אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אין מספיק אינפורמציה על כדורגל"

"אין מספיק אינפורמציה על כדורגל"

הפרופסורים דיוויד סאלי וכריס אנדרסון שהחליטו לכתוב את הא"ב של הניתוח האנליטי לכדורגל בספר "The Numbers Game". "סטטיסטית, כדורגל הוא המשחק הכי פחות צפוי", הם אומרים. "רצינו שהספר יהיה כלי עבור האוהדים להבין אותו טוב יותר"

18.08.2013, 10:11 | אוריאל דסקל

הידעתם? סטטיסטית הכדורגל הוא המשחק המפתיע ביותר. ביותר מ־45% מהמקרים האנדרדוג מנצח. בכדורסל, למשל, ב־80% מהמקרים הפייבוריטית מנצחת. הידעתם? קבוצה שבועטת יותר לשער לא מנצחת ביותר משחקים. רק 47% מהקבוצות שבעטו יותר לשער גם ניצחו במשחקים שלהן. הידעתם? שחקן ממוצע נוגע בכדור רק 53.4 שניות במשחק ורץ איתו רק 191 מטר. הידעתם? השחקנים הקולומביאנים והשחקנים הישראלים הם השחקנים הכי אלימים בכדורגל האירופי. זה מוכח סטטיסטית. בכלל, כל נתון שהובא כאן מוכח סטטיסטית.

קראו עוד בכלכליסט

אנחל די מריה. "קרנות אינן טובות להתקפה" , צילום: רויטרס אנחל די מריה. "קרנות אינן טובות להתקפה" | צילום: רויטרס אנחל די מריה. "קרנות אינן טובות להתקפה" , צילום: רויטרס

כל הנתונים האמורים מופיעים ומנותחים בספר חדש של דיוויד סאלי וכריס אנדרסון, שני גיקים של ספורט וכדורגל שכתבו ספר עבור גיקים של כדורגל. ועבור גיקים, הספר"The Numbers Game: Why Everything You Know About Football Is Wrong" הוא תענוג.

"האמת היא שקיווינו שגיקים יאהבו את הספר הזה", אומר סאלי (בטוויטר: @DavidSally6), פרופסור בבית הספר Tuck לעסקים. "זה היה ספר שהיה ממש כיף לחשוב עליו". כריס אנדרסון (@soccerquant), פרופסור מאוניברסיטת קורנל ובעל הבלוג Soccer By the Numbers, מוסיף: "רצינו ספר שיהיה הא"ב של של הניתוח האנליטי/מתמטי של הכדורגל. רצינו לבדוק מה זה בעצם כדורגל. רצינו שהוא יהיה כלי עבור האוהדים שבאמצעותו יבינו את המשחק טוב יותר".

"המאניבול של הכדורגל"

את המונח "מאניבול" (Moneyball) כמעט כולם מכירים - במיוחד אחרי שבראד פיט כיכב בסרט שהתבסס על ספר שפרסם מייקל לואיס ב־2003 על אוקלנד אייז. המנג'ר של האייז, בילי בין, החליט להשתמש בסטטיסטיקות מתקדמות שאחרים לא הכירו כדי להבין טוב יותר את עיוותי השוק, ובזכות זאת לרשום הצלחה מפתיעה עבור קבוצה בעלת תקציב השכר הנמוך ביותר בליגת הבייסבול של ארה"ב. כיום בבייסבול, תעשייה שמרנית, כולם מבינים את החשיבות של סטטיסטיקות מתקדמות בזכות בילי בין והגיקים שניתחו לו את המשחק בצורה אחרת. כיום "גיקים", ללא רקע של שחקני בייסבול אלא עם תואר מהרווארד או סטנפורד ותשוקה למספרים, מנהלים את קבוצות הבייסבול הגדולות ביותר. סאלי, שגדל בארה"ב על ענפים אמריקאיים כמו בייסבול, כדורסל ופוטבול, ואנדרסון, שגדל בגרמניה על כדורגל, ישבו יחד מול כדורגל אנגלי (שניהם גרו באית'קה, ניו יורק) ודיברו לא מעט על הליך ה"מאניבולינג" שהכדורגל, ענף ספורט מסורתי יותר מהבייסבול, אמור לעבור. סאלי, למשל, הופתע מכך שקבוצות כדורגל לא משתמשות יותר במאמני זריקת כידון לזריקות חוץ, לאחר שראה כמה נזק זריקת חוץ של רורי דלאפ מסטוק סיטי עושה ברחבת היריב. ככה עלו על רעיון לספר שלהם.

רציתם לכתוב את "המאניבול" של הכדורגל?

דיוויד: "רצינו לספר את הסיפור של סטטיסטיקות בכדורגל. אנשים חושבים שסטטיסטיקות בספורט הן אופנה בגלל 'המאניבול', אבל יש לזה היסטוריה ארוכה. אנשים ניסו לעשות סטטיסטיקות יעילות בכדורגל עוד לפני שבילי בין נולד. אז רצינו לבדוק מה היה בעבר, מה קורה בהווה ולאן זה הולך - כלומר מה יקרה בעתיד. אנחנו מאוד מקווים שזה יעזור להביא תובנות לאוהדים ויתמוך במי שעובד במחקר הכדורגל. אוהדים, בלוגרים, שחקנים ומאמנים".

כריס: "ל'מאניבול' יש סוף טוב. יש גיבור ראשי שהצליח. בכדורגל הדברים לא ממש עבדו בעבר לסטטיסטיקאים שניסו את מזלם בהבנת המשחק. אגב, אני חושב שאם מייקל לואיס היה כותב את 'המאניבול' היום, הוא כנראה היה משנה את הסוף הטוב שלו. בבייסבול מאמינים בסטטיסטיקה אבל עדיין יש ערך מאוד גדול לסקאוטינג המסורתי. אפילו בין אמר לי את זה. אוקלנד שלו מבזבזת יותר כסף מאי פעם על סקאוטינג ישן וטוב. אבל בכדורגל התרבות היא הרבה יותר סגורה לשינויים ופיתוחים".

"צריך בעלים חדשים"

מדוע הכדורגל כזה? למה נראה שהוא אלרגי לניתוחים?

דיוויד סאלי (מימין) וכריס אנדרסון. "הכדורגל סגור לשינויים ופיתוחים" דיוויד סאלי (מימין) וכריס אנדרסון. "הכדורגל סגור לשינויים ופיתוחים" דיוויד סאלי (מימין) וכריס אנדרסון. "הכדורגל סגור לשינויים ופיתוחים"

דיוויד: "אני חושב שזה עניין של מידע. עדיין אין דרך לאסוף מידע ממש טוב. למשל, אין לנו כמעט מידע על שוערים. על מה שהם עושים. בבייסבול, למשל, יש הרבה יותר משחקים והתחילו לאסוף מידע הרבה יותר מוקדם".

כריס: "אני לא רואה איך הדמויות שיש היום בכדורגל משנות את הכדורגל בצורה כמו שבילי בין שינה את הבייסבול. צריך בעלים חדשים שמוכן להמר על גישה חדשה לחלוטין. זה יכול לקרות בעתיד, אבל אני לא רואה את זה קורה עם הדמויות הנוכחיות בכדורגל - העדפה למסורת במקום חדשנות טבועה עמוק בכדורגל".

דיוויד: "לבילי בין היה מזל כי אוקלנד היתה קבוצה ממש גרועה. לא היו ממנה ציפיות ולכן הוא היה יכול לשנות לחלוטין את כל הגישה. בליברפול, למשל, יש כיום בעל, ג'ון הנרי, שמגיע מהדיסציפלינה של 'המאניבול', אבל הוא לא יכול לעשות מה שבין עשה באוקלנד. יש הרבה מאוד מסורת, הרבה מאוד אוהדים והרבה מאוד לחץ. בין נהנה מזה שהוא חי בעוני. הצורך הוא האמא של ההמצאה".

כריס: "הבעיה בכדורגל היא שגם קבוצות קטנות בלי ציפיות לא מרשות לעצמן לשבור את הכלים, בגלל עניין הירידה לליגת המשנה, וזה יכול להיות הרסני. לאייז לא היה חשש כזה לרדת ליגה".

מה היה הנתון שהדהים אתכם כשכתבתם את הספר הזה?

דיוויד: "כשהתחלתי לבחון את עניין הקרנות בכדורגל יצאתי מתוך נקודת הנחה שקרן זה דבר טוב לקבוצה התוקפת. הזדמנות ברורה לשער, וככל שיש יותר קרנות כך גדל הסיכוי להבקיע - אבל נדהמתי לגלות שזה ממש לא ככה. אין קשר בין מספר הקרנות למספר השערים בכלל. זה היה שינוי שעשה לי 'וואו', כי העיניים אמרו למוח שלי משהו שפשוט לא היה נכון".

כריס: "אני חושב שמה שהדהים אותי זה לגלות כמה מעט זמן כדורגלן נוגע בכדור וכמה חשובה התנועה בלי הכדור. זה שינה את הפרספקטיבה שלי לגמרי ואיך שאני צופה במשחק. הרי כולנו צופים רק בכדור. המצלמה עוקבת אחריו, ובעיקרון המשחק הוא האיש עם הכדור. אבל זה לא נכון - המשחק הוא מה ש־21 השחקנים ללא הכדור עושים".

אם יודעים איך המטריקס עובד, זה לא הורס את חוויית הצפייה?

דיוויד: "מוכח סטטיסטית שכדורגל הוא המשחק הכי פחות צפוי, ולכן אני נהנה עוד יותר מהמשחק כי אני יודע בוודאות שאני לא יודע מה הולך לקרות".

כריס: "לפעמים אני רואה משחקים כמו שראיתי פעם - מחכה שיקרה משהו מעניין עם הכדור - אבל לפעמים אני מוצא את עצמי צופה במשחק וסופר דברים. אבל זה מעניין ככה. זה נותן יותר גיוון לצפייה".

דיברו איתכם אנשים מתוך המשחק, קיבלתם תגובות מהם?

 

כריס: "היו לא מעט אנשים שרצו לדבר על הכדורגל. מישהו פעם צייץ שהוא ראה את סטיב מקלרן, המאמן של נבחרת אנגליה לשעבר, קורא את הספר על כדורגל. זה היה נחמד. גם קיבלתי טלפון מגראהם טיילור, לשעבר מאמן נבחרת אנגליה, שרצה לדבר על הספר. הכדורגל סקרן לגבי הספר".

דיוויד: "היו לנו הרבה מאוד פניות מה־MLS. הם מנסים להיות מאוד פרואקטיביים בכל הקשור לשימוש בסטטיסטיקות מתקדמות. וגם המון מאמני כדורגל מקולג'ים בארה"ב התקשרו ושאלו".

בילי בין. "אין דמות בכדורגל כמו בילי בין" , צילום: איי פי בילי בין. "אין דמות בכדורגל כמו בילי בין" | צילום: איי פי בילי בין. "אין דמות בכדורגל כמו בילי בין" , צילום: איי פי

"מחסום תרבותי"

אתם רואים בעתיד גיקים שמנהלים קבוצות כדורגל כמו בבייסבול?

כריס: "אני חושב שכבר עכשיו יש הרבה דמויות של מועדונים שעושים ניתוחים טובים. כלומר משתמשים בראיות ושואלים את השאלות הנכונות, מגיעים למסקנות טובות דרך אינפורמציה וניתוח הראיות. אברטון, למשל, עושה עבודה טובה בזה".

דיוויד: "ליברפול, למשל, מינתה את איאן גראהם, מתמטיקאי שבנה את המדד של קסטרול לגבי השחקן המצטיין באירופה. ראבני ראמני, בלוגר של מספרים בכדורגל, עובד בסיאטל סאונדרס. אגב, גם אנחנו פנויים לפניות מקבוצות (צוחק בכל רם - א"ד)".

אבל האם יהיה ראש גיק?

כריס: "אני לא מצליח לראות דבר כזה קורה". דיוויד: "יש יותר מדי מחסומים תרבותיים כדי שזה יקרה".

בסופו של דבר, האם יש סטטיסטיקה שיותר חשובה משערים?

כריס: "הסטטיסטיקה הכי חשובה היא ללא ספק השערים. אבל אני חושב שסטטיסטיקות מתקדמות יעזרו לגלות אם כשמאמן אומר 'היינו טובים אבל הפסדנו', אז הוא צודק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות