אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל על: פיטורי עובדי קבלן יוקפאו צילום: שאול גולן

אל על: פיטורי עובדי קבלן יוקפאו

מדובר בעובדים של איי טי סופט, המספקת שירותי תוכנה לעמדות הצ'ק אין של אל על; ההחלטה התקבלה בעקבות הסכמה שהושגה בין העובדים לחברת הקבלן

08.09.2013, 12:22 | מיקי פלד

אל על תקפיא את פיטוריהם של 11 עובדי חברת הקבלן איי טי סופט שהוזמנו לשימועים כי השביתו את פעילות החברה. איי טי סופט מספקת שרותי תוכנה לעמדות הצ'ק אין של חברת התעופה, ועובדיה אמנם עובדים עבור אל על אך אינם מועסקים בה. כאשר העובדים שבתו בחודש שעבר נאמר להם כי הם מסתכנים בפיטורים שכן אל על בתגובה תסיים את החוזה עם החברה. בעקבות זאת, הודיעה איי טי סופט כי היא תפטר את העובדים עד סוף אוקטובר.

מטוס של חברת אל על מטוס של חברת אל על מטוס של חברת אל על

לפני כשנה העובדים הקימו ועד במסגרת ארגון כח לעובדים. אחד מחברי הועד, עידן כהן, אמר ל"כלכליסט" כי "אנחנו רוצים להסדיר את אופן העבודה במשמרות וימי המנוחה השבועיים וכמובן לשפר את תנאי השכר". עם זאת, שיחות שהתנהלו בין הצדדים עד אוגוסט האחרון לא נשאו פרי, עד פנייה של כח לעובדים לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כדי להקפיא את הפיטורים.

ההחלטה על הקפאת הפיטורים התקבלה בהסכמה בין העובדים ואיי טי סופט במסגרת הדיון שנערך בבית הדין האזורי. על פי ההסכמה יתנהל משא ומתן בין הצדדים עד יום רביעי כדי לפתור את המחלוקות בין העובדים לאיי טי סופט. במקביל, אל על תמשיך את הליכי המכרז לחברה שאולי תחליף את איי טי סופט החל מהשנה הבאה.

המאבק הנוכחי חושף את אחת הבעיות המהותיות של יחסי העבודה כאשר הם מתבצעים באמצעות חברות קבלן. עובדי חברה שכזו שמתאגדים ורוצים לנסות לשפר את זכויותיהם באופן קיבוצי מתקשים לעשות זאת, שכן שכרם נקבע בפועל במכרז אליו ניגשה החברה שמעסיקה אותם, בעוד שסנקציות שהעובדים יכולים להפעיל, כמו שביתה, פוגעות במזמין השירות שהוא אינו המעסיק הישיר.

יניב בר אילן מכוח לעובדים אמר בתגובה: "חברת אל על, באקט חמור של התערבות בסכסוך עבודה של עובדים מול מעסיק אחר (ITsoft), איימה בסיום החוזה עם ITsoft שיוביל למעשה לפיטורי העובדים. כל זאת רק משום שהעובדים מימשו את זכותם להגן על תנאי העסקתם. השביתות בהן נקטו העובדים מבהירות, כי אין באיום זה בכדי להרתיע את העובדים מלהיאבק על זכויותיהם. חבל שנדרשה התערבותו של בית הדין בכדי להקפיא את מהלך הפיטורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות