אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדיקטטורה הנאורה של מינהלת הכדורגל צילום: צביקה טישלר

הדיקטטורה הנאורה של מינהלת הכדורגל

המינהלת צריכה אישיות חזקה שלא עושה חשבון עם מי שבחר בה ומשלם את משכורתה

25.08.2013, 10:57 | אמיר בן פורת

בשנת 1919, כאשר התגלתה שערוריית מכירת המשחקים בליגת הבייסבול האמריקאית, הגיעו בעלי המועדונים להכרה כי יש למנות איש מן החוץ שינהל, בעצם יפקח, על הליגה. לשם כך נבחר השופט לשעבר קנישו מאונטין לאנדיס לשמש כקומישינר של הליגה. לנדיס שהיה ידוע כבעל מענה לשון, פנה לבעלי המועדונים והתיז "הגיע הזמן שלמישהו תינתן סמכות, אם מותר לי לומר זאת בברוטליות, כדי להציל אתכם מעצמכם".

קראו עוד בכלכליסט

בעלי הקבוצות. צריך מישהו שיציל אותם מעצמם, צילום: אורן אהרוני בעלי הקבוצות. צריך מישהו שיציל אותם מעצמם | צילום: אורן אהרוני בעלי הקבוצות. צריך מישהו שיציל אותם מעצמם, צילום: אורן אהרוני

מים רבים זרמו מאז ועד היום בנהר ההדסון. מעמד הקומישינר בספורט המקצועני האמריקאי היה למשהו שנדמה כמשהו שאי אפשר בלעדיו. במדינה שבה שולט ללא עוררין "השוק החופשי" ליגת הספורט המקצועני היא קרטל של ממש: בעלי המועדונים מנהלים אותה כבועה. לאמיתו של דבר, מי שמנהל אותה ביד רמה הוא מי שנבחר או מונה להיות הקומישינר שלה: על פיו יישק דבר גם כאשר הדבר הזה אינו מוצא חן בעיני בעלי מועדונים מסוימים. בהכרה מלאה ובמו ידיהם הם העמיסו עליהם את הדיקטטור, אמנם נאור יחסית, אך באשר למה שמתרחש בליגה שלהם, דיקטטור כמעט לכל דבר ועניין. לבעלי המועדונים (כלומר בעלי ההון) כל אחד ואחד אגואיסט- אינטרסנט לעצמו, היה נהיר שאם הם ינהלו את הליגה במישרין או באמצעות ועד נבחר, היא תתנוון ותתפרק בתוך זמן לא רב.

אני איני מת בלשון המעטה, על הכדורגל המסחרי הישראלי המתיימר לחקות את מקבילו האירופאי הזחוח, המפוטם והמתנוון מעודף ממון והיבריס. אבל זה מה שיש כרגע ולטובת אוהדי הכדורגל , לפחות עד אשר יוולד משהו טוב יותר (למשל, שיתוף אוהדים), יש לעמוד על כך שמינהלת הכדורגל העומדת לקום, אם תקום, לא תנוהל על ידי ועד-הבית של בעלי המועדונים אלא על ידי קומישינר, נציב בעל סמכויות רחבות שאי אפשר לשלוח אותו לכל הרוחות בגלל גחמה של אחדים מבעלי המועדונים.

מינהלת הכדורגל העומדת לקום זקוקה ל"דיטטטור נאור", ולמי שזה נשמע כאוקסימורון, שמיעתו בסדר גמור, אבל בשביל ניהול הכדורגל אין עם זה בעיה. הכדורגל הישראלי עומד אולי בפני מהפך: מן ההכרח הוא שהמהפך הזה יצויד בהגנה על עצמו מפני דורשי-חורשי טובתו, בעלי המועדונים יריבים בכוח ובפועל ופוליטיקאים שמחפשים סולם.

מינהלת הכדורגל צריכה דווקא אישיות חזקה שלא עושה חשבון עם מי שבחר בה ומשלם את משכורתה. יש להגן עליה, כדברי השופט לנדיס, מפני הסכנה האורבת לפתחה-בעלי המועדונים בכבודם ובעצמם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות