אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלצות האוזר לבורסה: לעודד מסחר אוטומטי, לאפשר מכירות בחסר ולבחון אפשרות למסחר ביום שישי במקום ביום ראשון צילום: עמית שעל

המלצות האוזר לבורסה: לעודד מסחר אוטומטי, לאפשר מכירות בחסר ולבחון אפשרות למסחר ביום שישי במקום ביום ראשון

מסקנות הביניים של הוועדה לשכלול המסחר ועידוד הנזילות בבורסה כוללות גם בחינת שינוי מבנה הבעלות בבורסה, הגברת תחרות בתחום שירותי המסחר והנפקת חוזה הפרשים - CFD ותעודות CDS

11.09.2013, 08:32 | שי סלינס

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, הציג היום (ד') את דו"ח הביניים של הוועדה לשכלול המסחר ולעידוד הנזילות בבורסה של תל אביב. הוועדה שהוקמה על רקע השפל במחזורי המסחר בבורסה בשנים האחרונות, ממתינה כעת לקבלת הערות מן הציבור על הדו"ח ותמשיך בבדיקה של מספר נושאים שטרם נבדקו עד להצגת המסקנות הסופיות.

בפתח הדו"ח, מציינים בוועדה את המצב העגום שבו נמצאת היום הבורסה בתל אביב. לפי בדיקת הוועדה, מחזורי המסחר בבורסה בין השנים 2008 - 2010 עמדו במניות על כ-1.25 - 1.5 מיליארד שקל בממוצע יומי, בעוד שברבעון השני של שנת 2011 חל שינוי במגמה, שינוי אשר נמשך ביתר שאת בשנת 2012 כך שמחזור המסחר היומי בשנת 2012 התייצב על 600 - 800 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

שינוי מבנה הבעלות בבורסה

בפעם ראשונה הוועדה ממליצה לבחון באופן מעמיק, את מבנה הבעלות הקיים בבורסה ואת הצורך בשינוי. במסגרת הליך זה, ידרשו ברשות לבחון מחדש את הקשר העסקי הקיים בין הבורסה למסלקות ומהו מודל השליטה המתאים ביותר לבורסה בתל אביב.

במטרה לעודד את פעילותם של עושי השוק ושל סוחרי הנוסטרו הגדולים, מציעה הוועדה לקבוע מעמד של חבר בורסה לגופים אלו, מעמד המקנה אפשרות להתחברות ישירה לבורסה וגישה ישירה להשאלות (מכירות בחסר). לפי הוועדה צעדים אלו יעודדו את השחקנים להגדיל את היקף פעילותם.

לחצו כאן על מנת לקרוא את ההמלצות המלאות של הוועדה

 

הקמת מאגר מכירות בחסר

כמו כן הוועדה ממליצה לאפשר מכירת ניירות ערך בשורט (מכירה בחסר) על ידי הקמת מאגר השאלות מרכזי וממוחשב, אשר ינוהל על ידי מסלקת הבורסה, ואשר יהיה נגיש לכלל הפעילים בשוק ההון. המסלקה תשמש צד נגדי מרכזי לעסקת ההשאלה ותנהל את הביטחונות הנדרשים בעסקת ההשאלה.

 

במטרה להבטיח את הצלחת מאגר ההשאלות, מציעה הוועדה לבחון תמריצים להבטחת השימוש במאגר ההשאלות, בעיקר מצדם של הגופים המשאילים.

 

עם זאת יש לבחון בחינת סבירות החלטת גוף מוסדי, אם החליט שלא להשאיל ניירות ערך באמצעות המאגר המרכזי. לחלופין, ניתן לבחון מודל לפיו ביד חבר הבורסה תהא ההרשאה להשאלת נכסי לקוחות, מכח הסכם ההתקשרות, ובתמורה להעברת דמי ההשאלה ללקוח.

 

שמואל האוזר, צילום: עמית שעל שמואל האוזר | צילום: עמית שעל שמואל האוזר, צילום: עמית שעל

מסחר אוטומטי

אחת ההחלטות הדרמטיות של הוועדה היא לעודד את פעילותם של שחקני האלגו טריידינג (שחקני המסחר אוטומטי) ולהגביר את חלקם היחסי במסחר. ההמלצות כוללות גם צעדים שמטרתם לנהל את הסיכון הטבוע בפעילותם. בנוסף, הוועדה ממליצה באופן ייעודי על שירותים אשר יעודדו פעילות של סוחרי אלגו, כגון: השקת שירות Co-location והרחבת שקיפות המידע בספר.

במקביל ליישום המלצות אלו, נדרש מהגורמים המעורבים להפחית את הסיכונים אשר מתעוררים נוכח הגברת פעילות שחקני האלגו, ולכן ממליצה הוועדה על הרחבת הבקרות

הקיימות אצל הסוחרים עצמם, חברי הבורסה והבורסה עצמה, ביחס לפקודות שמוזרמות כתוצאה ממסחר אלגוריתמי. בנוסף לזאת, הוועדה אף ממליצה על ביצוע בדיקות נאותות לשחקני אלגו טריידינג בידי הבורסה וחברי הבורסה בהתאם לרמת הסיכון שעולה מפעילותם.

פעילות הברוקראז'

נכון להיום, פעילות המסחר בניירות ערך בקרב הלקוחות הפרטיים נעשית ברובה באמצעות הבנקים (75%). הוועדה ממליצה להמשיך במאמצים להגברת התחרות בתחום שירותי המסחר בניירות ערך והחזקתם, בעיקר ללקוחות פרטיים, והיא מעודדת את המפקח על הבנקים בנק ישראל ואת רשות ניירות ערך, להמשיך לפעול להשגת מטרה זו בהקדם.

השקת מוצרים פיננסיים חדשים

הוועדה ממליצה לבחון שינוי מכפיל נכס הבסיס או השקת מסחר בנגזרים על מדד ת"א 25 בעלי מכפיל נכס בסיס הנמוך ממכפיל נכס הבסיס כיום - 100. המשמעות היא שמחיר המינימום לחוזה על מדד ת"א 25 יעמוד על פחות מ-100 אלף שקל כפי שהוא עומד היום - מצב אשר משאיר שחקנים רבים מחוץ לשוק.

 

בנוסף ממליצה הוועדה על הנפקת חוזה הפרשים - CFD. לפי חוזה זה המקובל במקומות רבים בעולם, המוכר מתחייב לשלם לקונה את הפער בין המחיר השוטף של נכס הבסיס שהוגדר מראש לבין מחירו בעת קשירת החוזה.

 

כמו כן ממליצים ברשות על CDS - מכשיר פיננסי בעזרתו ניתן לגדר ולסחור בסיכון אשראי של אגרות חוב שהונפקו על ידי גוף פיננסי או כלכלי שהוגדר לצורך כך במסגרת עסקת החלף.

 

מערכות ושעות המסחר בבורסה

בחלק זה של המסקנות ממליצה הוועדה בעיקר ליישר קו עם העולם. הוועדה ממליצה על יישום פקודות שכיחות בבורסות זרות כגון לקיחת רווח (Take Profit) והגבלת הפסד (Stop Loss). הוועדה אף ממליצה לבחון האם התועלת הכרוכה בהחלפת המסחר ביום א' עם מסחר ביום ו' בשבוע מצדיקה את עלות המהלך. הוועדה מציעה לבורסה להוציא שאלון בכתב לכל חברי הבורסה ולמשקיעים המקומיים והזרים, על מנת לבחון סוגיה זו מבחינת עלות מול תועלת.

 

לבחון היתר שליטה

על פי כללי בנק ישראל, גוף המגיע להיקף אחזקה של מעל 5% בבנק ישראלי נדרש להיתר שליטה מבנק ישראל. קבלת היתר שליטה מבנק ישראל הינו הליך מורכב, הניתן באופן מוגבל ומחייב את בעל השליטה לעמוד במגבלות רבות. הוועדה סבורה כי מגבלת 5% היא מגבלה אפקטיבית שעם הסרתה עשויים מחזורי המסחר בבורסה לגדול.

 

בנוסף ממליצה הוועדה לממשלה לבחון הפחתה של שיעורי המס המוטלים על רווחי הון ולבחון מודל הפחתת עמלות המעודד מסחר בתדירות גבוהה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
גרעיני השליטה של 70%-80% הם הבעיה האמיתית של הבורסה
מעבר לכך שגרעיני השליטה האלה מצמצמים את הסחורה הצפה. הבעיה בהשקעה בחברה כזו שזה דומה להשקעה בכרטיס לוטו. אם יבדקו ימצאו שפרמית השליטה בישראל הינה מהגבוהות בעולם והסיבה - היכולת של בעלי השליטה לעשות לביתם על חשבון המיעוט. הקטנת גרעיני השליטה לרמה של עד 60% תביא להגברת הסחירות וכן צריך להוציא מהבורסה את המכונות - אחרת יקרה לשוק המניות מה שקרה לשוק אופציות המעו"ף.
המבשר  |  11.09.13
10.
אני רוצה להבין, האוזר
הקים ועדה בנושא שלא בסמכותו (שכלול/כמות המסחר אור וואט אבר הוא לא בסמכות הרשות לניירות הערך על פי חוק), שאיש לא ביקש (הוא החליט על הקמת הועדה ברשות עצמו) ומגיש את המסקנות לעצמו (כי אף אחד לא ביקש אותם) וכל זה על חשבון משלם המיסים (כלומר אנחנו). למשהו זה נשמע הגיוני? מה מחר האוזר ועדת קישוט לבנייני הבורסה?
רפובליקת בננות , אי שם  |  11.09.13
9.
מישהו מוכן להסביר לי מי זה ההאוזר הזה
מדובר בסה"כ בפקיד שתפקידו לבדוק את תקינות המסחר ושאף אחד לא מרמה. פתאום קם הגולם מקים ועדות לבד שאף אחד לא ביקש אותם, מגיש מסקנות לבד, כי אין למי להגיש את הדו"ח כי הועדה לא מונתה ע"י שום גורם ומבזבז את הכסף הציבורי על יועצים וועדות שאף אחד לא מבקש, מפטר ומנהל את הבורסה כאילו הוא המנכ"ל וכולה פקיד שתפקידו לבדוק מסחר, מה הדבר הבא דורית בייניש מחליטה מחר להקים ועדה אם ביבי נתניהו מתאים לה ואם לא מפטרת אותו. כל הדברים שהוא מספר פה בכלל לא תחת הסמכות החוקית של הרשות לניירות ערך. למה מי הוא? אלן דלון
המגיב , תל אביב  |  11.09.13
לכל התגובות