אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה לאמריקנים: זו לא עיראק או אפגניסטן צילום: איי אף פי

אובמה לאמריקנים: זו לא עיראק או אפגניסטן

שלושה ימים לפני שיישא נאום מיוחד לאומה על התקיפה בסוריה, ניצל נשיא ארה"ב את נאום הרדיו השבועי כדי לגייס את תמיכת הציבור

07.09.2013, 14:50 | רועי קייס, ynet והסוכנויות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יישא ביום שלישי נאום מיוחד לאומה על התקיפה בסוריה, אבל ניצל כבר היום (שבת) את נאום הרדיו השבועי שלו כדי לגייס את תמיכת הציבור בהתערבות צבאית נגד משטרו של בשאר אסד. "זו לא תהיה עוד עיראק או אפגניסטן", ביקש להפיג את חששותיהם על רקע המלחמות שבהן נהרגו ונפצעו ב-12 השנים האחרונות אלפי חיילים אמריקנים, "כל פעולה שננקוט תהיה מוגבלת, הן בזמן והן בהיקף, ותהיה מיועדת להרתיע את ממשלת סוריה מלהרעיל בגזים את בני עמה ולפגוע ביכולתה לעשות כן".

קראו עוד בכלכליסט

מאמצי השכנוע של אובמה באים על רקע העובדה שלא רק מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים בקונגרס אינם ששים לאשר תקיפה בסוריה, אלא גם הציבור - כפי שמסתמן בסקרי דעת הקהל. לפי סקר של מכון "איפסוס" שנעשה עבור סוכנות רויטרס, 56% מהאמריקנים סבורים כי ארה"ב צריכה להימנע מהתערבות במלחמה בסוריה, ואילו רק 19% תומכים בהתערבות שכזו.

"אני יודע שהעם האמריקני מודאג אחרי עשור של מלחמה, אפילו אחרי שהמלחמה בעיראק הסתיימה והמלחמה באפגניסטן דועכת. זו הסיבה לכך שאיננו מציבים כוחות (קרקעיים) באמצע המלחמה של מישהו אחר", אמר אובמה בנאום המוקלט. הוא חזר על עמדתו שלפיה אי-התערבות בעקבות הטבח הכימי שביצע אסד ב-1,400 בני אדם ב-21 באוגוסט ליד דמשק, תאיים על הביטחון הלאומי של ארה"ב בכך שהיא תגביר את הסיכויים לשימוש עתידי בנשק כימי מצד ממשלת סוריה, ארגוני טרור ומדינות אחרות.

הרוגים מנשק כימי, סוריה, צילום: איי פי הרוגים מנשק כימי, סוריה | צילום: איי פי הרוגים מנשק כימי, סוריה, צילום: איי פי

"אנחנו ארצות הברית של אמריקה. איננו יכולים לעצום עיניים מול תמונות כמו אלה שראינו יוצאות מסוריה", אמר אובמה.

בינתיים הלחימה באזור דמשק נמשכת. פעילי אופוזיציה דיווחו כי כוחות הממשלה הרגו היום 16 בני אדם, רובם מכוחות המורדים, בהפגזות בדמשק. לפי הדיווח אנשי אסד ירו פגזים ופצצות מרגמה בשעת בוקר מוקדמת לעבר עמדות של המורדים ליד מולדוחיה, אזור חקלאי בדרום דמשק. 14 מורדים ושני אזרחים נהרגו. לפי האופוזיציה, קרבות קשים התחוללו בין המורדים לכוחות אסד גם באזור הכפר הנצורי מעלולה.

בתוך כך, כלי תקשורת ערביים דיווחו ביממה האחרונה מפי גורמי אופוזיציה כי כוחותיו של אסד הפציצו את שכונת אל-קאבון בדמשק ועשו שם שוב שימוש בגזים רעילים. לרשת הועלה סרטון המתעד כביכול את אחד מהנפגעים מאותו שימוש בגזים רעילים. לא נמסרו פרטים נוספים, ולא ניתן לאשר את הדיווח.

הבוקר דיווח "לוס אנג'לס טיימס" כי אף שממשל אובמה נוקט פעולה רק כעת, הוא ידע כבר ביולי 2012 על שימוש שעושה משטר אסד בנשק כימי נגד אזרחים בסוריה. לפי הדיווח, הדו"חות המסווגים על השימוש בנשק כימי בסוריה הוצגו כבר אז על ידי בכירים במודיעין האמריקני בפני מחוקקים בוושינגטון. עם זאת, הבכירים האמריקנים שנחשפו אליהם טוענים כי הם לא היו החלטיים מספיק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות