אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איזו מתנה העובדים שלכם רוצים לקבל לחג? צילום: אלה סברדלוב קרן

איזו מתנה העובדים שלכם רוצים לקבל לחג?

תלושים, כסף, ימי חופשה, או אולי מתנה מרשימה: איזו הטבה לדעתכם העובדים שלכם הכי ירצו לקבל מכם בחג הבא עלינו לטובה? בדקנו, והממצאים לפניכם. וגם: 3 טיפים לחלוקה נבונה

29.08.2013, 16:55 | בתיה וייסמן

עבור כולנו, עובדים ומעסיקים כאחד, תקופת החגים מסמלת זמן של מנוחה והפסקה משגרת העבודה השוחקת. אך עבור רוב החברות, תקופה זו צופנת בחובה סוגיה נוספת, הן מצד המעסיק והן מצד העובד, והיא לא אחרת מאשר "איזה צ'ופר תעניק החברה השנה לחג?"

אמריקה, אמריקה: על מה חולמים העובדים בה?

יש שאומרים שאנחנו המדינה ה-51 של אמריקה. גם אם אנחנו לא בהכרח מסכימים, בהחלט שווה להציץ במה שקורה בתחום זה אצל האמריקאים.

סקר שערך אתר Glassdoor.com בקרב מחפשי עבודה אמריקאיים בשנה שעברה העלה את הנתונים הבאים:

  • 73% מהעובדים האמריקאיים (שלושה מתוך ארבעה) היו רוצים לקבל בונוס כספי כמתנה לחג (לעומת 72% בשנה שלפני כן).

  • 60% חולמים על העלאה במשכורת, זאת לעומת 62% בשנה שלפני כן. נתון מפתיע, שיותר מהכל אולי מצביע על הנמכת ציפיות בקרב העובדים מהמעסיקים שלהם, כתוצאה מהמשבר הכלכלי הגלובאלי.

  • לעומת זאת, עלתה השאיפה לימי חופשה בתשלום - 36% (לעומת 32% בשנה שקדמה לה). סיבה אפשרית לכך היא עליית המודעות לחשיבות האיזון בין עבודה ופנאי - נושא שחברות רבות כבר שמות עליו דגש באסטרטגיית הגיוס וניהול משאבי האנוש שלהן.

 

גם העובדים בישראל רוצים כסף ביד

רובם של המעסיקים הישראלים לא נוטים להיות יצירתיים במיוחד כאשר זה נוגע במתנה לחג. תלושים לחג (הלא הם סכומי כסף בהם ניתן להשתמש ברשימת חנויות מוגדרת מראש בלבד) הם פתרון נוח ומשתלם ומסיבה זו, מעסיקים רבים, בעיקר בשוק העבודה הישראלי, נוהגים להעניק אותם בתקופות החגים. מעסיקים אחרים בוחרים להעניק מתנה גשמית יותר (סרוויס, מגבות, מצעים, בונבוניירות וכו'). אחרים, לא רבים מדי, בוחרים באופציה של הענקת מספר ימי חופשה בתשלום.

אולם בירור קצר עם העובדים מעלה כי תלושים, מתנות ושאר ירקות לא עומדים בראש מעייניהם. אם תשאלו אותם, המתנה לחג שתשמח גם אותם יותר מהכל היא זו הפשוטה ביותר. נכון - כסף. כך עולה לפחות מסקר אנונימי קצר שערכנו בקרב גולשי האתר, בו בחרו 53% מהמצביעים בבונוס כספי בתור המתנה המועדפת עליהם (לעומת 31% בלבד שבחרו בתלושים):

מדוע העובדים רוצים כסף? בפשטות: בגלל הצורך, והחופש לבחור איך לבזבז אותו. "בתקופה כזו, בה בקושי מצליחים לסיים את החודש, כל סכום כסף נוסף שמתווסף למשכורת הוא כמו אוויר לנשימה", אומרת הגר, חשבת שכר באתר תיירות. "תלושים זה נחמד, אבל אי אפשר לשלם איתם חשבון חשמל או שכר דירה. ואולי אני לא רוצה בכלל לקנות איתם בסופר או באחת מהחנויות הספציפיות שהוא מציע לי? הייתי רוצה שתהיה לי אפשרות לעשות עם הכסף מה אני רוצה, ולא רק מה שהמעסיק שלי הגדיר לי מראש." עוד סיבה בגינה מעדיפים ישראלים רבים כסף על תלושים היא האותיות הקטנות, המגבילות את השימוש בהם ופוגמות בחוויית הקנייה (או: קצת מבאס לתכנן קנייה בסופר עם התלוש ולגלות שהוא שווה בו רק כ-90% מערך הנקוב).

מתנות לחג? העובדים מעדיפים כסף, צילום: אלה סברדלוב קרן מתנות לחג? העובדים מעדיפים כסף | צילום: אלה סברדלוב קרן מתנות לחג? העובדים מעדיפים כסף, צילום: אלה סברדלוב קרן

מתנה לחג: איך לתת ולהישאר בחיים

בין אם זה תלושים, כסף, ימי חופשה או מכון כושר, חשוב לא רק להבין מה לתת - אלא גם איך.

פטרישיה שייפר, מנהלת פיתוח עסקי באתר Business Know How, מציעה 3 טיפים לחלוקה נבונה של שי חג לעובדים:

1. חלקו את הבונוס לכל העובדים, ובאופן הוגן. אל תניחו לרגשות שליליים או לשיקולים לא רלוונטיים להנחות אתכם בחלוקת השי לחג. חשוב שכל העובדים יקבלו את השי, ורצוי שהוא יהיה אחיד. אתם לא רוצים ליצור תחושות של מרמור וחוסר שביעות רצון בקרב עובדים, שירגישו פחות מוערכים כי קיבלו מכם פחות.

2. קיבלתם החלטה לוותר על השי? עדכנו את העובדים. על אף כי לעתים הסכום נראה לכם סמלי, עובדים רבים בונים על השי כחלק מהתקציב האישי או המשפחתי שלהם. לכן, במידה והחלטתם שלא להעניק אותו (בשל תקופה "שחונה" יותר, למשל) כדאי לעדכן מראש את מערך העובדים, על מנת שייקחו זאת בחשבון.

3. אל תזלזלו במתנה יקרת הערך ששמה "זמן". אז נכון, הגענו למסקנה שרוב העובדים רוצים כסף. אבל לעתים זה מתנגש עם המציאות, ולא כל חברה יכולה בהכרח להרשות זאת לעצמה. אם אתם מרגישים שזה נכון גם לגביכם, שקלו את האופציה של הענקת ימי חופשה בתשלום. כך תעניקו לעובדים עוד זמן איכות עם המשפחה והחברים, והם יחזרו אליכם בכוחות מחודשים - ועם מוטיבציה מוגברת.

טיפ אישי שלנו: לפעמים הדברים הקטנים הם שעושים את ההבדל. ארוחת חג משותפת, מתנות אישיות קטנות או אפילו תפוח בדבש בכניסה למשרד - יתנו הרגשה שאתם זוכרים ומעריכים.

הכותבת היא מנהלת תוכן גיוס עובדים ב-AllJobs

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות