אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לפעולה בסוריה: הדולר היציג קפץ ב-1.5% ל-3.66 שקלים צילום: shutterstock

בדרך לפעולה בסוריה: הדולר היציג קפץ ב-1.5% ל-3.66 שקלים

היורו זינק ב-1.3% ושערו היציג נקבע על 4.88 שקלים - שיא של חצי שנה. במקביל לאירועים בסוריה, בנק ישראל הותיר אתמול את הריבית ללא שינוי על 1.25%

27.08.2013, 15:34 | שי סלינס

המתיחות עם סוריה המשיכה להשפיע על השקל שנחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם. היורו עלה ב-1.3% ושערו היציג נקבע על 4.88 שקלים - שיא של חצי שנה. הדולר היציג הוסיף 1.5% לערכו ל-3.66 שקלים.

נראה שאחרי שנתיים וחצי של מלחמת אזרחים עקובה מדם - ארצות הברית נכנסת לפעולה בסוריה. בעקבות הצהרתו התקיפה של מזכיר המדינה ג'ון קרי אמש, על כך שהמשטר הסורי יישא בתוצאות הטבח המזעזע בנשק כימי, הבוקר נערכים באזור ובקרב העולם כולו לפעולה שנראית בלתי נמנעת.

אמש הצהיר מזכיר המדינה האמריקני קרי כי אין ספק שטבח כימי אכן התרחש בשבוע שעבר בפרברי דמשק, ושיש למצות את הדין עם המבצעים - קרי משטר אסד.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: "המתיחות והציפייה לפעולה צבאית אמריקאית בסוריה תורמת ליציאת משקיעים מהחזקה בשוק ניירות הערך ובשקלים כאחד, מהלך הגורר לירידות בשוקי ההון ולפיחות השקל".

"פיחות השקל ואי היציבות במזרח התיכון מספקת ליצואנים הזדמנות נוספת לגדר חשיפות מטבעיות ברמות שערים נוחות, לעומת השערים בהם נאלצו יצואנים שפעלו באופן לא מתוכנן מבעוד מועד לממש את תמורות הייצוא", אמר פריימן.

שקלים, צילום: בלומברג שקלים | צילום: בלומברג שקלים, צילום: בלומברג

הריבית בישראל

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו של פסגות התייחס להחלטה של בנק ישראל להותיר את הריבית לחודשיים הקרובים ללא שינוי וכתב: "נתוני הצמיחה שפרסמה הלמ״ס החודש טרפו את הקלפים ומנעו הפחתת ריבית נוספת שכן הם לימדו על צמיחה מהירה מהצפי. בנוסף, בימים האחרונים נרשם פיחות בשקל מה שמקל על בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה".

"על אף שבחודש הבא אין החלטת ריבית ולמרות העובדה שעדיין לא הוחלטה זהות הנגיד הבא, אנו מעריכים שבמידה ויחולו שינויים דרמטיים בשווקים ובעיקר בשוק המט״ח, בנק ישראל עשוי לפעול גם ללא פגישה מן המניין", הוסיף גרינפלד.

זינוק בבנזין

בתוך כך השינויים בשער הדולר עלולים להשפיע גם על תמחור ליטר בנזין בסוף החודש. הסיבה: פרט לשיעור המיסוי שהוא קבוע, מחיר הבנזין מושפע גם ממחיר התזקיק באגן הים התיכון ובשער הדולר, הוא המטבע הזר באמצעותו בתי הזיקוק מנהלים עסקאות.

לכן, אם עד אתמול הייתה המדדים בהמשק האנרגיה בישרו על התייקרות של 15 אגורות במחיר הליטר, הבוקר הכיוון הוא שמחיר ליטר ימשיך להתייקר קרוב יותר לרף התייקרות של 20 אגורות לליטר, המחיר הסופי יקבע רק בסוף החודש, אולם כבר עכשיו ברור שעלות רכישת ליטר בנזין בשירות עצמי תתייקר מ-7.6 שקל כיום לאזור 7.75 עד 7.85 שקלים בתחילת ספטמבר.

יצוין שכרבע מההייקרות מיוחסת לעדכון המס שהמדינה מטילה על ייבוא בנזין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות