אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תל אביב ננעלה בירידות; מזור עלתה ב-1% צילום: בלומברג

תל אביב ננעלה בירידות; מזור עלתה ב-1%

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.9% ות"א 100 ירד ב-0.8%; מורגן סטנלי חתך תחזית הצמיחה לישראל ל-2014, העלה ל-2013

03.09.2013, 17:30 | מיקי גרינפלד

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום (ג') בירידות שערים, לאחר הודעת מורגן סטנלי על העלאת תחזית הצמיחה של ישראל ל-2013 והורדת התחזית ל-2014. זאת למרות המגמה החיובית בבורסות אסיה והעלייה בשיעור של עד 1% בחוזים העתידיים בניו יורק. בצהריים דיווחה רוסיה על זיהוי טילים ששוגרו בים התיכון לכיוון מזרח. בהמשך אישרה ישראל כי מדובר בשיגור טיל מטרה "אנקור" מהים התיכון לצורכי ניסוי.

עיניי המשקיעים נשואות לוול סטריט, שם שבו הבורסות לפעילות לאחר הפוגה של שלושה ימים - רגע לפני יציאה לחופשת החג. חברות המחשבים והסלולר ירכזו עניין בעולם לאחר עסקת מיקרוסופט נוקיה.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15  

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

הירידות בבורסה התחזקו לאחר שמשרד ההגנה הרוסי פרסם הודעה דרמטית ולפיה זיהה שיגור של שני טילים ממרכז הים התיכון אל מזרח הים התיכון. לפי ההודעה, "מערכת ההתרעה מפני טילים שממוקמת בעיר ארמוויר בדרום-מערב רוסיה איתרה את שיגור שני הטילים הבליסטיים בשעה 10:16 דקות שעון מוסקבה".

לפי האנליסט טפיק אקסוי (Tevfik Aksoy), הצמיחה בישראל ב-2013 תעמוד על קצב של 3.8% בהשוואה לתחזית הקודמת שעמדה על 3%. לגבי השנה הבאה מעריכים בבנק כי ישראל תצמח בקצב של 3%, בהשוואה לתחזית הקודמת שעמדה על 3.4%.

רונן מטמון, מנהל השקעות ראשי באקסלס גמל אמר היום ל"כלכליסט" כי אין סיבה מיוחדת לירידות בתל אביב, למעט ההודעת על הורדת הדירוג. "אין משהו מעבר להודעה של מריל לינץ' שמצדיק את הירידות, בהינתן החוזים שעולים בארה"ב. הסיבה לעליית החוזים היא תגובה לעליות בבורסות אירופה אתמול, בשיעור של כ-2%", אמר מטמון.

בבחינת תמהיל ההשקעות של תושבי חו"ל בבורסה בתל אביב ברבעון השני ומתחילת השנה נרשמה עלייה בהיקף ההשקעות במניות (כ-365 מיליון דולר ו-915 מיליון דולר בהתאמה), ירידה בהשקעות במק"מ (מינוס 156 ומינוס 308 מיליון דולר בהתאמה) וירידה בהשקעות באג"ח ממשלתיות ברבעון השני (מינוס 165 מיליון דולר) וללא שינוי ביחס לתחילת השנה. כך עולה מסקירת המאקרו החודשית של כלכלני הראל פיננסים.

"על פי דיווחי המערכת הבנקאית לבנק ישראל, ברבעון השני של השנה הקטינו המשקיעים המוסדיים בישראל את ההשקעות הפיננסיות שלהם בחו"ל (מינוס 751 מיליון דולר). תושבי ישראל הגדילו את ההשקעות הישירות שלהם בחו"ל, ובמקביל המשיכו לממש השקעות ישירות שלהם שנעשו באמצעות הבנקים בישראל. כך, בארבעת הרבעונים האחרונים עד סוף מרץ השנה, גדלו ההשקעות הישירות של ישראלים בחו"ל בכ-1.75 מיליארד דולר, והיקף ההשקעות הישירות שלהם באמצעות הבנקים ירד בכ-570 מיליון דולר. מגמה זו נמשכת משנת 2011", מציינים בהראל פיננסים.

בורסת תל אביב, צילום: תומי הרפז בורסת תל אביב | צילום: תומי הרפז בורסת תל אביב, צילום: תומי הרפז

שוק האג"ח

סוכנות הדירוג מעלות מפרסמת דירוג B באופק שלילי לפלאזה סנטרס, יזמית הנדל"ן הנסחרת בלונדון המהווה הנכס העיקרי של אלביט הדמיה. הסוכנות מציינת בעדכון כי "ללא הגברת קצב המימושים באופן ניכר החברה תתקשה לעמוד בחלויות שלה כבר ב-12 החודשים הקרובים". לעניין הסדר החוב באלביט הדמיה מציינים במעלות כי התהליך מקטין את ההסתברות לחלוקת דיבידנדים בשנה הקרובה, "אך השלכותיו של ההסדר על פלאזה סנטרס טרם התבהרו סופית והן עלולות להגביל את גמישותה הפיננסית, בעיקר בנושאי מחזור חוב".

דסק"שגייסה 325 מיליון שקל בהרחבת סדרת אג"ח קיימת. גיוס זה מצטרף לגיוס של 224 מיליון שקל עליו דיווחה החברה בתחילת יולי. ב-4 ביולי 2013 פרסמה דסק"ש מכרז להנפקת 200 מיליון שקל ע.נ בדרך של הרחבת אג"ח סדרה ו' בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 6.5 שנים, ביחד עם כתבי אופציה בשתי סדרות. הסדרה הראשונה ניתנת למימוש עד לסוף אוגוסט והסדרה השנייה ניתנת למימוש עד ל-15 בדצמבר 2013. מחירי המימוש של האופציות נמוכים משמעותית ממחיר האיגרת בבורסה, כך שכל מי שזכה לאופציות מימש את האופציות ולמעשה זכה לאיגרת חוב במחיר הנחה.

עוד שלב בסוגיית הסדר החוב בקרדן אן.ויבישיבה שנערכה אתמול במשרדי קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים החליטה הנציגות הלא רשמית של מחזיקי האג"ח של החברה לכנס אסיפות מחזיקים שבהן תיבחר נציגות רשמית ויוחלט על נקיטת הליכים משפטיים וכלכליים נגד החברה, כך נודע ל"כלכליסט". המטרה מאחורי הצעד היא לנסות ולקבל החלטה על עצירת התשלומים המיועדים לפברואר הקרוב. 

 

מניות במרכז

כונס הנכסים של אלווריון, רו"ח יואב כפיר, פנה לבית המשפט המחוזי מרכז וביקש לאשר את מכירת נכסי החברה לידיה של סיגמא וויב תמורת כ-38 מיליון שקל. בתגובה: ואלי טלקום מבקשת לשפר שוב את הצעתה לסכום זה. אתמול הורה השופט איתן אורנשטיין על התמחרות חדשה למכירת פעילות החברה בין שתי מתמודדות: סיגמא וויב וואלי טלקום. זאת, בתום דיון בבקשתו של רו"ח כפיר לאשר את המכירה דווקא לואלי טלקום תמורת 21 מיליון שקל.

 

ענקית המסחר בסחורות השוויצרית טרפיגורה (Trafigura) מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת חברת הדלק סונול מידי דוד עזריאליתמורת כ־500–400 מיליון שקל. המגעים מנוהלים בחשאיות על ידי נשיא הקבוצה מנחם עינן והמנכ"ל יובל ברונשטיין, ככל הנראה ללא מעורבותו של מנכ"ל גרנית הכרמל יוסי זינגר, שהכחיש את קיומם של מגעים אלה מכל וכל גם השבוע. גרנית הכרמל היא החברה שדרכה עזריאלי מחזיק בסונול.

 

נסווקס, חברה ביופרמצבטית המפתחת מוצרים חדשניים בתחום האימונותרפיה, הודיעה היום כי התקשרה בהסכמי השקעה עם חברת Acebright, חברה פרמצבטית סינית המתמחה בייצור תרופות לסרטן ומחלות זיהומיות. על פי הסכמי ההשקעה, תשקיע Acebright סך כולל של מיליון דולר בנסווקס ובשתי החברות הבנות שלה: סך של 450 אלף דולר יושקע בנסווקס עצמה כנגד הקצאה של כ-10.5 מיליון מניות נסווקס (כ- 7.5% מהונה המונפק לאחר ההשקעה). סך של 550 אלף דולר יושקע בשתי החברות הבנות של החברה.

 

מזור רובוטיקה, העוסקת בפיתוח מכשור רפואי בעבור ניתוחים כירורגיים מונחי הדמיה לצורך ניווט של כלים כירורגיים בדיוק גבוה ובפולשנות מזערית, מתכבדת לדווח על השלמתם בהצלחה של קרוב ל-40 ניתוחים ראשונים בתחום ניתוחי המוח באמצעות ה-Renaissance - המערכת הרובוטית שפיתחה החברה.

נובה מכשירי מדידה, ספקית מובילה של פתרונות מטרולוגיה עבור בקרת תהליכים בשוק המוליכים למחצה, הודיעה היום על קבלת צבר הזמנות בהיקף כולל של מעל 10 מליון דולר מלקוח Foundry מוביל עבור מערכות המדידה העצמאיות והמשולבות שלה. החברה מצפה לספק את המערכות במהלך המחצית השניה של 2013.

ביולייןהודיעה היום על קבלת אישור ממשרד הפטנטים וסימני מסחר האמריקאי (USPTO) על הענקת פטנט לשימוש בתרופה BL-8040 להפקת תאי גזע לשימוש בהשתלת מח העצם. הפטנט יהיה בתוקף לפחות עד נובמבר 2029 והוא מצטרף לתיק הפטנטים המתרחב התרופה, הכולל שישה פטנטים נוספים שהונפקו על הרכב החומר ו- 29 בקשות לפטנטים ברחבי העולם על התוויות חדשות.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות