אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ארה"ב לא תוכל לשלם את החובות שלה מאמצע אוקטובר" צילום: בלומברג

"ארה"ב לא תוכל לשלם את החובות שלה מאמצע אוקטובר"

כך הזהיר שר האוצר האמריקאי ג'ק לו מוקדם מהצפוי. התחזית ככל הנראה תוביל למחלוקות בקונגרס האם להעלות שוב את תקרת החוב

27.08.2013, 10:44 | סוכנויות הידיעות
ארצות הברית תגיע למכסת ההלוואות שלה באמצע אוקטובר, וקרוב לוודאי שלאחר מכן לא תוכל לשלם את החובות שלה, כך הזהיר משרד האוצר האמריקאי.

במכתב שהועבר ליו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, טוען שר האוצר ג'ק לו "הקונגרס צריך לפעול מהר ככל האפשר כדי להגן על האשראי הטוב של אמריקה", קריאה שככל הנראה תוביל לסיבוב נוסף של מחלוקות בקונגרס סביב התקציב והשאלה האם לעלות שוב את תקרת החוב. עד כה בכירים בבית הלבן וכלכלנים העריכו כי ארה"ב תגיע לתקרת החוב, שעומדת על 16.69 טריליון דולר כבר בסתיו הקרוב. אולם התחזית של לו לאמצע אוקטובר מקדימה אף יותר את המועד.

שר האוצר ג שר האוצר ג'ק לו. הכלכלה האמריקאית תספוג "נזק בלתי הפיך" | צילום: בלומברג שר האוצר ג

לו המשיך והזהיר כי אם לא יפעלו בקרוב, תספוג הכלכלה האמריקאית "נזק בלתי הפיך". לטענתו, לאחר מכן תצטרך המדינה לממן תשלומים של 80 מיליון דולר בחודש, כולל תשלום משכורות בצבא וביטוח לאומי, עם מאזן מזומנים מוערך של 50 מיליארד דולר. "תפעול הממשלה בלי סמכות לקחת הלוואות תציב את ארה"ב בעמדה שלא מתקבלת על הדעת", ציין.

לו הוסיף כי ללא הסכם, אי אפשר לחזות במדויק מתי האוצר ימצה את כל הכספים שעומדים לרשותו. אולם "תרחיש מסוג זה יערער על השווקים הפיננסים ויסתכם בהפרעות לכלכלה".

המבוי הסתום הפוליטי שקדם להעלאת תקרת החוב ב-2011 הוביל להורדת דירוג היסטורית של החוב האמריקאי. עם זאת, הבית הלבן טען כי הפעם אינו מתכוון לנהל משא ומתן על העלאת תקרת החוב, וקרא למחוקקים לפעול במהירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות