אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בלעדי לכלכליסט

בנט רוצה לבטל שעות נוספות על בסיס יומי

שר הכלכלה מחזיר לחיים את הוועדה לבחינת חישוב שעות נוספות של שכירים, כך שיחושבו על בסיס חודשי ולא יומי; המרוויחים יהיו מעסיקים בהייטק ובענפים שבהם מרוכזות שעות עבודה רבות בימים מסוימים בחודש, כמו מלונאות או תובלה; בהסתדרות מתנגדים מחשש ליישום שרירותי על ידי המעסיקים, אך נציגיה לא יהיו חברים בוועדה

01.09.2013, 07:02 | מיקי פלד

שר הכלכלה נפתלי בנט צפוי להקים מחדש ועדה לבחינת שינוי אופן החישוב של תשלום השעות הנוספות לשכירים במשק - כך נודע ל"כלכליסט". ועדה דומה קמה לפני בנט תחת השר הקודם שלום שמחון, אולם הוא פיזר אותה לקראת הבחירות בשל רגישות הנושא.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה תבחן את האפשרות לבצע כמה שינויים בחוק שעות עבודה ומנוחה ותשים דגש על חישוב השעות הנוספות. כיום החוק קובע מסגרת של תשע שעות ביום לעובדים חמישה ימים בשבוע, שלאחריה המעסיק מחויב לשלם שכר גבוה יותר על כל שעה נוספת. בשנת 2000 התווספה לחוק מגבלה שבועית, ולפיה לאחר 43 שעות עבודה בשבוע כל שעת עבודה תיחשב לשעה נוספת.

השאלה שהוועדה תידרש לדון בה תהיה אם לשנות את החישוב כך שלא ייעשה לפי מגבלה יומית או שבועית, אלא חודשית. כך לדוגמה, אם משרה מלאה ללא שעות נוספות מסתכמת כיום ב־186 שעות עבודה בחודש, המעסיק יהיה מחויב לשלם שעות נוספות רק לאחר השעה ה־187. בפועל, המשמעות היא כי עובד יוכל להישאר בעבודה 12 שעות ביום אחד וארבע שעות ביום שלמחרת, מכיוון שבממוצע הוא עבד שמונה שעות ביומיים האלה והמעסיק לא בהכרח ישלם לו שעות נוספות.

מי שיזמו את הבקשה לשינוי הם הנהנים העיקריים ממנו, המעסיקים בהייטק. החברות בענף עובדות לא פעם לפי פרויקטים נקודתיים המכתיבים עומס זמני. באופן דומה, השינוי עשוי להשפיע גם על ענפים אחרים, כמו ענף בתי המלון או נהגי המשאיות.

השאלה המרכזית שהצוות ידון בה היא איך לאפשר את גמישות החישוב מבלי לפגוע בעובדים שאינם יכולים לקבוע מתי יעשו שעות נוספות ומתי יעבדו פחות. בין היתר עשוי הצוות להידרש לשאלה אם לאפשר עבודה בשבת לקבוצות מסוימות, כמו סטודנטים שמתקשים לעבוד משמרות מלאות בימי חול.עוד עשויה ההסתדרות לבקש לדון בהסדרת שעות העבודה מהבית כפיצוי על השינוי בחישוב השעות הנוספות.

נפתלי בנט, צילום: טלי מאייר נפתלי בנט | צילום: טלי מאייר נפתלי בנט, צילום: טלי מאייר

הצוות שיקים בנט יורכב מנציגי משרדו ונציגי משרד האוצר ומשרדים נוספים שעשויים להיות מושפעים משינוי החוק. עם זאת, בניגוד לוועדה הקודמת, מי שלא ייקחו חלק הם נציגי ההסתדרות והמעסיקים, שכנראה יגיעו לוועדה להשמיע את עמדתם ולא ייקחו חלק פעיל בדיונים. בפעם שעברה הסכימה ההסתדרות להשתתף בוועדה רק לאחר שקיבלה זכות וטו על החלטותיה, וזכות דומה ניתנה גם לארגוני המעסיקים. לדברי ההסתדרות, מבחינתה זכות זו עוד שמורה לה. היחסים הרעועים ממילא בין עיני לבנט בשל התבטאויות האחרון נגד ועדי העובדים בנמלי הים עלולים להקשות על הגעה להבנות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

180 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

178.
אני אמות אם זה מה שיקרה
התקבלתי לאוניברסיטה, אך לא הצלחתי לחסוך ללימודים. מאז שיצאתי מהצבא הייתי צריכה לתמוך במשפחה, הורים חולים, סבתא סובלת מדמנציה - ביטוח לאומי מפשפש עליהם בקשת. היום בגיל 28 אני מתפרנסת מלעבוד במעדניה בסופר. כשיש לחץ באמת טוחנים אותנו 12-14 שעות ביום, לעיתים גם לא יוצא לנו לצאת לשירותים/הפסקה, וזאת למרות שמורידים לנו חצי שעה על הפסקה אוטומטית. עכשיו אם זה המצב אני אמשיך לעבוד כמו חמור אבל לא לקבל על זה תגמול, כי יהיו ימים שאטחן 12-14 ויהיו ימים שאעשה 6 או שבכלל יגידו לי לא לבוא לעבודה. בנוסף, רוצים שלא נעבוד יותר בכלל בשבת אז גם תגמול על שבת לא יהיה לי? כנראה שרק הפשע משתלם במדינה הזאת.
באבא לובה , מרכז  |  09.09.13
177.
חוכמולוג-בוא ניתן דוגמא??????
די להתחכם.בוא נתחיל במוסד החלכאי והבזבזני במדינה-כנסת.כמה שעות בשבוע ח"כ נמצא????עלוב.ומה השכר-קטסטרופה.אז קודם כל לקבוע-שעון נוכחות בכנסת ולפי זה לשלם שכר.בלי הצעד הזה-המשך הביזה הגדולה של קופת המדינה תימשך לאור תנאי השערוריה המופקרים שסידרו לעצמם ח"כ ושרים-שהפכו לאיום קיומי על כולנו.עלות ח"כ מידי חודש-80,000 ש"ח לחודש????עבור נוכחות עלובה של כמה שעות בשבוע????והפנסיה המופקרת -פי-3 מקציני צה"ל????.מענין שחבורת הפקידות העלובה והנגועה מהאוצר "מעלימה,עין מהפנסיות של המנגנון הממשלתי-ומנהלים מסע וקמפיין הסתה נגד-קציני צה"ל????בואו נעשה סדר פעם ולתמיד כדי להראות שוב את הפרצוף המכוער והשיקרי של חבורה כושלת ונפסדת זו-פקיד ממשלתי שיושב במזגן,כל שעתיים קפה,5 ימי עבודה בשבוע,חופשות-כ140 יום בשנה-ותק-25 שנה-מקבל שכר-23,000 ש"ח,פיצןיים-575,000 ש"ח,פנסיה-17,000 ש"ח.לעומתו קצין שעובד-24 שעות ביממה,נעדר מביתו בתננאי אבק,גשם שלג,מסכן חייו ,בותק דומה-שכר-18,000 ש"ח,פיצויים-450,000ש"ח,פנסיה-9,000 ש"ח.-תמונה זו מלמדת על השקר הגדול והצביעות ,במקום שיהיה ההפך???שפקיד מטומטם שיושב במזגן יקבל יותר מקצין-שמסכן חייו????.זו התרמית הגדולה של הממשלה ועלובי האוצר-להסתיר את תנאי הפנסיה השערוריתיים שסידרו לעצמם ולנהל מסע מכוער ושיקרי כנגד אלה -ששומרים עליהם.כפיות טובה-מחליאה
אליפז+גימלאי צה"ל  |  08.09.13
לכל התגובות