אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך צובעים מגרש כדורגל?

איך צובעים מגרש כדורגל?

איך עושים את הגוונים הבהירים והכהים בדשא של הכדורגל? אסף

12.09.2013, 08:56 | בלדד השוחי

אסף היקר,

שמעתי הרבה תשובות משונות לשאלה הזאת, ורובן בכלל לא בכיוון. האמת היא שהכל עניין של תסרוקת. באמת. אלה לא זני דשא שונים, לא מפזרים עליהם חומר מיוחד, לא עוטפים אותם בכיסויים משונים - פשוט מסרקים את הדשא לכיוונים מנוגדים. תופעה דומה אפשר לראות על חלק מהשטיחים וריפודי הספות, שמתכהים ומתבהרים כשמעבירים עליהם אצבע לפה או לשם.

במקרה של הדשא, התסרוקת באה בדרך כלל עם התספורת, אז כשמכסחים את הדשא דואגים לכסח פס אחד ממערב למזרח ואת הפס לידו ממזרח למערב, והמכסחה כבר דואגת להשכיב את הדשא בזווית המתאימה. למחמירים, יש מכסחות עם תוספת של מעין מערוך מאחורה שעובר על הדשא ומוודא.

איצטדיון הכדורגל בברצלונה איצטדיון הכדורגל בברצלונה איצטדיון הכדורגל בברצלונה

ולמה התסרוקת הזאת יוצרת מראה של פסים? גם כאן שמעתי תשובות משונות, הכוללות את מבנה העלה ואת יכולתו לקלוט אור, אך גם כאן התשובה האמיתית פשוטה יותר. אתה מביט על הדשא מלמעלה ומהצד, בזווית. כשהדשא מסורק ממך והלאה, הוא חושף בפניך ובפני השמש את בטנו הארוכה והירוקה ומסתיר את העלים שתחתיו. ואילו כשהוא מסורק לכיוונך אתה רואה רק את השפיץ שלו, וסביבו אתה רואה את השפיצים של העלים שנמצאים בצל.

אז הפס הכהה של אוהדי קבוצה אחת, שיושבים בצד אחד של המגרש, הוא הפס הבהיר של מי שיושב בצד השני. אפילו על מגרש הכדורגל הכל עניין של נקודת מבט.

למה מגע של עור הגוף עם דשא גורם לנו להתגרד? תודה רבה. הדס

טלי עלה דשא רענן ונסי להחליק את אצבעך לאורכו - תחילה לכיוון אחד ואז לאחר. לכיוון קצה העלה האצבעות מחליקות בקלות, אך הכיוון האחר מגלה התנגדות מסתורית. מקורה בשערות זעירות על העלה (המכונות "טריכומה", שזה שערה ביוונית) שננעצות לך באצבע כשאת מחליקה לכיוון הלא נכון.

בנוסף, מבעד לעדשה מגדילה מתגלים על העלה אינספור קרעים חדים, ובמגע מתמשך עם הגוף הם יוצרים אינספור חתכים קטנים בעור. החתכים בפני עצמם יכולים לגרום לגירוד, אך הצרה האמיתית היא חומרים זרים שנכנסים דרכם לגוף: חומרים שהדשא מייצר, חומרי גינון וגם סתם טינופת. חלק מהתגובה של המערכת החיסונית לפלישה הזאת היא גירוד. אולי כדי לגרום לך לנקות את העור. אולי כדי ללמד אותך לא לשבת ערומה על הדשא.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות