אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט הספרים: מכה נוספת לאפל צילום: בלומברג

משפט הספרים: מכה נוספת לאפל

לאחר שנקבע כי קשרה קשר עם מו"לים בארה"ב לעלאת מחירי ספרים דיגיטליים, עתה הוטל על החברה צו שאוסר עליה לאלץ מו"לים לתת לחנותה עדיפות על פני מתחרות

09.09.2013, 12:33 | נמרוד צוק
מכה נוספת לאפל: לאחר שביולי האחרון פסק בית דין פדרלי נגד החברה במשפט הספרים הדיגיטליים שמתנהל מאז אפריל 2012, עתה נאסר עליה להכניס לחוזים עם מו"לים סעיפים שמקנים לחנותה עדיפות על פני חנויות אחרות.

קראו עוד בכלכליסט

בתביעה הואשמה אפל, יחד עם הוצאות הספרים מקמילן, פנגווין האצ'ט, הרפר קולינס שבבעלות ניוקורפ וסיימון אנד שוסטר, בקנוניה להעלאת מחירי הספרים הדיגיטליים הנמכרים בחנות iBookstore שפועלת מ-2010.

הצגת חנות הספרים iBookstore, צילום מסך הצגת חנות הספרים iBookstore | צילום מסך הצגת חנות הספרים iBookstore, צילום מסך

בלב הקנוניה עומד המודל הכלכלי החריג של אפל בשוק זה - בניגוד למתחרות כמו אמזון, שקונות את הספרים מהמו"לים במחיר סיטונאי וקובעות את המחיר לצרכן בעצמן, החנות של אפל פועלת בדומה לחנות האפליקציות, כאשר המוציאות לאור קובעות את המחיר הסופי ואפל משמשת רק כסוכן שלוקח עמלה, שעומדת לרוב על 30%.

ההפסד הגדול סטיב ג'ובס היה אחראי אישית לכינון קרטל הספרים הדיגיטליים בית דין מחוזי בארה"ב קבע כי ענקית האלקטרוניקה תיאמה ביחד עם שש הוצאות ספרים גדולות מחירי ספרים דיגיטליים. בעוד יתר החברות הגיעו להסדרי טיעון, התעקשה אפל להמשיך במאבק המשפטי בו הפסידה - מה שחושף אותה לתביעות אזרחיות עומר כביר, 2 תגובותלכתבה המלאה

לטענת התביעה האופן בו יישמו אפל ושותפותיה את המודל הזה עומד בניגוד לחוק האמריקאי והוא גרם לצרכני הספרים במדינה לנזק של עשרות מיליוני דולרים. כל הוצאות הספרים שנכללו בתביעה הגיעו להסדרים עם משרד המשפטים.

הסעיפים שנכללים בצו המניעה, המכונים סעיפי "עיקרון המדינה המועדפת" (MFN) בהשאלה מעולם הסכמי הסחר הבינלאומיים, אוסרים על המו"לים שעושים עסקים עם אפל למכור את הספרים בחנויות מתחרות במחירים נמוכים יותר מאלה שנקובים ב-iBookstore.

אפל תאבד את העדיפות, אך תשמור על העמלות

הצו ייכנס לתוקף תוך 30 יום ויישאר על כנו למשך חמש שנים, עם אופציה של משרד המשפטים להאריכו לאחר מכן, אלא אם תזכה אפל בערעור שהיא צפויה להגיש על גזר הדין. במו"מ שלה עם משרד המשפטים ביקשה אפל כי צו המניעה יחול רק על המו"לים שנכללו בתביעה, אבל בקשתה סורבה. החלטה נוספת שנכללה בצו המניעה מחייבת את אפל לחתום על חוזים חדשים עם הנתבעות האחרות, שמאפשרים להן להציע ללקוחות הנחות על ספרים, ובנוסף מחייבת את הנתבעות לכלול סעיף דומה בחוזים שלהם עם חנויות אחרות.

עם זאת, נזק גדול אף יותר נחסך מאפל כאשר השופטת נמנעה מלאשר בקשה אחרת של התביעה, שדרשה כי המתחרות של אפל יורשו למכור ספרים דיגיטליים דרך אפליקציות האייפון והאייפד שלהן מבלי לשלם את העמלה בגובה 30% שאפל גובה מרכישת תכנים בתוך אפליקציות (In-App Purchases). השופטת הודיעה כי חנות האפליקציות נמצאת מחוץ לתחום העיסוק של התביעה.

בתגובתה הרשמית הצהירה אפל: "לא פעלנו להעלאת מחירי הספרים, וחנות iBookstore סיפקה לצרכנים יותר אפשרות בחירה והכניסה לענף חדשנות ותחרותיות שנדרשו לו עד מאוד. נגיש ערעור על צו המניעה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות