אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת טירקל בודקת תלונה נגד אקשטיין: "קיבל תשלום שלא כדין" צילום: טל שחר

ועדת טירקל בודקת תלונה נגד אקשטיין: "קיבל תשלום שלא כדין"

לוועדה לבחינת מינוי בכירים בשירות המדינה הגיע מכתב תלונה אנונימי, שלפיו המועמד לתפקיד הנגיד קיבל תמורה על הרצאות שנשא בחו"ל - בזמן ששימש משנה לנגיד. אקשטיין: "לא קיבלתי תמורה על הרצאות בארץ ובחו"ל"

23.08.2013, 10:28 | משה גורלי

ועדת טירקל לבחינת מינויים בכירים בשירות המדינה, החליטה לפנות לבנק ישראל ולבקש את פירוט תנאי ההעסקה של פרופ' צבי אקשטיין, ששימש המשנה לנגיד עד לפני שנתיים; זאת, כדי לבדוק האם תשלום שקיבל אקשטיין, המועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל, על הרצאות בחו"ל היה במסגרת מותרת - או בניגוד לחוק. לגבי המועמדים נוספים לתפקיד הנגיד, מריו בלכר וויקטור מדינה, לא נותרו נושאים שדורשים בדיקה נוספת של הוועדה. 

קראו עוד בכלכליסט

לוועדת טירקל הגיע מכתב תלונה אנונימי שלפיו אקשטיין קיבל תמורה שלא כדין על הרצאות שנשא בחו"ל. גורם בוועדת טירקל אמר ל"כלכליסט" כי "אף שמדובר במכתב אנונימי, אי אפשר היה להתעלם ממנו בגלל הפירוט הרב של שבועות השהייה בחו"ל, נושאי ההרצאות וכיו"ב. לכן, תבקש הוועדה לקבל את תנאי ההעסקה כדי לבדוק אם התשלומים היו כדין".

צבי אקשטיין, צילום: עמית שעל צבי אקשטיין | צילום: עמית שעל צבי אקשטיין, צילום: עמית שעל

ההערכה בקרב מקורבי אקשטיין היא שהמכתב האנונימי נכתב בידי עובד שלא מונה למנכ"ל ונוטר על כך למשנה לנגיד לשעבר, שעמד בראש ועדת האיתור.

ועדת טירקל נפגשה השבוע עם שלושת המועמדים לתפקיד הנגיד. בפגישה עם מדינה התמקדו שאלות חברי הוועדה בבונוסים שקיבל בעת פרישתו מבנק המזרחי. הוא לא נשאל כלל לגבי הפרסום לפיו בנו נפנף בשמו על מנת להרשים משקיעים. בלכר נשאל לגבי שני עניינים אותם הסביר - מחיקתו מהתביעה שהוגשה נגדו כחבר דירקטוריון חברת הנפט הארגנטינאית, והרומן של אשתו עם שטראוס-קאהן. "אנחנו נשואים וחיים יחד", הסביר לוועדה.

החוק אוסר על משנה לנגיד לקבל כסף במסגרת תפקידו זה. אקשטיין הרצה בשני כנסים בחו"ל, בשנים 2007 ו-2008.

מטעמו של אקשטיין נמסר בתגובה: "בתקופה שבה כיהנתי כמשנה לנגיד, שמשתי גם כפרופסור באוניברסיטת תל אביב, ב-50% משרה. עם כניסתי לתפקיד קיבלתי הנחיות מהיועצת המשפטית של הבנק בדבר המגבלות החוקיות בהקשר של פעילות אקדמית ותפקידי כמשנה לנגיד, ופעלתי לפיהן. מלבד הוראה באוניברסיטת תל אביב עסקתי במחקר והמשכתי להרצות ולהשתתף בכנסים בינלאומיים. פעולותיי נעשו בידיעה מלאה או אישור (כאשר נדרש) של הנגיד והקפדתי לפעול על פי ההנחיות שניתנו לי, כך שתמיד נהגתי בשקיפות מלאה כלפי בנק ישראל.

"כמו כן, קיימתי הפרדה ברורה בימי העבודה ותשלומי הנסיעות בין פעילות שקשורה להיותי משנה לנגיד ובין פעילות אקדמית עם קשר רופף לתפקידי בבנק ישראל. כל הנסיעות, חיוב ימי החופש והתשלומים על ההוצאות נוהלו על ידי משרדי בבנק ישראל. כמו כן, לא קיבלתי כל תמורה עבור הרצאות אורח בארץ או בחו"ל". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות