אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שי פירון: "אי אפשר להמשיך עם שתי רפורמות בבתי הספר" צילום: נועם מושקוביץ

שי פירון: "אי אפשר להמשיך עם שתי רפורמות בבתי הספר"

מורים שהשתתפו בוועדת החינוך של הכנסת היום הביעו דאגה על רקע הארכת תכנית אופק חדש של הסתדרות המורים: "מדובר בהחלטה שמרחיקה אותם מהסכם שכר אחיד עם מורי ארגון המורים". שר החינוך:"כנראה שנכשלתי בהסברת ההסכם. הארכנו את ההכסם כדי שיסתיים ביחד עם עוז לתמורה ב-2016"

26.08.2013, 11:15 | חן פונדק

"אנחנו לא יכולים להמשיך במצב בו יש שתי רפורמות בבתי הספר השש שנתיים והשינוי צריך להיות בהסכמה ובהתקרבות בין שני ארגון המורים והסתדרות המורים. מורי ישראל רוצים אתכם ביחד ולא מתקוטטים", כך אמר היום (ב') שר החינוך, שי פירון, בוועדת החינוך של הכנסת.

פירון ברך את מזכ"ל הסתדרות המוריןם: "אני רוצה להודות לידידי יוסי וסרמן", אמר והוסיף כי כיגם  רן ארז, יו"ר ארגון המורים, ברך אותו על ההסכם עוד ביום חמישי. עם זאת, הדבר נוגד את ההודעה ששיגר ארגון המורים לתקשורת ובה הוא הודיע על סכסוך עבודה בעקבות ההסכם שנחתם.

קראו עוד בכלכליסט

פירון התייחס להסכמות שהתגבשו לכדי הסכם אתמול בין משרד החינוך, משרד האוצר והסתדרות המורים לגבי הארכת תכנית אופק חדש. ההסכם כולל בין היתר הסכמה כי בעלי תפקידים בחטיבות הביניים: רכזי שכבה, רכזי מקצוע ורכזי חינוך חברתי - יקבלו שעות למילוי תפקידם, בדומה לרפורמה של ארגון המורים- עוז לתמורה. הדבר עורר כעס בארגון המורים, שכן ישנה אי הסכמה בין שני הארגונים האם החטיבות צריכות להצטרף לרפורמה של ארגון המורים או של הסתדרות המורים.

שי פירון. "אם מישהו היה אומר לי שמחר נקבל 15 מיליארד שקל הייתי פותר את כל הבעיות" שי פירון. "אם מישהו היה אומר לי שמחר נקבל 15 מיליארד שקל הייתי פותר את כל הבעיות" שי פירון. "אם מישהו היה אומר לי שמחר נקבל 15 מיליארד שקל הייתי פותר את כל הבעיות"

החלו השיחות על תקצוב דיפרנציאלי

שר החינוך הוסיף כי החלו ישיבות בנושא התקצוב הדיפרנציאלי עם האוצר ונציגי השלטון המקומי. באחת הטיוטות של חוק ההסדרים נכלל נושא התקצוב הדיפרנציאלי, אולם הוא הוסר בעקבות הלחצים של 15 הרשויות החזקות. כמו כן אנשי חינוך ביקרו את התוכנית שהייתה בחוק ההסדרים כי לא הייתה יוצרת תקצוב דיפרנציאלי אפקטיבי.

פירון גם התייחס לתשלומי ההורים: "אני מתחייב לעשות מאמץ שבשנת הלימודים הבאה לא ייווצר מצב בו לא יהיו תשלומי הורים לא דיפרנציאלים והם לא יהיו כביש עוקף לחינוך פרטי".

בהקשר לביטול המיצב אמר פירון: "אני אציב מדדים ויהיו יעדים ואני לא מתכוון לסגת אחורה בדירוג המבחנים הבינלאומיים. אבל אנחנו נראה שכאשר אנחנו נותנים חופש למורים הם מצליחים".

לגבי כוונתו של פירון לפעול נגד פרסום תוצאות המיצב ברבים: "אין נימה רבה של צביעות בכך שכל פעם שמפרסמים את תוצאות המיצב אנחנו מתפלאים שמכבים רעות נמצאת מעל אופקים?".

פירון אף אמר כי הוא אינו פועל מתוך פוליטיקה: "אני לא מרוצה. יש דברים שאני מאמין שצריך לתקן אותם. אני לא באתי כפוליטקאי אלא כאיש חינוך. אני יושב עם מורים בערב לשתות קפה ולא עם מישהו אחר. אבל העובדה היא שאי אפשר להספיק הכל בזמן קצר. ויש גם בעיות תקציביות. אם מישהו היה אומר לי שמחר נקבל 15 מיליארד שקל הייתי פותר את כל הבעיות".

 

מורים בוועידה: "חוששים כי הארכת אופק חדש תעכב את הסכם השכר האחיד"

 

מורים שהשתתפו בוועידה פנו לשר האוצר והביעו דאגה בנוגע להסכם שנחתם אתמול שלדבריהם עשוי לעכב את האחדת תנאי השכר בין מורי עוז לתמורה ומורי אופק חדש.

אמנון רבינווביץ', מחנך בכיתה ז' ומייצג תנועת המורים התייחס לכעס של המורים על חתימת אופק חדש: "התחושה מאד קשה בעקבות ההסכם אתמול. החשש הגדול שלנו שאופק חדש שהוארך עד 2015 יעכב בסופו של דבר את מה שאנחנו שואפים אליו, שיהיה הסכם שכר אחד בין חטיבות הביניים והתיכונים, כדי שבבית ספר השש שנתי אותם מורים יוכלו ללוות את התלמידים". אברמוביץ התייחס לכך שכיום בחלק מבתי הספר השש שנתיים מפרידים בין מורי חטיבות הביניים והתיכון בגלל שתי הרפורמות, שכן לכל רפורמה יש תלוש משכורת שונה.

 

פירון השיב כי "אני אעשה חשבון נפש כי כנראה נכשלתי בהסברה של ההסכם". לדבריו, הכוונה הייתה ששני ההסכמים, אופק חדש ועוז לתמורה יסתיימו באותו זמן, שכן עוז לתמורה אמור להסתיים ב-2016.

יו"ר וועדת החינוך, עמרם מצנע, העיר כי לפירון כי הבעיה היא לא בהסברה, אלא בעיה אמיתית שתורגש גם מחר בכיתות בתי הספר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות