אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קולומביה: הרוגים במחאת איכרים על הסכמי סחר חופשי צילום: אי פי אי

קולומביה: הרוגים במחאת איכרים על הסכמי סחר חופשי

המחאה על ההסכמים החדשים עם ארה"ב והאיחוד האירופי הגיעה לשיא בסוף השבוע והנשיא סנטוס שלח את הצבא לבוגוטה. האיכרים טוענים שלא יעמדו בתחרות מול התוצרת המיובאת

31.08.2013, 19:30 | סוכנויות הידיעות

חיילים של צבא קולומביה החלו לפטרל אתמול ברחובות הבירה בוגוטה במטרה למנוע התלקחות נוספת של מחאת האיכרים במדינה, שהגיעה לשיאה ביום חמישי וגבתה שני קורבנות בנפש.

קראו עוד בכלכליסט

האיכרים החלו במחאתם לפני כעשרה ימים, על רקע כניסתם לתוקף של הסכמי סחר חופשי בין קולומביה לבין ארה"ב והאיחוד האירופי. לטענת האיכרים - בעלי חוות משפחתיות קטנות ובינוניות - הסכמי הסחר עתידים להוביל אותם לפשיטת רגל, מפני שעלות הייצור הגבוהה לא תאפשר להם לעמוד בתחרות עם תוצרת מיובאת דוגמת ירקות ומוצרי חלב.

"אמש הוריתי לצבא להתפרס בבוגוטה ואני מתכוון להורות על כך בכל אזור שיזדקק לנוכחות של חיילינו", מסר הנשיא חואן מנואל סנטוס ביום שישי, "בלתי מתקבל על הדעת שפעולות של מעטים ישפיעו על חיי הרוב", הוסיף.

חיילים ברחובות בוגוטה בסוף השבוע, בעקבות מחאת האיכרים, צילום: איי פי חיילים ברחובות בוגוטה בסוף השבוע, בעקבות מחאת האיכרים | צילום: איי פי חיילים ברחובות בוגוטה בסוף השבוע, בעקבות מחאת האיכרים, צילום: איי פי

לאחר ההתנגשויות האלימות ביום חמישי, שבהן השתתפו גם סטודנטים ונציגי מגזרים נוספים שבאו להביע תמיכה באיכרים, הודיעו מנהיגי המחאה כי הם יפסיקו לחסום כבישים בבוגוטה וביתר חלקי המדינה אבל ימשיכו להפגין בצדי הדרכים.

בהפגנות המחאה בבוגוטה לקחו חלק עשרות אלפי בני אדם, שרובם התרכזו בכיכר המרכזית של העיר, כיכר בוליבר.

בניסיון לשכך את המהומות הודיע הנשיא סנטוס בשבוע שעבר על צעדים שנועדו להקל על האיכרים, ובהם הורדה של מחירי מוצרים המשמשים לחקלאות ותנאים מועדפים לקבלת הלוואות, אולם האיכרים דחו עד כה את ההצעות. השיחות בין נציגי האיכרים לבין הממשלה הקולומביאנית התחדשו אתמול.

הנשיא סנטוס, שנפגש ביום שישי עם מושלי המחוזות בקולומביה וראשי הערים המרכזיות במדינה, הודיע לאחר הפגישה על יוזמה לכינון "הסכם מקיף" שיקדם את חקלאי קולומביה ויכלול את כל השחקנים במגזר החקלאי בה. עם זאת, סנטוס לא מסר פרטים על ההסכם, והודיע על ועידה שתיערך ב־12 בספטמבר ובמסגרתה ינוסח ההסכם המדובר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות