אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החינוך יוזם: תקצוב גבוה לישיבות שיגייסו יותר בני ישיבה לצה"ל צילום: שאול גולן

משרד החינוך יוזם: תקצוב גבוה לישיבות שיגייסו יותר בני ישיבה לצה"ל

משרד החינוך קיבל את אישור משרד המשפטים לקריטריונים חדשים שמטרתם לעודד בני ישיבות להתגייס לשירות צבאי. הקריטריונים יפורסמו בימים הקרובים להערות הציבור

27.08.2013, 20:21 | חן פונדק

שנה עבר מאז פקע חוק טל וללא חוק חלופי משרד החינוך יוזם תיקון למבחני התמיכה במוסדות התורניים לפיו, ישיבות שיגייסו יותר בני ישיבה לצה"ל יזכו לתקצוב גבוה יותר.

חוק טל פקע בהוראת בג"ץ ובמסגרתו תוקצבו כ־48 אלף אברכים ותלמידי ישיבות שהוגדרו "דחויי שירות". לפי הסדרים אלו, תלמיד ישיבה מקבל 460 שקל לחודש ואברך מקבל 823 שקל. אלו מסתכמים להקצבות של יותר מ־30 מיליון שקל לחודש, 367 מיליון שקל בשנה. הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. בעקבות ביטול חוק טל, עתר עו"ד גלעד ברנע המייצג את עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) לעצור את תקצוב הישיבות.

התביעה עדיין נמצאת בדיונים, ובינתיים משרד החינוך אישר קריטריונים חדשים שהוגדרו כזמניים, לפיהם יכולים לקבל הקצבות גם מי שקיבלו דחיית שירות בעבר. בכך המשיך למעשה תקצוב הישיבות כרגיל.

חרדים ליד לשכת הגיוס (ארכיון), צילום: יובל חן חרדים ליד לשכת הגיוס (ארכיון) | צילום: יובל חן חרדים ליד לשכת הגיוס (ארכיון), צילום: יובל חן

מוקדם יותר היום האשימו העותרים את משרד החינוך שלא רק שהוא עומד לאשר שוב את הקריטריונים המאפשרים המשך תקצוב כאילו חוק טל לא בוטל, אלא הוא אפילו לא איפשר לציבור להגיש התנגדויות.

משרד החינוך מצידו הודיע עתה כי קיבל את אישור משרד המשפטים לקריטריונים החדשים שמטרתם לעודד בני ישיבות להתגייס לשירות צבאי.

בימים הקרובים יפרסם המשרד את הקריטריונים החדשים להערות הציבור ולאחר מכן תידרש החלטת ממשלה לאישור הקריטריונים החדשים. עד אז, ימשכו הקריטריונים הקודמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות