אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שמן: נמצאו סימנים משמעותיים של נפט בקידוח "ים 3"

מדובר בנפט מסוג light crude הנחשב לאיכותי במיוחד הנמצא בשכבה בעובי של 90 מטרים. קידוח "ים 3" ממוקם כ-16 ק"מ מערבית לחופי פלמחים

26.08.2013, 12:42 | שי סלינס

יוסי לוי, מנכ"ל שמן  והיו"ר, גבי אשכנזי , צילום: שי סלינס יוסי לוי, מנכ"ל שמן והיו"ר, גבי אשכנזי | צילום: שי סלינס יוסי לוי, מנכ"ל שמן  והיו"ר, גבי אשכנזי , צילום: שי סלינס

חברת שמן משאבי נפט וגז הודיעה היום (ב') כי על פי מידע שנמסר לה ממפעילת הקידוח "ים 3", נמצאו סימנים משמעותיים של אפשרות ל"נפט קל" (light crude) בעובי של 90 מטרים.

קראו עוד בכלכליסט

על-פי המידע שהגיע לשמן שבה גבי אשכנזי מכהן כיו"ר, הקידוח הגיע לעומק של כ-5,510 מטרים לאחר שחדר לשכבות המטרה בעומק של כ-5,175 מטרים.

אמנם, הקדיחה בשכבות המטרה טרם הסתיימה, אך מניתוח ראשוני של המידע שנאסף במהלך הקדיחה, לרבות ביצוע לוגים תוך קדיחה (Logging while Drilling), נראה כי שכבות המטרה העליונות בעובי של כ-90 מטר (ברוטו) מכילות סימנים משמעותיים של הידרוקרבונים (קונדנסט, גז טבעי ואפשרות לנפט קל).

מהחברה דווח כי הקידוח ימשיך על פי המתוכנן, עד להגעה לתחתית שכבות המטרה, תוך ביצוע המשך הבדיקות השונות בקידוח. עם סיום הקידוח, אשר להערכת החברה יארע בימים הקרובים, מתוכננות להתבצע בדיקות חשמליות מלאות (לוגים).

 

עוד מבהירים משמן כי טרם התקבלה החלטה על ידי השותפים ברשיון על ביצוע מבחני הפקה בקידוח. החלטה בדבר ביצוע מבחני הפקה תתקבל עם סיום הקידוח וניתוח הלוגים החשמליים.

דיווח זה מגיע לאחר שבתחילת אוגוסט דיווחה החברה על מציאת שכבת הגז בעובי של 11 מטר. מדובר באכזבה, שכן לשם השוואה, עובי שכבת הגז בקידוח "כריש" הוא כ-60 מטר ואילו זה של מאגר "תמר" היה כ-140 מטר.

קידוח "ים 3" ממוקם כ-16 ק"מ מערבית לחופי פלמחים ובו מחזיקים שמן (77.7%), זרח (7.5%), מפעילת הקידוח - Caspian Drilling (10%) וצמיחה אינווסטמנט (4.8%).

חבית נפט מכילה כ-159 ליטר של נפט. נהוג לסווג את הנפט בתעשייה על פי שלושה מרכיבים עיקריים: מקורו, משקלו הסגולי וכמות הגופרית בו. המשקל הסגולי נקבע לפי סולם ערכים (API) שקבע מכון הנפט האמריקני ומשקף את רמת המזוט. הנפט שאותו מצאו הוא מסוג קל בעל ה-API הגבוה ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות