אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת טירקל לא תשנה את אופן בחינת המועמדים לנגידות צילום: יאיר שגיא

ועדת טירקל לא תשנה את אופן בחינת המועמדים לנגידות

ביום רביעי תחל הוועדה המייעצת למינוי בכירים להיפגש עם המועמדים לתפקיד נגיד בנק ישראל. הוועדה לא מתכוונת לשנות את מדיניות התשאול אך תנסה להרחיב את היריעה, לצורך מניעת הפתעות

18.08.2013, 22:46 | משה גורלי

ועדת טירקל תחל ביום רביעי את סבב פגישותיה עם המועמדים לתפקיד נגיד בנק ישראל. זאת, בתקווה שהניסיון השלישי למינוי הנגיד יצליח. לאחר שיעקב פרנקל וליאו ליידרמן הסירו את מועמדותם, הובאו בפני הוועדה ארבעה מועמדים חדשים: מריו בלכר, צבי אקשטיין, ויקטור מדינה ומיכל עבאדי־בויאנג'ו. המועמדים המובילים במירוץ הפעם הם, ככל הנראה, בלכר ואקשטיין והם יהיו הראשונים להופיע בפני הוועדה מחרתיים.

קראו עוד בכלכליסט

לידי חברי הוועדה הועברו שאלוני המועמדות שמילאו המועמדים, שהשתדלו הפעם להרחיב בהיקף הגילוי כדי למנוע הפתעות. ועם זאת, תמיד קיימת אפשרות ששלדים כלשהם יצוצו בתקשורת או באמצעות תלונות ישירות לוועדה, כפי שקרה עם המועמדים הקודמים שהעדיפו לפרוש ולא למצות את ההליך עד תומו.

עבודת הוועדה מתחדשת בזכות החלטת הממשלה מהשבוע שעבר שהביעה אמון בעבודתה וזיכתה את ראש הוועדה, השופט יעקב טירקל, בקדנציה שלישית ואת שאר חבריה בקדנציה שניה. זאת על אף חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שלפיה אין זה ראוי שהוועדה תכהן יותר מקדנציה אחת מטעמים של עצמאות וחוסר תלות.

יעקב טירקל, צילום: אלכס קולומויסקי יעקב טירקל | צילום: אלכס קולומויסקי יעקב טירקל, צילום: אלכס קולומויסקי

בחוות הדעת נטען שוועדה הזוכה לאמון מתמשך מהממשלה עלולה להשיב טובה תחת טובה ולא להחמיר עם מועמדיה. בוועדה עצמה סירבו להתייחס לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. אולם, על רקע הטיפול במועמדויות יואב גלנט לרמטכ"ל ויעקב פרנקל לנגיד, ניתן להעריך שטירקל ווינשטיין לא תמיד רואים את הדברים עין בעין. טירקל סבר שלא היתה מניעה למנות את גלנט ואילו וינשטיין הזהיר את הממשלה מפני המינוי. בפרשת פרנקל היו גורמים בוועדה שסברו כי על היועץ המשפטי לממשלה להסתפק במכתב הרשמי של התביעה הכללית בהונג קונג על סגירת התיק ולא להתעקש על קבלת חומרים נוספים מתיק החקירה עצמו.

בוועדה לא מתכוונים לשנות את מדיניות תשאול המועמדים. עם זאת, היריעה תתרחב כדי למנוע הפתעות. השוני העיקרי בסבב הנוכחי הוא בכך שהממשלה לא העבירה לוועדה את המועמד שעליו החליטה, אלא כמה שמות ומבין אלה שיקבלו את הכשר הוועדה יבחר המועמד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות