אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על שולחן ועדת הנזילות: המלצה להגדלת כמות האחזקות שבידי הציבור צילום: shutterstock

על שולחן ועדת הנזילות: המלצה להגדלת כמות האחזקות שבידי הציבור

3 הצעות להתמודדות עם הקשיים הקיימים בהגברת הנזילות של הבורסה ואף מילה על עודף רגולציה

26.08.2013, 08:26 | אסף גילעם
אחת ההצעות שבוחנת הוועדה להגברת הנזילות היא הגדלת כמות אחזקות הציבור במסחר בניירות ערך. כיום בחלק מהמדדים קיימים תנאי סף לכניסה, המהווים החמרה של תנאי הסף של הכניסה למאגר. כך למשל, תנאי סף של כניסה למאגר הוא שווי אחזקות ציבור ממוצע ("שווי כמות צפה") של 70 מיליון שקל. אולם תנאי הסף של מדד תל־דיב (מדד חברות המחלקות דיבידנדים) דורש מינימום שווי אחזקות ציבור ממוצע של 400 מיליון שקל למניות שמחוץ למדד - עם הקלה למניות שבתוך המדד לשווי אחזקות העומד על 300 מיליון שקל. מטרת החרגה זו היא להבטיח שבמדד תל־דיב (שבו משקל המניות אחיד ומשקל המניה הקטנה במדד גבוה יחסית) יכיל מניות מספיק חזקות המסוגלות לשאת על כתפיהן משקל גבוה.

כדי שמניה תיכלל באחד המדדים הרציפים של הבורסה, קודם כל עליה להיות נכללת במאגר המניות. מעבר לכך, בכל מדד קיימים תנאים נוספים. כך למשל, במדד ת"א־25 ייכללו רק מניות שנמצאות במאגר וששיעור אחזקות הציבור שלהן הוא לפחות 25%. בין ההצעות שהועלו לשיפור הנזילות של הבורסה - דרישה מחברות המבקשות להנפיק או להיכלל במדדים הראשיים אחוז אחזקות ציבור גדול יותר.

בשבועות האחרונים החלו לעלות על פני השטח הצעות נוספות להתמודדות עם הקשיים הקיימים (שלא מתמקדות רק ב"בעיית" עודף הרגולציה). אלעד בנבג'י מנכ"ל אקסלנס שירותי בורסה ויו"ר איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים מנה 3 הצעות:

שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך, צילם: אוראל כהן שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך | צילם: אוראל כהן שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך, צילם: אוראל כהן

1.שיווק בחו"ל - הזרים מעוניינים בשוק

 

"היציאה של ישראל מהשווקים המתעוררים לשווקים המפותחים הורידה את העניין של משקיעים זרים באופן מהותי. כשישראל היתה במדד השווקים המתעוררים אז בדסק השווקים המתעוררים כל משקיע זר הכיר את ישראל וניתח אותה, השוו אותנו למצרים ולמקומות דומים, והיינו באמת היהלום שבהכתר. עכשיו אנחנו במגרש של הגדולים. אנחנו על אותו מדף כמו ארה"ב או בריטניה. מעבר זה חייב שהדסקים של המדינות המפותחות יכירו את ישראל ויכירו את החברות הישראליות. דבר זה דורש שיווק יותר אגרסיבי".

2.שינוי ביום המסחר - החלפת ראשון בשישי

 

אחת מההצעות שעלו לשיפור מצבה של הבורסה, שהועלתה על ידי ההנהלה הנוכחית, הינה שינוי ימי המסחר מראשון עד חמישי, לשני עד שישי. "אנחנו וסעודיה היחידות בעולם שלא עובדת בשישי ועובדת בראשון. אני מאמין שמעבר לשישי ישים אותנו במקום הנכון. אין מה לעשות, העולם לא עובד בראשון, הנתונים לא מתפרסמים בראשון, יום ראשון בעולם הוא יום מת ואנחנו חיים בעולם גלובאלי".

3.מערכת סגורה לברוקרים פרטיים

 

כיום ישנה תחרות נמוכה בשוק הברוקראז' בין בנקים לבתי השקעות. הסיבה היא שעל מנת לפתוח חשבון הלקוח צריך להגיע לגוף הפיננסי לשם זיהויו לצרכי הלבנת הון, והסינוף של הבנקים פשוט טוב יותר. הפיתרון הוא קידום מערכת שתאפשר לפתוח חשבונות בבתי השקעות בהתבסס על זיהוי הלקוח שנערך בבנקים. חשבון זה יקרא חשבון במערכת סגורה, והלקוח יעביר אליו כספים מהחשבון הבנק, יבצע את המסחר בבית ההשקעות שבחר, ועל מנת למשוך אותם, הוא יעביר את הכספים שוב לחשבון הבנק שלו ובכך יושלמו דרישות הלבנת ההון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות