אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמת טוענת שהמכס מפלה לרעה יצרני ברזים מקומיים לעומת יבואנים צילום: shutterstock

חמת טוענת שהמכס מפלה לרעה יצרני ברזים מקומיים לעומת יבואנים

תביעה שהוגשה על ידי חמת, המייצרת ברזים במפעלה באשדוד, חושפת מדיניות מיסוי שמפלה את היצרן המקומי לעומת יבואן שלא מייצר בארץ

10.09.2013, 08:51 | גיל קליאן

תביעה שהוגשה על ידי חמת, המייצרת ברזים במפעלה באשדוד, חושפת מדיניות מיסוי שמפלה את היצרן המקומי לעומת יבואן שלא מייצר כלל בארץ.

מכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בראשון לציון בשבוע שעבר עולה כי לפי תקנות המכס, יבוא של חלקי ברזים ומכלולים הדרושים להרכבתם חייב במכס של 12%, בעוד יבוא ברזים מורכבים מחויב במכס של 10.5% בלבד. חמת מייצרת יציקות מתכת לברזים, ולרובם מייבאת מנגנוני הפעלה שמיוצרים בחו"ל ומרכיבה אותם כאן.

ברז מים. חמת טוענת למדיניות מיסוי מפלה, צילום: cc-by ג ברז מים. חמת טוענת למדיניות מיסוי מפלה | צילום: cc-by ג'ו שלבוטניק ברז מים. חמת טוענת למדיניות מיסוי מפלה, צילום: cc-by ג

"מצד אחד המדינה אומרת שהיא מעודדת ייצור מקומי, ומצד שני מטילה מיסוי גבוה יותר על מי שמרכיב את הברזים כאן ומייצר תעסוקה", אמר ל"כלכליסט" מנכ"ל חמת יגאל מורן.

התביעה עוסקת בשני דגמי ברזים, שלגביהם הצליחה חמת לשכנע בעבר את רשויות המס לחייבה במכס של ברז מוגמר ולא של חלקי ברז. עם זאת, בספטמבר 2011 דרש המכס מהחברה לשלם את המס הגבוה ביותר על חלק מחלקי הברזים שהיא מייבאת, ולהשלים חיובי עבר של כ־425 אלף שקל. במקביל המשיכה חמת לשחרר משלוחי חלקי ברזים חדשים לפי החיוב הגבוה, ולטענתה צברה חיובים עודפים של 512 אלף שקל. לאחר שלא הצליחה לפתור את המחלוקת מול המכס פנתה החברה לבית המשפט.

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "התייחסותנו בנושא נמסרת לבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות