אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה המרכזית

יוסי רוזן: "מדד חדש למחירי אנרגיה יפורסם לראשונה בספטמבר"

יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה הכריז על מדד שיפורסם בתחילת כל חודש ויורכב ממחירי דלקים, חשמל וגז טבעי. בנוסף הוא העיר על המיסוי הכבד בתחום הגז: "אילו חלק קטן ממנו ילך לפיתוח המשק - דיינו".

28.08.2013, 13:04 | חן פונדק

"אני מכריז על השקת מדד האנרגיה. המדד הוכן על ידי המכון לאנרגיה ואיכות סביבה והיתרון שלו הוא פרסום מחירי האנרגיה שישררו בחודש השוטף בתחילת כל חודש. בשבוע הבא, ב-2.9 נפרסם את מדד המחירים לחודש ספטמבר", כך הודיע היום (ד'), יוסי רוזן, יו"ר המכון לאנרגיה ולסביבה בוועידה הכלכלית הלאומית 2013 של "כלכליסט".

רוזן הסביר כי המדד אינו מתיימר להיות מדד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אלא "מדד שנותן לצרכנים ומקבלי ההחלטות את הנתונים על השינויים שחלו על מרכיבי האנרגיה מדי חודש". לדבריו, המדד יעזור לציבור לדעת ממה מורכבת ההתייקרות.

"מדי חודש נפרסם את המדד כחלק מהפעילות של המכון. מדד האנרגיה מורכב מדלקים, חשמל וגז טבעי. התחלנו בספירתו מינואר 2013 ב-100 נקודות. היום הוא עומד על 103.17". רוזן הסביר כי הסיבה לכך היא מחירי הגז ומחירי הדלקים שירדו במצטבר מאז ינואר, בעוד מחיר החשמל עלה.

"ענף האנרגיה בישראל עובר תהפוכות מאז הזרמת הזג הטבעי וההחלטה האמיצה על יצוא הגז ובעקבותיו ייצור החשמל הפרטי והקמת הוועדה להפרטת משק החשמל", אמר רוזן ובירך על הקמת הוועדה לבחינת הרפורמה בחברת החשמל. רוזן איחל לכך שהמהלך יעשה בהסכמה בין ועדי העובדים לבין הממשלה. רוזן הוסיף: "חשוב לא ליצור כאוס, אלא לשמר את מעמדו של הספק המרכזי (חברת החשמל, ח"פ). אספקה סדירה זה לא דבר מובן מאליו, אין זאת בכל המדינות. וזאת לצד היצרנים הפרטיים שיסייעו בהרחבת האספקה למשק" .

יוסי רוזן. "אם חלק קטן מהמיסוי על תחום האנרגיה ילך לפיתוח המשק- דיינו", צילום: ענר גרין יוסי רוזן. "אם חלק קטן מהמיסוי על תחום האנרגיה ילך לפיתוח המשק- דיינו" | צילום: ענר גרין יוסי רוזן. "אם חלק קטן מהמיסוי על תחום האנרגיה ילך לפיתוח המשק- דיינו", צילום: ענר גרין

רוזן התלונן על המחסור בתשתיות בתחום הגז הטבעי: "כל המשק עומד על צינור אחד. ברור שזה לא מצב שהמדינה יכולה להרשות לעצמה, בטח שלא במצבה הגיאו פוליטי והכלכלי. חסר גם אחסון וצנרת בתחום הובלת הדלקים, שתתאים לשעת חירום ויש לעבור להובלת דלקים בצנרת ולא במיכליות".

רוזן גם התייחס להחלטת הממשלה שעברה ביום ראשון לטיוב ושיפור הרגולציה בישראל: "דובר רבות על הרגולציה. אני מברך את משרד ראש הממשלה על החלטת הממשלה למפות את הרגולטורים בישראל. למדנו שיש 122 רגולטורים שמכבדים את המשק למצב של דרך ללא מוצא. אני תקווה שיישמו את הכללים על כל הרגולטורים על פי החלטות הממשלה על תיאום הרגולציה".

לבסוף העיר רוזן על "המיסוי הכבד המשפיע על תחום האנרגיה. אילו חלקו קטן ממנו היה הולך לפיתוח המשק - דיינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות