אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תדון מחר בהעברות התקציב; ח"כים מ'יש עתיד' מתנגדים צילום: טלי מאייר

ועדת הכספים תדון מחר בהעברות התקציב; ח"כים מ'יש עתיד' מתנגדים

ל"כלכליסט" נודע כי משרד האוצר מתכנן להציג מחר 9 העברות תקציביות בתוך משרדי הממשלה בגובה של למעלה מ-800 מיליון שקל. אל ח"כ זהבה גלאון שתקפה את האוצר על הדרך בה נעשות ההעברות, הצטרפו ח"כים מ'יש עתיד'. ח"כ קארין אלהרר: "אני לא מתכוונת להיות חותמת גומי של אף אחד, לא של יו"ר הוועדה או של שר האוצר"

09.09.2013, 13:57 | חן פונדק
ועדת הכספים בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי תדון מחר (ג') בהעברות תקציבים בגובה כ-800 מיליון שקל, זאת 43 ימים בלבד לאחר אישור התקציב בכנסת. מדובר בבקשות העברת התקציב שנעשות בתוך המשרדים - העיקרית שבהן היא העברה של 590 מיליון שקל בתוך משרד הבריאות עבור הרפורמה בבריאות הנפש.

קראו עוד בכלכליסט

סלומינסקי הודיע כי בדיון לא יועלו להצבעה העברות התקציביות שיתקבלו מהאוצר. זאת היות שעובדי הוועדה לא הספיקו ללמוד את העברות התקציביות שנשלחו אליהם מהאוצר ביום ראשון. כן התקיים דיון עקרוני בנושא העברות התקציביות ויועלו להצבעה נושא העברות עודפי התקציבים מ-2013 לתקציבי 2013.

לחברי הכנסת הוצגו לקראת הדיון שש העברות תקציביות, אמנם ל"כלכליסט" נודע כי במשרד האוצר מתכנן  להציג בוועדה תשע העברות תקציביות. בנוסף, יוגשו 40 בקשות של משרדי הממשלה לקבלת עודפי תקציב של 2012 לתקציבי 2013.

גלאון. דיון בשקיפות, צילום: חיים צח גלאון. דיון בשקיפות | צילום: חיים צח גלאון. דיון בשקיפות, צילום: חיים צח

חברי הכנסת הביעו את התנגדותם לשינויים המשמעותיים שנעשים בתקציבי המשרדים: "לא ייתכן שהכנסת בקושי סיימה לאשר את התקציב, וכבר הונחו על שולחן הוועדה בקשות לשינויים והעברות בתקציבי משרדי הממשלה בגובה של כ-800 מיליון שקל", אמרה היום (ב') יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. "ממחקר שנכתב לבקשתי על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי ועדת הכספים מאשרת בכל שנה שינויים בתקציב בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים".

הדיון, שיזמה גלאון, קיבל היום חיזוק מפתיע כאשר התברר שמצטרפים לעמדתה ח"כים מסיעת יש עתיד. הדיון מתוכנן להתקיים מחר בוועדה בטרם יחל הדיון באישור ההעברות. "הדרך שבה הוועדה מאשרת את ההעברות התקציביות היא שערורייתית – בלי שום דיון רציני, ובלי שניתנת לחברי הוועדה הזדמנות ללמוד את החומר מראש. חברי הוועדה לא מקבלים מראש את שמות הסעיפים שבהם אמורה הוועדה לאשר שינוי, ובדרך כלל נחשפים אליהם רק בישיבה שבה ההעברות מאושרות", הסבירה גלאון. היא עצמה הייתה צריכה לשלוח נציגים לוועדה היום בבוקר על מנת לראות אילו העברות תקציב מתוכננות. גם פניית "כלכליסט" למשרד האוצר אתמול בבוקר בשאלה מה הן העברות התקציביות - טרם נענו.

הדיון שיזמה גלאון היה עשוי להישאר עקר, אלמלא הצטרפו לעמדתה ח"כים מסיעת יש עתיד, בראשה עומד שר האוצר, יאיר לפיד.

ח"כ קארין אלהרר, חברת סיעת יש עתיד, שלחה היום מכתב ללפיד ובו קבלה על דרך העברות הכספים הנהוגה וביקשה לקיים הליך שקוף תוך מתן זמן למידה סביר של החומר טרם קיום דיון בהבאות התקציביות. על המכתב חתומים גם ח"כים נוספים מ'יש עתיד' ובינהם: עפר שלח, עליזה לביא, שמעון סלומון ובועז טופורובסקי.

אלהרר. "לא מתכוונת להצביע על שום דבר שאין לי מידע לגביו" אלהרר. "לא מתכוונת להצביע על שום דבר שאין לי מידע לגביו" אלהרר. "לא מתכוונת להצביע על שום דבר שאין לי מידע לגביו"

"הוועדה מבצעת שינויים בהקצאת המשאבים המקורית, לאחר שנקבעה בתקציב המדינה, כאשר השפעתה מגיעה לכלמעלה מ-20% מתקציב המדינה. מבדיקה שערכנו התחוור כי בשנים האחרונות קיבלו חברי ועדת הכספים את החומרים הדרושים לקבלת החלטה יומיים בטרם יום הדיון בועדה, או אף חמור מכך, ביום הדיון וההצבעה. מצב דברים זה לא מאפשר לחברי הוועדה לממש באופן ראוי את זכותם וחובתם לפקח על תקציב המדינה ובמידת הצורך לבקר את עבודת הממשלה", כתבו חברי הכנסת.

"מחר אני לא מתכוונת להצביע על שום דבר שאין לי מידע לגביו. אני לא מתכוונת להיות חותמת גומי לא של יו"ר הוועדה ולא של שר האוצר", אמרה אלהרר ל"כלכליסט". "אני בטוחה ששר האוצר יברך על המהלך הזה. אני מבינה שיש העברות תקציביות אבל אפשר ליצור תהליך מסודר. אני לא צריכה להצביע על משהו שאני לא מכירה. לא קיבלתי מייל או הארד קופי על מה הולך להיות שם. אני חברת כנסת חדשה. אין לי ידע קודם מה קורה בהעברות תקציביות. ציפיתי שיהיה טרם ההצבעות דיון בוועדה והסבר איך זה עובד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות