אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרך לאישור הסדר החוב עוברת במוסדיים: מתווה ההסדר מיטיב עם מחזיקי סאני צילום: עמית שעל

הדרך לאישור הסדר החוב עוברת במוסדיים: מתווה ההסדר מיטיב עם מחזיקי סאני

דחיית החוב למחזיקי האג"ח של סקיילקס מבססת את מעמדו של אילן בן־דב כבעל שליטה בחברה

11.09.2013, 06:56 | רחלי בינדמן ויניב רחימי

מתווה הסדר החוב של סקיילקס צפוי לקרוץ במיוחד למחזיקי אג"ח סאני (החברה־האם של סקיילקס), ובראשם המחזיקה הגדולה, לפידות, שבשליטת יעקב לוקסנבורג. דחיית החוב למחזיקי האג"ח של סקיילקס מבססת את מעמדו של אילן בן־דב כבעל שליטה בחברה ותורמת להפגת החשש שסמסונג תממש את הזכות המוקנית לה לביטול הזיכיון שניתן לסקיילקס.

קראו עוד בכלכליסט

ההערכה היא שמשקיעים המחזיקים באג"ח שתי החברות יתמכו בכל הסדר סביר בסקיילקס חלף האפשרות לפירוק החברה. סקיילקס המוחזקות על ידי סאני משועבדות למחזיקי האג"ח של סאני ומהוות את המקור העיקרי שממנו מצפים לוקסנבורג ויתר המחזיקים להיפרע בעתיד. מתווה ההסדר המוצע על ידי סקיילקס שומר על אופציה זו פתוחה ונותן קורטוב של אופטימיות למחזיקי האג"ח של סאני.

הגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים באג"ח של סקיילקס חלוקים כרגע בדעותיהם לגבי מתווה ההסדר שגיבש אילן בן־דב בסקיילקס ואמור להגיע להצבעה ביום חמישי הקרוב.

בהצעת ההסדר מציינת סקיילקס כי המתווה גובש, בין השאר, לאור מגעים אינטנסיביים עם המומחה הכלכלי ועם גורמים נוספים, לרבות מחזיקים מהותיים, אלא שנראה שלא כולם תמימי דעים ביחס לתוצר הסופי. ככל הנראה, המחלוקת המשמעותית בין חלק ממחזיקי האג"ח הגדולים של סקיילקס לחברה מתמקדת בהיעדר תרומה של ממש מצדו של בעל השליטה להסדר.

אילן בן-דב, צילום: אוראל כהן אילן בן-דב | צילום: אוראל כהן אילן בן-דב, צילום: אוראל כהן

ל"כלכליסט" נודע כי בבית ההשקעות ילין לפידות מתנגדים למתווה האמור. בבית ההשקעות מיטב דש ובבית ההשקעות הקטן להבה (מנוהל על ידי מיכה צ'רניאק, המתמחה בהשקעה באג"ח קונצרניות ומהמחזיקים המוסדיים הבולטים באג"ח סקיילקס) דווקא נוטים לתמוך בו. גורם באחד משני הגופים אמר אתמול ל"כלכליסט" כי דרשו מבן־דב כי יעניק שעבודים לכל סדרות האג"ח ולא רק לחלק מהסדרות. עם זאת, ציין אותו גורם, כי "אילן מנהל טוב את סאני ואת פעילות סמסונג. לא נכון מבחינתנו להכריז על פירוק חברה שמרוויחה 80-90 מיליון שקל בשנה".

גורם אחר הוסיף: "אלו משחקי אגו, בעיקר פופוליסטיים, של לקרוא לבן־דב להביא כסף מהבית. אבל צריך לזכור שהוא עובד כמעט בחינם. עד היום הוא לא משך משכורת, ואם בעתיד הוא עשוי להתחיל למשוך שכר, זה יהיה מוגבל בסכום".

בן־דב מחזיק באופן פרטי ב־21.3 מיליון אג"ח (סדרה 1). ככל הנראה, המתנגדים להצעת ההסדר ייאותו לאשר אותו אם בן־דב יסכים שהחוב כלפיו יהיה נחות ונדחה ביחס לחוב של החברה כלפי מחזיקי האג"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות