אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוות הדעת בתיק בפסגות מתעכבת ברשות ני"ע

בלעדי לכלכליסט

חוות הדעת בתיק בפסגות מתעכבת ברשות ני"ע

גיתית גור גרשגורן, הכלכלנית הראשית ברשות ני"ע נבחרה בתחילת 2012 לכתוב את חוות הדעת, לאחר שהפרקליטות לא הצליחה לשכור מומחה מהשוק הפרטי. חוות הדעת נחוצה כדי להוכיח השפעה תרמיתית, הפרקליטות: מדובר בתיק חריג במורכבותו

09.09.2013, 08:20 | משה גורלי ותומר גנון

השלמת חוות הדעת הכלכלית בפרשת החשד לפעילות האסורה בני"ע בבית ההשקעות פסגות מתעכבת אצל מנהלת המחלקה הכלכלית ברשות ני"ע, ד"ר גיתית גור גרשגורן. כך נודע ל"כלכליסט". חוות הדעת אמורה לבחון אם בוצעה השפעה על שערי אג"ח ממשלתיות על ידי סמנכ"ל הברוקראז' שהיה אחראי על ניהול הנוסטרו, דוד אדרי, ומנהל חדר המסחר, שי בן דוד.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחודש וחצי סגרה הפרקליטות את התיק נגד חשוד אחר בפרשה, מנכ"ל פסגות לשעבר רועי ורמוס, בקנס כספי של 500 אלף שקל וללא הגשת כתב אישום. חוות הדעת הכלכלית היא ראיה מרכזית שבה משתמשת הפרקליטות בתיקים גדולים של חשד להרצת ניירות ערך. היא נחוצה כדי להוכיח השפעה תרמיתית, ולכן נחשבת לתנאי מרכזי בהוכחת העבירה הפלילית.

ברוב המקרים פונה הפרקליטות למומחים חיצוניים בשוק ההון לאחר שהיא מבצעת שימועים לחשודים, כדי שיגבשו חוות דעת. בדרך כלל חוות הדעת מוכנה לאחר שנה, אלא שבתיק פסגות חוות הדעת טרם גובשה, אף שחלפו שנתיים ותשעה חודשים מאז שהוחלט לזמן לשימועים את ורמוס, אדרי ובן דוד. השימועים הסתיימו ביוני 2011.

גיתית גור גרשגורן, צילום: יובל חן גיתית גור גרשגורן | צילום: יובל חן גיתית גור גרשגורן, צילום: יובל חן

על פי גורם בפרקליטות, לאחר השימועים נעשתה פנייה לכ־20 מומחים בשוק ההון לצורך גיבוש חוות דעת. חלקם נפסלו בשל חשש לניגוד עניינים וחלקם דחו את ההצעה.

גור גרשגורן, שהכירה את התיק מעבודתה ברשות, התבקשה לסייע לאתר מומחה. לאחר שכשלו המאמצים, הוחלט שהיא זאת שתגבש את חוות הדעת. על פי הגורם, גור גרשגורן ביקשה מחוקרי הרשות שיבצעו השלמות חקירה ויספקו נתונים נוספים, שאיסופם הסתיים באוקטובר 2012. במקביל, היא יצאה לחופשת לידה של כארבעה חודשים.

מפרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה נמסר בתגובה: "בתחילת 2011 זומנו החשודים לשימוע ובמקביל עסקה הפרקליטות בניסיון לאיתור מומחה מהשוק הפרטי. ניסיונות אלה לא צלחו מטעמים שונים שאינם קשורים בחשדות. במצב דברים זה הוחלט כי נכון יהיה שחוות הדעת תינתן על ידי מומחה מקרב הרגולטור. בתחילת 2012 התבקשה ד"ר גיתית גור גרשגורן לבחון את חומרי החקירה לצורך מתן חוות דעת. בהתאם לבדיקותיה, נתבקשו השלמות חקירה שונות, שבוצעו עד נובמבר 2012. מאז שוקדת המומחית על עריכת חוות הדעת. מדובר בתיק חריג במורכבותו, והזמן שנדרש לעריכת חוות הדעת אינו חריג ביחס לתיקים אחרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות