אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירה בבינלאומי העידה ברשות ני"ע: "דנקנר ביקש מימון לשטרום" צילום: רויטרס

בכירה בבינלאומי העידה ברשות ני"ע: "דנקנר ביקש מימון לשטרום"

ברשות חושדים שדנקנר ניסה לכאורה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנק על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי בהנפקה. שטרום בחקירתו: לא קיבלתי אשראי מהבינלאומי, דנקנר העביר לי 8 מיליון שקל אחרי ההנפקה כהלוואה. דנקנר בתגובה: "לא מגיב להדלפות"

31.08.2013, 21:58 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

בכירה בבנק הבינלאומי העידה ברשות ני"ע כי נוחי דנקנר ביקש ממנה לסייע במתן אשראי לברוקר איתי שטרום בסמוך להנפקה שביצעה אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012, כך נודע ל"כלכליסט". ניצה זעפרני, ממחלקת ני"ע בבינלאומי, טענה בחקירתה כי דנקנר דיבר איתה בטלפון וביקש שתסייע לחברת ISP שבבעלות שטרום במתן אשראי. זעפרני אינה חשודה בפרשה.

ברשות חושדים שדנקנר ניסה לכאורה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנק כדי להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי. על פי מקורב לחקירה, ההון העצמי של ISP עמד על מאות אלפי שקלים בלבד, ולכן היא נזקקה - כך על פי החשד - לאשראי של מיליוני שקלים כדי לבצע פעולות רכישה ומכירה במניית אי.די.בי שיתמכו בשער הגבוה.

נוחי דנקנר, צילום: רויטרס נוחי דנקנר | צילום: רויטרס נוחי דנקנר, צילום: רויטרס

ברשות חושדים כי דנקנר היה אחראי על מימון פעילות תרמיתית לכאורה במטרה להשפיע על שער מניית אי.די.בי באמצעות חשבונות הקשורים בין היתר לשטרום. חוקרי הרשות חושדים שבוצעו עסקאות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים ב-21-22 בפברואר 2012, כדי לתמוך בשער גבוה למניה ולשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה. אי.די.בי גייסה בהנפקה 342 מיליון שקל.

בנוסף חושדים ברשות שסמוך לסיום ההנפקה העביר דנקנר לשטרום 8 מיליון שקל כפיצוי על הפסדים שנגרמו לו כתוצאה מהמסחר במניות אי.די.בי. הכסף ניתן, כך לפי החשד, לאחר שמקורבים לדנקנר "חילצו", כלומר רכשו במחיר נמוך ממחיר השוק, מניות שרכש שטרום לפעולת ההרצה. 8 מיליון השקלים כיסו, לכאורה, חלק מההפסדים שנגרמו לשטרום.

שטרום טען בחקירתו כי רכש מניות של אי.די.בי משום שהאמין בחברה, וכי הכסף שקיבל מדנקנר היה הלוואה שניתנה אחרי ההנפקה ואינה קשורה להפסדים שנגרמו ל-ISP כתוצאה מהפעילות שביצעה במניית אי.די.בי. כמו כן טען שטרום שלא קיבל ולא השתמש באשראי מהבינלאומי לצורך רכישת מניות אי.די.בי.

איתי שטרום, צילום: ענר גרין איתי שטרום | צילום: ענר גרין איתי שטרום, צילום: ענר גרין

כפי שפורסם ב"כלכליסט", ברשות סבורים שישנן די ראיות להעמיד לדין את דנקנר בגין עבירות מרמה ותרמית בניירות ערך. תיק החקירה עבר להכרעת הפרקליטות בתחילת חודש אוגוסט. את התיק מטעם מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה מלווים עוה"ד חנה קורין ועמית בכר.

בבנק הבינלאומי סירבו להתייחס; עו"ד אלי זוהר, פרקליטו של נוחי דנקנר, מסר כי: "איננו מגיבים להדלפות, נכונות או לא נכונות, מתוך חקירה שבעיצומה"; עורכות הדין איריס ניב־סבאג ונוית נגב, באות כוחו של איתי שטרום, מסרו בתגובה: "לא נתייחס לספקולציות לגבי חומרי החקירה שאינם בידנו בשלב זה"; עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, באי כוחו של עדי שלג: "אין לנו עניין להתייחס להדלפות של חומרי חקירה"; מהפרקליטות נמסר: "איננו מתייחסים לחומרי חקירה, ובוודאי בשלב שבו טרם התקבלו החלטות בתיק"; ברשות ניירות ערך סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות