אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

נדלניסט הורס: רבי קומות בסקוטלנד מלאים באסבסט בגלאזגו

שמונת המגדלים ב-Red Road בגלאזגו היו בעת בנייתם באמצע שנות ה-60 סמל לגאוות העיר - כשהושלמו הם היו מגדלי המגורים הגבוהים ביותר באירופה. ברבות השנים הפכה השכונה למוקד פשע ומקלט לפליטים וחסרי בית ובשנתיים האחרונות הוחל בהריסתה כדי לפנות את השטח לשכונה חדשה. צפו בהריסת המגדל הראשון

03.09.2013, 10:33 | מערכת כלכליסט

שכונת בתי המגורים Red Road בגלאזגו סקוטלנד, ידעה ימים יפים יותר. כשהוקמה באמצע שנות ה-60 נחשבו 8 מגדליה לבתי המגורים הגבוהים ביותר בכל אירופה.  ב-2012 הוחל בהריסת המגדלים שהפכו לאחד מסמלי העיר, לאחר שהשכונה הפכה למוקד פשע ולמגורי פליטים וחסרי בית, והמועצה המקומית פסלה אותם למגורים בגלל כמויות אסבסט גדולות ששימשו בבנייתם.

רגע הפיצוץ. 28 קומות קורסות אל עצמן רגע הפיצוץ. 28 קומות קורסות אל עצמן רגע הפיצוץ. 28 קומות קורסות אל עצמן

המגדלים עצמם נבנו סביב מסגרת של פלדה, והיזם התגאה בעת הבנייה כי השילוב של מתכת ואסבסט יבטיח הגנה מפני התפשטות האש במקרה של שריפה. שני עשורים מאוחר יותר התבררה השפעתו המסרטנת של האסבסט. לוחות הסאבסט ששימשו בבנייה הוסרו בחלקם ואחרים כוסו  בשכבת מגן, אך על הדיירים נאסר לקדוח בקירות.

באמצע שנות ה-70, כשבריטניה נכנסה למיתון קשה, התדרדרה השכונה והפכה למוקד של פשיעה. הבניינים הוזנחו, דיירים שיכלו להרשות לעצמם עברו לגור בשכונות אחרות בעיר ומצב המגדלים שלא תוחזקו כלל, הלך והתדרדר. ב-1980 הכריזה העירייה על שניים מ-8 המגדלים כבלתי ראויים למגורים, מה שהפך אותם מייד למקלט למהגרים לא חוקיים ולחסרי בית.

ב-2003 החליטה העירייה להפריט את השכונה ומכרה את הבעלות על המגדלים לחברה פרטית. זו החליטה להרוס את כל 8 המגדלים ולבנות במקומם שכונה חדשה. המבנה הראשון בן 29 (זה המצולם בסרט) נהרס ביוני 2012. 275 ק"ג של חומר נפץ ו-6 שניות נדרשו כדי להפוך את מבנה המתכת הענק על 29 קומותיו לגל של חורבות. 

במאי 2013 נהרס מגדל נוסף בן 31 קומות וכעת נמשכות ההכנות להריסת שאר 6 המגדלים. בשטח שיפונה תוקם שכונה חדשה, אף היא בת מגדלי מגורים גבוהים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות