אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האב, הבן ומועצת הוועד: בנו של חיים כץ מונה למועצת ועד התעשייה האווירית צילום: נועם מושקוביץ'

בלעדי לכלכליסט

האב, הבן ומועצת הוועד: בנו של חיים כץ מונה למועצת ועד התעשייה האווירית

ח"כ חיים כץ מהליכוד מכהן כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, הנחשב לבסיס כוחו הפוליטי. שמו של בנו יואב כבר עלה לכותרות בעבר, כששניהם טסו לאיטליה למשחק כדורגל של נבחרת תע"א מול נבחרת אליטליה על חשבון קופת ועד העובדים

21.08.2013, 06:56 | גיל קליאן

יואב כץ, בנו של ח"כ חיים כץ, נבחר לאחרונה למועצת ועד עובדי התעשייה האווירית (תע"א). כך נודע ל"כלכליסט". זאת כשח"כ כץ מכהן כמזכיר ועד עובדי תע"א, במקביל לתפקידו כיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

מועצת הוועד כוללת כ־65 חברים, הנבחרים בכל חטיבה של תע"א ומכהנים בה ללא תשלום או הטבות אחרות. המועצה אחראית לאשר מטעם העובדים את המהלכים של הוועד, וכהונה בה יכולה להיות מקפצה לתפקידים בכירים יותר בוועד.

יואב כץ מועסק בחברה זה כמה שנים. שמו כבר עלה לכותרות לפני כשנה בעקבות טיסה לאיטליה שלו ושל אביו למשחק כדורגל של נבחרת תע"א מול נבחרת אליטליה (לקוחה של תע"א), במימון קופת ועד העובדים של החברה הממשלתית.

קראו עוד בכלכליסט

ועד עובדי התעשייה האווירית הוא מקור כוח בלתי מבוטל עבור ח"כ כץ. בעבר עלו תלונות כי הוא מנצל את תפקידו בוועד כדי לקדם את עצמו בפריימריז של הליכוד. זאת משום שמספר העובדים העצום בחברה יכול להוות לשון מאזניים פוליטית בפריימריז. לטענת גורמים רבים בחברה, אהדת העובדים כלפיו היא הגורם המשמעותי ביותר בעוצמתו הפוליטית. העובדים, מבחינתם, מרוצים מכץ כל עוד הוא מונע מהחברה לנקוט בתהליכי הפרטה או התייעלות משמעותיים.

חיים כץ. נהנה מאהדת עובדי החברה, צילום: אביגיל עוזי חיים כץ. נהנה מאהדת עובדי החברה | צילום: אביגיל עוזי חיים כץ. נהנה מאהדת עובדי החברה, צילום: אביגיל עוזי

תע"א ניצבת בפני תוכניות הפרטה על רקע החלטה שהועברה בחוק ההסדרים על מכירת 20% ממניות החברה בבורסה. אחד המכשולים הגדולים בפני הפרטת החברה הוא הוועד, שעד כה לא החל במו"מ עם ההנהלה על התנאים שבהם תופרט החברה. נראה כי אחד המהלכים המתבקשים בהפרטה הוא פיטורי עובדים או הוצאה של עובדים לפרישה מוקדמת כדי להגדיל את רווחיות החברה - הנמוכה משמעותית לעומת המתחרות. ב־2012 הגיעה תע"א לרווחיות תפעולית של 2.3% בלבד, לעומת 5.7% ברפאל ו־8.7% באלביט מערכות.

כץ מתנגד נחרצות לשיפור הרווחיות על חשבון העובדים. בעבר אמר כץ ל"כלכליסט" כי "אין לנו הרבה רווחיות, אבל יש לנו הרבה ציונות. הציונות מתבטאת בלתת עבודה לילדים שסיימו את הצבא והם לא עובדים בהייטק, אפילו שאנחנו יכולים להוציא את העבודה החוצה למזרח אירופה ולעשות אותה יותר זולה. זה מוריד רווחיות, אבל נותן פרנסה בכבוד לאנשים".

16,256 עובדים הועסקו בתע"א ב־2012, כשעלות השכר הממוצעת לעובד עמדה על כ־25 אלף שקל. עלות השכר המצרפית של העובדים עמדה על כ־4.9 מיליארד שקל - עלייה של 2.7% לעומת 2010 למרות ירידה במספר העובדים.

ח"כ כץ סירב להתייחס לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות