אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לחץ על אובמה: "מינוי סאמרס ליו"ר הפדרל ריזרב - ירייה ברגל" צילום: מיקי נועם אלון

לחץ על אובמה: "מינוי סאמרס ליו"ר הפדרל ריזרב - ירייה ברגל"

על רקע הערכות כי נשיא ארה"ב ימנה את שר האוצר לשעבר לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי - בארגוני הנשים זועמים; בכירה לשעבר בפדרל ריזרב: "מאוד הייתי רוצה לראות את ג'נט ילן בראשות הפד. אני גם מאמינה בכל לבי שסאמרס יקבל החלטות גרועות"

06.09.2013, 09:10 | סוכנויות הידיעות

לקראת ההודעה הצפויה על מינוי יו"ר חדש לפדרל ריזרב, גוברים הלחצים על נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שלא למנות את שר האוצר לשעבר לארי סאמרס לתפקיד. זאת בעקבות הערכות שלפיהן אובמה יעדיף את סאמרס על פני סגנית יו"ר הפד הנוכחית, ג'נט ילן.

גורמים רשמיים לשעבר בממשלו של אובמה, בהם ג'ים מסינה וסטפני קאטר, אשר ניהלו את הקמפיין לנשיאות ב-2012, פועלים מאחורי הקלעים על מנת לקדם את מועמדותו של סאמרס - כך לפי בכיר לשעבר בממשל. משום כך, אומרים מקורבים לעניין, ניצבת בפני המתנגדים למינוי משימה קשה - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

ג ג'נט ילן | צילום: בלומברג ג

שר האוצר לשעבר טימותי גייתנר פועל גם הוא מאחורי הקלעים, כדי לוודא שסאמרס יוצג באור חיובי, כך לפי המקורות. במקביל, אובמה שיבח בפומבי את פועלו של סאמרס למען הבית הלבן בעבר. גייתנר סירב לבקשת רויטרס להגיב לידיעות. במקביל, מקור המקורב לילן, מסר כי היא מרגישה שהיא כעת האנדרדוג במרוץ לראשות הפד.

ארגוני נשים הביעו זעם רב על כך שהנשיא מעדיף לוותר על ילן, שעשויה להיות האשה הראשונה בתפקיד. וזאת, עוד לטובת גבר אשר בעבר זכה מצד ארגוני הנשים הללו לביקורת קשה על התבטאויות סקסיסטיות, לטענתן.

יותר ממאה פעילות בארגוני הנשים חתמו על מכתב שבו הן מבקשות מאובמה לבחור בילן. הן מתכננות לשלוח את המכתב גם למנהיג הרוב בסנאט הארי ריד, לאחר שהסנאט יצביע בשבוע הבא על החלטתו בנושא הפעילות הצבאית נגד סוריה.

לארי סאמרס, צילום: מיקי נועם אלון לארי סאמרס | צילום: מיקי נועם אלון לארי סאמרס, צילום: מיקי נועם אלון

"אני לא יודעת למה הנשיא לא מבין את החשיבות של העניין", אמרה לרויטרס ג'ורג'יה ברנר, אשת עסקים, לשעבר בכירה בבנק המרכזי של קליבלנד, החתומה גם היא על המכתב. "מאוד הייתי רוצה לראות את ילן בראשות הפד. אני גם מאמינה בכל לבי שסאמרס יקבל החלטות גרועות", אמרה, בציינה את הרקורד שלו בכל הנוגע להחלשת רגולציות פיננסיות.

בתור שר אוצר תחת ממשל קלינטון, סאמרס היה שותף בביטול החוק שהפריד בין בנקאות מסחרית לבנקאות השקעות, שינוי אשר להערכת אנליסטים הזין את המשבר הפיננסי שפרץ ב-2007.

כמה מתומכי ילן ציינו כי מינויו של סאמרס עלול לערער את התמיכה באובמה בקרב ציבור הנשים, מה שעשוי לפגוע בתמיכה במפלגתו בסנאט. "הוא בפירוש יורה לעצמו כדור ברגל", הזהירה טרי אוניל, נשיאת ארגון הנשים הממלכתי, הסבורה כי אובמה "יפגע קשה" במורשת שלו, אם ימנה את סאמרס לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב, ו"יקשה על עצמו להשיג את יעדיו".

לדברי אוניל, "הנשיא פשוט חושב לעצמו, מדובר כאן בפד, זו המתנה שאני הולך לתת לידידי לארי, ומשום שהוא לא צריך להיבחר מחדש לנשיא, אני מניחה שאינו צריך לחשוב על ההשלכות של ההחלטה הזו על בסיס התמיכה שלו".

אף כי סאמרס נחשב לכלכלן מבריק, בעל ניסיון רחב במגוון משרות כלכליות בכירות, בכירים בוושינגטון מוטרדים מנכונותו של אובמה לוותר על ילן, הנחשבת בעלת כישורים הולמים לתפקיד. הם גם מוטרדים מכך שאובמה מסתכן במאבקים מיותרים בקונגרס בתקופה שבה הוא זקוק לתמיכתו.

נוסף על המאבק לאישור מבצע צבאי נגד משטר אסד בסוריה, הבית הלבן חייב כעת לשכנע את המחוקקים להעלות את תקרת החוב האמריקאית ולגבש הסכם למימון השנה הפיסקאלית הקרבה של הממשל הפדרלי, באוקטובר הקרוב. "האם אובמה רוצה לשחק כדורגל פוליטי עם הקונגרס בכל נושא אפשרי בסתיו הקרוב?", תהה דיוויד רותקופף, לשעבר בכיר בממשל קלינטון המכהן היום כנשיא חברת ייעוץ בינלאומית, גרטן רותקופף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות