנה האחרונה החלו הגופים הללו לנהל משא ומתן עם הבנקים לחידוש הסכמי התפעול. לטענת שריג, המצב שנוצר עשוי ליצור ניגוד עניינים, משום שהבנקים עשויים לרמוז לגופי הגמל שהם לא ימליצו על שירותיהם אם לא יחתמו איתם על הסכם התפעול.

מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן, צילום: אוראל כהן מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן | צילום: אוראל כהן מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן, צילום: אוראל כהן

בטיוטת החוזר ציין שריג כי "עקרון יסוד שנקבע בחוק הייעוץ הפנסיוני הוא היעדר זיקה בין יועץ פנסיוני לבין מוצרים פנסיוניים שלגביהם הוא מייעץ כדי שהייעוץ יהיה אובייקטיבי וחף מניגודי עניינים". שריג כותב כי "קיומו של הסכם תפעול של יועץ עם גוף מוסדי מעלה חשש ליצירת זיקה אסורה בין הגוף המוסדי לבין היועץ. כמו כן, תגמול עבור שירותי תפעול עלול להיות פתח לעקיפה של הגבלת העמלות".

משכך קובע שריג בטיוטת החוזר כי התמורה השנתית עבור שירותי התפעול לא תעלה על 0.1% משווי הנכסים שמנהל הבנק. עוד נקבע כי על הסכמי התפעול לפוג עד סוף 2020, אז יצטרך הבנק לבחור בין מתן שירותי ייעוץ פנסיוני לבין מתן שירותי תפעול. על פי הערכות, הרפורמה בפנסיה שמרכזת את כל המידע של החוסכים במקום אחד תחזק את מערך הייעוץ הפנסיוני של הבנקים. במצב כזה עדיף יהיה לבנק לספק שירותי ייעוץ, שבגינם הוא גובה עמלה של 0.25%, על פני תפעול, שהוא רווחיים פחות.

יש לציין כי שריג לא אוסר על הבנקים לספק שירותי ברוקראז' לקופות הגמל, כך שהוא לא מנטרל לגמרי את ניגודי העניינים. גופי הגמל מצדם יצטרכו להקים עד 2020 מערך תפעול עצמאי או להתקשר עם חברות חיצוניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
עמלת הפצה של 0.25% מהיצרנים
המפקח על הביטוח מאפשר לגבות מהיצרנים 0.25% עמלת הפצה השווה לכולם כך שלא תהוונ העדפה של בית השקעות אחד על האחר. מה האינטרס האמיתי ללכת לבית השקעות אחד ולא לאחר? שירות, עלות ותמורה לכסף(תשואות). מי מרויח מזה בסוף? רק הלקוח. יועץ יכול לפנות לכל גוף ויקבל עמלת הפצה שווה. מה פסול בכך? עד היום סוכני הביטוח ידעו להטות את הקוח להיכן שטוב לסוכן וכל המשק שתק. עמלת ההפצה היא עבור יעוץ מתמשך והלקוח יוכל בכל רגע נתון לבקש את עזרתו של היועץ שהוא אובייקטיבי. הגיע הזמן להבין שעבור הידע מישהו צריך לשלם. עמלת ההפצה היא מעין תשלום חודשי קבוע עבור שירות אמיתי מצד "הלקוח" עבור נותן השירות. בחינם אף אחד לא ידאג לכסף שלכם. חינם מבטיחים סוכני הביטוח וכך נראה הכסף. אני לא אזכיר כאן מה דמי הניהול/עמלות שלוקחים סוכני הביטוח בכל רגע שאני מקליד כאן. שיהיה המשך יום טוב
יועץ פנסיוני , תל אביב  |  18.08.13
8.
ועדת בכר נתניהו לעיניין הפנסיה
העתיד יקבע כמה ועדת בכר לא צודקת אבל בטוח שכל הפנסיה שלנו נמצאת במדינת תל אביב ומנוהלת משם ועדת בכר נתניהו לקחה מהפריפריה אלפי מקומות עבודה אנשים שעבדו בכל סניף בנק והעבירה אותם למדינת תל אביב ועלכן מאז ההחלטה האומללה עזבו כ40000 תושבי הפריפריה למדינת תל אביב
אריק , צפון  |  18.08.13
6.
תעקבו אחרי פרופ' שריג
המפקח על הביטוח וההון באוצר, עומד לסיים את הקדנציה שלו בקרוב מאוד. מלבד בתקופה האחרונה לא נישמע קולו, לא נשמעו דעותיו בוודאי לא תמצאו את תביעות האצבע שלו על מהלכים לטובת הכלל ובכלל מעניין לאיזה תפקיד עובר המפקח, תעקבו אחרי דרכו בעתיד הקרוב ותראו שיהיה קשר בין דעתו למהלכיו העסקיים. הלוואי ואתבדה!!!!.
סוכן בדימוס , ראשלצ  |  18.08.13
לכל התגובות