אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלים הילוך: בעלי אג"ח קרדן אן.וי ינסו לעצור התשלום בפברואר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מעלים הילוך: בעלי אג"ח קרדן אן.וי ינסו לעצור התשלום בפברואר

המחזיקים יבחרו נציגות רשמית בדרך לנקיטת הליכים משפטיים. במקביל, ההנהלה הציעה לקבוע הסדר שיופעל אם החברה לא תעמוד בהתחייבויותיה

03.09.2013, 07:02 | גולן חזני

הסדר החוב של קרדן אן.וי קורם עור וגידים. בישיבה שנערכה אתמול במשרדי קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים החליטה הנציגות הלא רשמית של מחזיקי האג"ח של החברה לכנס אסיפות מחזיקים שבהן תיבחר נציגות רשמית ויוחלט על נקיטת הליכים משפטיים וכלכליים נגד החברה, כך נודע ל"כלכליסט". המטרה מאחורי הצעד היא לנסות ולקבל החלטה על עצירת התשלומים המיועדים לפברואר הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל הוחלט לשלוח מכתבים לדירקטורים בקרדן אן.וי המזהירים אותם מפני נזקים שייגרמו לחברה ורואים בהם אחראים למצבה אם לא תגיע להסדר כנדרש ממצבה. את הקו הנצי הוביל מורדי משיטה, נציג כלל ביטוח ובישיבה השתתפו בין היתר גם גיל לופוביץ מפסגות, ענת הולנדר מעמיתים, יוני שר מהראל ונציגי הנאמנים אאורה והרמטיק.

מבעלי השליטה בקרדן אן.וי יוסף גרינפלד, צילום: עמית שעל מבעלי השליטה בקרדן אן.וי יוסף גרינפלד | צילום: עמית שעל מבעלי השליטה בקרדן אן.וי יוסף גרינפלד, צילום: עמית שעל

קרדן אן.וי שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, פועלת בתחום הנדל"ן במזרח אירופה ובסין, וכן בתחום המים באמצעות חברת תהל. לחברה חובות של כ־2 מיליארד שקל כששווי החברה ירד לשפל של 166 מיליון שקל. שתי סדרות האג"ח של קרדן אן.וי נסחרות בתשואות זבל של 45%–90%. החברה נקלעה למשבר תזרימי חריף ב־2011, ומאז היא מנהלת מו"מ עם נושיה. בתחילת השנה הגיעו הצדדים להסכמות שבמסגרתן התחייבה קרדן אן.וי להימנע מחלוקת דיבידנדים וקיבלה על עצמה מגבלות שונות. בתמורה הבטיחו המחזיקים שקט עד 2015.

עם זאת, בעקבות ההחמרה במצב החברה וחוסר ההצלחה במימוש נכסים, החליטו מחזיקי האג"ח לפעול להגיע להסדר. ב־2014 תידרש קרדן אן.וי לפרוע אג"ח של כ־103 מיליון יורו, כשבקופת החברה - נכון לסוף יוני - היו 8.5 מיליון יורו בלבד.

על אף זינוק של 42% בהכנסות קרדן אן.וי ברבעון השני ל־48.9 מיליון יורו, ההפסד תפח ל־18.4 מיליון יורו. החברה מעריכה כי המזומנים לתשלום האג"ח יגיעו בעיקר ממכירת נכסים והחזר הלוואות מחברות־בנות, אך רואי החשבון מציינים שתוכניות קרדן אן.וי ועמידתה באמות מידה פיננסיות מול הגורמים המממנים אינן ודאיות משום שאינן בשליטתה המלאה.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", לפני כשלושה שבועות החליטה הנציגות הלא רשמית בקרדן להיכנס למו"מ עם החברה על הסדר חוב. עקרונות ההסדר שהציעה הנציגות היו דחייה של שנתיים בתשלומי הקרן ודחייה של שנה בתשלומי הריבית מחודש פברואר. בתמורה יקבלו המחזיקים 30% ממניות החברה וכן שעבודים וביטחונות על הנכסים הלא משועבדים. עוד נודע כי בפגישה עם נציגי החברה, המנכ"ל שוקי אורן ונציג הבעלים אלון וולקן, הציעו נציגי החברה לקבוע "הסדר מגירה", כלומר - הסדר שעקרונותיו ייקבעו אולם הוא ייכנס לתוקף רק כשיהיה ברור שהחברה לא תוכל לעמוד בתשלומים.

הקושי שעומד בפני המחזיקים נובע מהעובדה שקרדן אן.וי היא חברה הרשומה בהולנד. הנאמנים והנציגות שכרו כבר את שירותיו של עו"ד ישראלי שילווה אותם, רענן קליר, ועתה הם מבקשים לשכור גם שירותים של עו"ד הולנדי.

גורם בנציגות אמר ל"כלכליסט" כי "היתה לחברה הזדמנות לעשות את זה הרבה לפני שיש בעיה, אבל הם מכוונים רק לפתרון התשלום הקרוב, לרמות שגם אם יצליחו לעבור אותן - ורק בעזרת השם הם יוכלו לעבור אותן - אין להם איך לשלם את התשלום אחרי זה. הדאגה בקרדן אן.וי היא לא לחברה אלא לבעלי המניות".

מקרדן אן.וי נמסר כי "החברה מקיימת מגעים שוטפים עם הנאמנים ועם מחזיקי האג"ח הגדולים. החוב עומד בראש סדר העדיפויות שלנו ואנו ממשיכים לפעול במטרה לעמוד בכל התחייבויותינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות