אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש המחוזי: לשקול מחדש פרסום הפרוטוקולים מוועדת הריכוזיות צילום: חיים צח

ביהמ"ש המחוזי: לשקול מחדש פרסום הפרוטוקולים מוועדת הריכוזיות

השופט יורם נועם הורה למדינה לשקול מחדש את עמדתה בעניין פרסום הפרוטוקולים מדיוני ועדת הריכוזיות, זאת בתגובה לבקשת המדינה מלפני שבועיים לדחיית הדיון בנושא עד לתום תקופת החגים. ח"כ גלאון: "התעקשות המדינה על הסתרת הפרוטוקולים תמוהה ומדיפה ריח רע"

01.09.2013, 18:45 | חן פונדק וזוהר שחר-לוי

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יורם נועם, הורה למדינה לשקול מחדש את עמדתה לגבי פרסום סיכומי הדיונים של ועדת הריכוזיות והחומר שהוצג בפני חברי הוועדה. הדיון הבא בעתירה של יו"ר מרצ, זהבה גלאון, יתקיים בין יום כיפור לסוכות.

קראו עוד בכלכליסט

גלאון ביקשה לחשוף את סיכומי הדיונים מהוועדה שהמלצותיה נמצאות כעת בחקיקה בוועדת הכספים. ועדת הכספים החלה את דיוניה בחוק הריכוזיות והפסיקה אותם בגלל הדיונים בתקציב המדינה והיציאה לפגרת החגים. הדיונים אמורים להתחדש ב-8 באוקטובר.

לפני כשבועיים ביקשה המדינה לדחות את הדיון שתקיים היום (א') עד לאחר החגים. לאחר הערות השופט על העיכוב של המדינה בבקשה לדחות את הדיון שנקבע זמן רב מראש, משכה המדינה את בקשתה.

חיים שני, יו"ר ועדת הריכוזיות, צילום: מיקי אלון חיים שני, יו"ר ועדת הריכוזיות | צילום: מיקי אלון חיים שני, יו"ר ועדת הריכוזיות, צילום: מיקי אלון

בדיון שנערך היום בבית המשפט התברר כי שישה מחברי ועדת הריכוזיות לא הביעו התנגדות עקרונית לפרסום הסיכומים ראו אותם. אולם, ארבעה חברים הביעו התנגדות עקרונית עוד טרם ראו בכלל את הסיכומים.

23 סיכומי הוועדה הועברו אל הארבעה שמתנגדים לפרסום הסיכומים, אולם לאחר שליחת ההערות, אחד מהמתנגדים הסיר את התנגדותו. כך התברר היום בדיון בבית המשפט המחוזי על העתירה של יו"ר מרצ זהבה גלאון לפרסם את פרוטוקולי וועדת הריכוזיות.

רוב חברי וועדת הריכוזיות סיימו בשנתיים האחרונות את תפקידם הממשלתי: רוני חזקיהו, לשעבר המפקח על הבנקים, פרופ' זוהר גושן, לשעבר יו"ר הרשות לניירות ערך, ד"ר אודי ניסן, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר, רונית קן, לשעבר הממונה על הגבלים עסקיים ופרופ' עודד שריג, הממונה על שוק ההון במשרד האוצר שסיים את תפקידו היום. גם יו"ר הוועדה, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר חיים שני סיים את תפקידו.

מי שעדיין מכהן בתפקידו הם: עו"ד אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ד"ר גיתית גור-גרשגורן מנהלת המחלקה הכלכלית ברשות לניירות ערך וד"ר קרנית פלוג, ממלאת מקום נגיד בנק ישראל.

עו"ד אחווה ברמן בשם המדינה הסבירה בדיון כי ההתנגדות לפרסום הפרוטוקולים אינה נובעת מההתנגדות של אנשי הוועדה: "זה דיון של ועדה פנים ממשלתית. התוצר שלה גלוי לציבור וידוע. נוצרה בנסיבות אלה קונסטלציה של נסיבות שבהן יש לנו סיכומים לאו דווקא מדויקים, וכיום בלתי אפשרי לוודא שהדברים משקפים נכונה את מה שנאמר". עו"ד ברמן הסבירה כי "מדובר בתרשומת מסוימת שערך העוזר לבקשת המנכ"ל (מנכ"ל משרד האוצר לשעבר חיים שני, ח"פ) שנועדו לשימושו האישי של המנכ"ל. בזמן אמת לא הועברו התרשומות לאישור הדברים".

עו"ד ברמן אף טענה כי לא ניתן לאמת היום האם התרשומת נכונה עם ששת חברי הוועדה שהסכימו לפרסום הסיכומים: "עברו כמעט שלוש שנים, מי יכול לזכור מה היה לפני שלוש שנים? עובדה שהסתבר שפסקאות שלמות הן שגויות. כך אמרו חברי הוועדה שהתנגדו, הם ראו את זה, הם ביקשו לראות, הם ראו דוגמאות ולא את כל החומר, והם אמרו שהן שגויות".

גלאון אמרה היום: "התעקשות המדינה להמשיך ולהסתיר את הפרוטוקולים מהציבור, על אף הסכמות מרבית חברי הועדה, היא תמוהה ומדיפה ריח רע'

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות