אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתות למחלבות: גבינה 5% ושמנת 38% יוכנסו לפיקוח צילום: שאול גולן

איתות למחלבות: גבינה 5% ושמנת 38% יוכנסו לפיקוח

ההמלצות גובשו לאחר ביצוע בדיקת רווחיות של תנובה שערך משרד החקלאות, שבה נמצא כי במוצרים האמורים קיימת "רווחיות חריגה". שר החקלאות: "נמשיך לפעול להפחתת יוקר המחיה"

25.08.2013, 18:00 | נורית קדוש

שנתיים לאחר מחאת הקוטג', שמחירו עלה בעשרות אחוזים בעקבות הוצאתו מצו הפיקוח על המחירים, צפוי המפקח על המחירים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, אורי צוק-בר, להכניס לפיקוח מחירים גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38%,  ולהפחית את מחירם בשיעור ניכר. מדובר באיתות למחלבות, שנועד למנוע מהן העלאות מחירים עתידיות.

קראו עוד בכלכליסט

ההמלצות גובשו לאחר ביצוע בדיקת רווחיות של תנובה שערך משרד החקלאות באמצעות רואה חשבון חיצוני ולאחר קבלת נתונים נוספים מהמחלבות. ההחלטה כפופה לשימוע ציבורי במסגרתו מוזמן כלל הציבור להעביר עמדות וטענות בעניין המלצות אלה.

מוצרים של תנובה, צילום: דורון גולן מוצרים של תנובה | צילום: דורון גולן מוצרים של תנובה, צילום: דורון גולן

לפי הודעת משרד החקלאות, בבדיקת הרווחיות נמצא כי בגבינה לבנה ובשמנת מתוקה מדובר בשוק ריכוזי ביותר - בשוק הגבינות הלבנות, נתח השוק של תנובה הוא כמחצית, בעוד נתח השוק של שלושת המחלבות הגדולות הוא כ-90%. בשוק השמנת המתוקה, נתח השוק של חברת תנובה הוא כ-70%. עוד נמצא כי במוצרים גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38%, קיימת רווחיות חריגה.

עוד נמסר כי על סמך בדיקות אלה התכנסה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר וקבעה כי יש לשקול להכניס מוצרים אלו תחת פיקוח מחירים מלא, ולהפחית כאמור את מחירם בשיעור ניכר. בבדיקת הרווחיות נמצא גם כי שוק הקוטג' ריכוזי גם כן, אך כבר אינו ברווחיות בלתי סבירה, כפי שהיה בעבר. משרדי החקלאות והאוצר ממשיכים לעקוב באופן צמוד אחריו, ואין מן הנמנע כי בעתיד יוחזר גם הוא לפיקוח מחיר אם רווחיותו תהיה בלתי סבירה.

 

שר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר, אמר: "משק תחרותי הוא משק בריא ומשרד החקלאות פועל להבטחת זמינות מזון טרי ובמחיר סביר, לצד סטנדרטי תברואה גבוהים ביותר. לצד חיזוק התיישבות, משרד החקלאות ימשיך לפעול להפחתת יוקר המחיה במשק באמצעות הגברת התחרות. בכל מוצר משמעותי בו אין תחרות מספקת, המשרד יפעל על מנת להבטיח רמת מחירים הגיונית לציבור הרחב". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות