אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עופי מפה, מותק. זו חברת תוכנה ולא חברת מטבחים צילום: shutterstock

דו"ח טכנולוגי

עופי מפה, מותק. זו חברת תוכנה ולא חברת מטבחים

הטריק האחרון של עמק הסילי-קון להדרת נשים ממשרות הייטק, אפל חוזרת על הטעויות של מיקרוסופט, פוטין נלחם במבקריו ברשת ומכשיר חדש יחשמל אתכם בכל פעם שתשבו יותר מדי שעות מול פייסבוק

25.08.2013, 12:06 | יוסי גורביץ
מצטערים, את פשוט לא מתאימה תרבותית

בעמק הסילי-קון עורכים פאנלים על בסיס קבוע כדי לקונן על כך שאין בתחום ההייטק שיעור נשים שמייצג את חלקן באוכלוסיה הכוללת (בין 51% ל-52% ועדיין זוכות ליחס של מיעוט). באחד האחרונים שבהם עלתה הסיבה החדשה: מנהלים בתעשייה אמרו שנשים פשוט "לא מתאימות תרבותית". זה, גבירותי ורבותי, התירוץ החדש.

קשה לדמיין את התסכול של מועמדת למשרה שהיא אינטליגנטית, מנוסה, יודעת לקודד, לא חוששת מעבודה קשה ואז ניצבת מול חומת ההתאמה התרבותית המונפצת הזאת. מבחינת המראיינים ומקבלי ההחלטות, זה תירוץ נהדר: אי אפשר להגדירו במדויק ולכן אי אפשר לטעון כנגדו. לא פלא שהם מפעילים אותו גם כלפי עובדים מבוגרים (קרי בני 40 פלוס. לידיעת עובדי הייטק: זה תאריך הפקיעה שלכם). התירוץ הזה אומר למועמדים: "אתם לא מתאימים לנו, אתם שונים".

השוביניזם המזעזע של עמק הסיליקון התחמש בתירוץ חדש, צילום: shutterstock השוביניזם המזעזע של עמק הסיליקון התחמש בתירוץ חדש | צילום: shutterstock השוביניזם המזעזע של עמק הסיליקון התחמש בתירוץ חדש, צילום: shutterstock

כשמשלבים את הנתון הזה עם הנתון שפורסם לפני כשבוע, על פיו "יזמים" בארה"ב הם באופן מובהק גברים לבנים שבצעירותם נקטו בהתנהגות מסוכנת או בלתי חוקית כגון עישון סמים והימורים, מתחיל לקנן החשד שכל הסיפור הזה על "יזמות" הוא בעצם אותו מועדון גברים ישן וסגור של פעם, רק בעטיפה חדשה ונוצצת. כמובן שהחבילה הזו מועשרת בקמצוץ אתוס של מריטוקרטיה שמיועד להסוות את הריח העבש של אוליגרכיה שממשיכה לשמר את עצמה. 

אפל בעקבות מיקרוסופט?

מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, הודיע בסוף השבוע שבתוך כשנה הוא מתכוון להתפטר (עוד על כך, בקצרצרים) והתוצאה היתה בוקה ומבולקה בעיתונות הטכנולוגיה, שחלק ניכר ממנה הוקדש לשמחה לאידם של באלמר וחברתו. תגובה טיפה יוצאת דופן היתה זו של חתן פרס נובל לכלכלה, פול קרוגמן.

קרוגמן ציין שאחרי כל הרעש וההמולה, נוטים לשכוח איזה סיפור הצלחה יוצא דופן היא מיקרוסופט: מערכות ההפעלה שלה מפעילות כ-90% מהמחשבים בעולם ושיעור עצום משתמש בתוכנות שלה. הוא מזכיר שפעם, כולם דיברו על כך שהמחשבים של אפל טובים יותר, אבל זה לא עזר לה. הוא כותב על מחשב שמבוסס על ווינדוס 7, פשוט משום שלתמיכה הטכנית שלו אין יותר כוח להתעסק עם מקים.

סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט היוצא, צילום: בלומברג סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט היוצא | צילום: בלומברג סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט היוצא, צילום: בלומברג

כן, הוא אומר, מיקרוסופט פספסה את המהפכה הסלולרית. אבל מצבה של אפל לא טוב בהרבה: היא לא מוכרת מוצר נחות, אבל היא גם לא מוכרת מוצר טוב במיוחד ודורשת עבורו מחיר גבוה משמעותית מזה של המתחרים - בדיוק אותו מהלך שהיא ביצעה בשנות השמונים ושבגללו היא הפסידה למיקרוסופט. הוא מזכיר עוד את העובדה שאפל משועבדת לרוחו של סטיב ג'ובס, שבהתנשאותו הניח שהוא יודע טוב יותר מהמשתמש מה המשתמש צריך.

אם אין לך בעיה להיות כבש בעדר של אפל, הכל טוב. אם בכל זאת אתה רוצה שהמכשיר ישמש אותך, ולא אתה תציית לו, אז iOS היא חתיכת כאב ראש. זו הסיבה, לדבריו, שאף שיש לו אייפד, כבר אין לו אייפון; וכשהוא רצה טאבלט קטן יותר הוא לא קנה את האייפד מיני. הוא הלך על טאבלט של אנדרואיד, שעובד איתך ולא מולך.

כמה זמן תוכל אפל להמשיך למכור מוצר סביר במחיר מופקע? שאלה מצוינת. אני חושב שאנחנו מתחילים לראות את התשובה.  

רק נגד טרוריסטים? לא בדיוק

  

בספטמבר 2012 החלה להיחשף העובדה שסוכנות ביון האותות של ניו זילנד, ה-GCSB, ניהלה מעקב בניגוד לחוק כנגד קים דוטקום, תושב ניו זילנד שכל חטאו היה  בהפרת עבירות זכויות יוצרים. דגש על "הואשם": דוטקום עוד לא הורשע בכלום. כשנחשפה העובדה הזו, היא עוררה משבר פוליטי בניו זילנד. ממתי יחידת מודיעין אוספת מידע על חשוד בפלילים? 

וככל שנחשפים יותר פרטים, העסק רק מסתבך. ה-GCSB, כמו אחיותיה במדינות אנגלו-סקסיות אחרות, עובדת צמוד עם ה-NSA. עכשיו טוען עיתונאי חוקר מניו זילנד שחלק מהמידע שאספה ה-GCSB על דוטקום התבסס על PRISM, תוכנית איסוף המידע שהפעילה ה-NSA. 

בתמונה: טרוריסט קטלני ואוכל אדם, צילום: cc by Torrentfreak.com בתמונה: טרוריסט קטלני ואוכל אדם | צילום: cc by Torrentfreak.com בתמונה: טרוריסט קטלני ואוכל אדם, צילום: cc by Torrentfreak.com

רגע! אמרו לנו ש-Prism מיועדת בכלל לאיסוף מידע על טרוריסטים, לא? למה לעזאזל ה-NSA אוספת מידע על אנשים שחשודים בכך שהם ניקבו חור בכיס של האולפנים של הוליווד? שאלה מצוינת. בינתיים לא היא ולא השגרירות של ניו זילנד בארה"ב עונות על השאלה הזו. 

ניחוש זהיר בהתבסס על מה שאנחנו יודעים על התנהלות ארגונית: מה שקרה כאן הוא Mission creep, התרחבות של המשימה. אפשר היה לרגל על דוטקום, מדינה ידידותית ביקשה את זה, אז זה קרה. ואם זה קרה לדוטקום, זה יכול לקרות לכל אחד.

בהתפתחות אחרת בפרשת ה-NSA, נחשפה בסוף השבוע העובדה שה-NSA שילמה מיליונים לחברות הטכנולוגיה (גוגל, מיקרוסופט, אפל ואחרות) ככיסוי ההוצאות שנגרמו להן כתוצאה מהפעילות שלהן למען הממשלה. טוב לדעת שהציות לחוק ומכירת המשתמשים שלהן לא עלה להן שנקל.

רוסיה הפוטיניסטית נגד טור

הדיקטטורה של ולדימיר ולדימורוביץ' פוטין מצרה בצעדים קטנים אך שיטתיים את חופש הפעולה של מתנגדיה. פוטין השתלט על כלי התקשורת והכפיף אותם למרותו - במידת הצורך, באמצעות רצח. ברוסיה אין יותר תקשורת חופשית.

פוטין נמנע מלהתנכל למדיה החדשה עד לזיוף הבחירות האחרון. אז הוא גילה לתדהמתו שהמקומיים אשכרה יוצאים לרחובות ומארגנים מחאה נגדו, ושהם עושים את זה תוך שימוש בכלים כמו פייסבוק. מאז? ההתנכלות שיטתית.

נלחם במבקריו. פוטין, צילום: אי פי אי נלחם במבקריו. פוטין | צילום: אי פי אי נלחם במבקריו. פוטין, צילום: אי פי אי

עכשיו מגיע איום חדש. ראש המודיעין של רוסיה, הק.ג...אה, סליחה, הפ.ס.ב, הודיע ש-TOR, הכלי שמאפשר תשדורת כמעט בלתי חדירה לשירותי ביון, משמש בעיקר פושעים. הפ.ס.ב. מנצל את העובדה שלאחרונה נתפס ספק פורנוגרפיית ילדים שהפעיל שרת טור כדי לאסור על השירות כולו ברוסיה. וכרגיל במקרים שבהם פורנוגרפיית ילדים היא התירוץ, המטרה האמיתית היא סתימת פיות של מתנגדים פוליטיים.  

קצרצרים

1. מבלים יותר מדי זמן בפייסבוק? יש סוג פיתרון: חוקרים מ-MIT בנו את ה-Pavlov Poke, מכשיר חשמלי שמתחבר למקלדת שלכם. אם הוא מגיע למסקנה שאתם שורפים יותר מדי שעות מהחיים היחידים שיהיו לכם על בהיה במשחטת הפרטיות הצוקרברגית, הוא נותן לכם מכת חשמל קטנה. זה כואב, אבל פחות משיכאב לכם כשתחברו בסוף השנה את מספר השעות שרבצתם מול הטרשת החברתית. וזה שזה כואב, זה כל הרעיון.

מכור לפייסבוק? אין בעיה. שים לב, זה הולך לכאוב, צילום מסך: pewpewpics.com מכור לפייסבוק? אין בעיה. שים לב, זה הולך לכאוב | צילום מסך: pewpewpics.com מכור לפייסבוק? אין בעיה. שים לב, זה הולך לכאוב, צילום מסך: pewpewpics.com

2. סטיב באלמר, האיש שמעולם לא חשש לצחוק על עצמו, הודיע בסוף השבוע שבתוך שנה הוא יפסיק לשמש כמנכ"ל מיקרוסופט; בעבר אמר באלמר שהוא מתכוון להחזיק בתפקיד עד 2017. יש לקוות שחוש ההומור העצמי של באלמר יחזק את האגו שלו: מאז ההודעה על התפטרותו, זינקה מניית מיקרוסופט באופן משמעותי. הבעת חוסר האמון של המשקיעים בבאלמר, עם זאת, הכניסה לבאלמר מיליארד דולרים עד כה. האם זו ההתפטרות הרווחית בהיסטוריה?

3. זוכרים את הקטור "סאבו" מונסגור, המנהיג הידוע לשמצה של קבוצת ההאקרים לולזסק? הבחור שהפך את עורו והסגיר לבולשת הפדרלית את כל עמיתיו? ובכן, הוא אחד השטינקרים היותר מוצלחים בהיסטוריה של ה-FBI, וגזר הדין שלו נדחה שוב בשבוע שעבר. בינתיים, אחד האנשים שהוא שלח לכלא, ג'רמי האמונד, האשים את מונסגור בכך שהוא משמש את הממשלה לא רק לסגירת תיקים כנגד האקרים, אלא גם להתקפות האקינג כנגד ממשלות אחרות. במקביל, ה-FBI ציין בשביעות רצון שלכידתו של סאבו שיבשה משמעותית את הפעילות של אנונימוס, שחבריו חוששים כעת זה מזה, שמא אחד מהם הוא שוטר סמוי. מצוין.  

4. כשממשלת בריטניה דרשה מהגרדיאן להשמיד את הדיסקים הקשיחים שהכילו את המידע של סנודן, היה לה תירוץ מעניין: היא חששה שמרגלים זרים יפעילו מיקרופוני לייזר ויקלטו את השיחות בחדרים של הגארדיאן, בהתבסס על הוויברציות שבכוסות המים של העיתונאים. זה לא בלתי אפשרי, הטכנולוגיה קיימת כבר יותר מ-20 שנה. אבל על פי אותו ההגיון לראש הממשלה אסור לדבר על נושאים סודיים: לכו תדעו מי מכוון אליו מיקרופון לייזר. ואיכשהו, נראה לי שראש הממשלה הוא מטרה בעדיפות גבוהה יותר מאשר כמה עיתונאים שדנים במשהו שממילא הולך להתפרסם עוד כמה ימים.  

5. בסוף המאה ה-19, בימי השיא של מהפכת המידע הראשונה - ימי הטלגרף - נפוצו מכונות שהיו מדפיסות מידע שהגיע באמצעותו, בדרך כלל מחירי מניות. עכשיו בנה מפתח בריטי מכשיר דומה מאוד, רק שהוא מדפיס ציוצים. האיש, אדם ווהאן, בנה את המכשיר בעצמו, והופתע לגלות כמה ביקוש יש לו. הוא עובד כעת על דגמים מסחריים וכבר החליט על שדרוג: המכשירים החדשים יוכלו להדפיס לא רק את זרם הטוויטר שלך, אלא גם תוצאות חיפוש על פי תגיות.

http://www.bbc.co.uk/news/technology-23812365

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ל-6
כמה שטויות... מבחינה ביולוגית, כל העוברים מתחילים להתפתח כנקבה וכאשר מופעל הקידוד שהתינוק זכר, תאים במוח מתים - כן, תאים במוח משמידים את עצמם על מנת שהעובר יהיה זכר ולא נקבה. עד פה עובדות ביולוגיות משעשעות ולא רלוונטיות לנושא הכתבה. לא יודעת כמה יצא לך לחוות חברות סטארטאפ אמריקאיות. יצא לי לבקר באחת או שתיים ויצאתי עם המסקנה שזה מועדון של גברים. זה ההמשך של האחוות שיש להם באוניברסיטה של אוסף גברים דומים שמבלים יחד, שותים יחד ומדברים על בנות. כל אירועי החברה מהמסיבות בחגים עד למשחקים שיש במקום (ובהרבה חברות כאלו יש חדרי משחקים) מוכווני גברים. נשים מספיק טובות בתוכנה וביקור במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה יגלה לך שיש שם לא מעט נשים שמתברר שיש להן אייקיו מספיק גבוה וציוני פסיכומטרי על מנת להתקבל לחוג. אבל אם תבקר בסטארטאפ אמריקאי, תגלה שיש בו מעט מאוד נשים. ובכוונה הדגשתי את ה*אמריקאי*. התופעה בארץ שונה לגמרי מזאת בארה"ב והציטוט בכתבה מגיעה מקליפורניה שם זה בולט במיוחד.
27.08.13
8.
"כ-90% מהמחשבים בעולם" - האישיים! וגם זה יותר ויותר לא רלוונטי בגלל השח-נבון והטאבלט!
שלום לכולם, בשוק ה-PC יש למיקרוסופט שליטה כמעט מוחלטת, זה נכון. אבל רוב שרתי האינטרנט שאתם מתחברים אליהם לגלישה עובדים על בסיס Apache בקוד פתוח או Nginx ורובם רצים על לינוקס יהא זה Ubuntu, CentOS או אחרים. מערכות של חברות ביטוח ובנקים עובדות על בסיס Unix או מיינפרמים מודרניים. חלק נכבד ממחשבי העל מופעלים בגרסאות שונות של לינוקס, יוניקס או BSD. השח-נבון או הטאבלט מריצים לרוב iOS על בסיס BSD לחליפין אנדרואיד שהקרנל שלו הוא לינוקס. מחשבי המק גם הם מבוססים בסופו של דבר גרסת אפל של BSD. בקיצור, המחשב האישי מריץ לרוב חלונות אבל רוב עולם עובד על יוניקס, לינוקס, BSD ושאר קרובי המשפחה. לא דיברתי אפילו על מחשבי רכב, בקרה, מפעלים ואחרים..
אורי , ירושלים  |  25.08.13
לכל התגובות