אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הושגה פשרה: אל על צפויה לחדש את טיסות היום בקו לאילת צילום: סיוון פרג'

הושגה פשרה: אל על צפויה לחדש את טיסות היום בקו לאילת

לאחר שאתמול ביטלה אל על את הטיסות מסיבות בטיחותיות, הודיע היום משרד התחבורה כי רשות התעופה האזרחית איפשרה לחברה שבועיים נוספים ללמוד את התקנות החדשות

11.09.2013, 19:11 | גיל קליאן

פשרה בין משרד התחבורה לחברת אל על בסאגת טיסות היום במטוסי סילון לאילת. לאחר שאל על הודיעה אתמול בדרמטיות על ביטול הטיסות מסיבות בטיחותיות, הודיע היום משרד התחבורה כי רשות התעופה האזרחית איפשרה לאל על שבועיים נוספים ללמוד את התקנות החדשות – שלטענת אל על היו סיכון בטיחותי. בעקבות כך צפויה אל על לחדש את טיסות היום בקו לאילת.

בניגוד לאל על, בארקיע וישראייר בחרו להמשיך ולטוס גם עם התקנות החדשות. היום אפילו ועד עובדי ארקיע בראשות יגאל כהן, שיגר מכתב לשר התחבורה, ישראל כץ, בו נכתב: " אמש, כולנו עקבנו "בדאגה" אחר הודעתה של חברת אל על כי היא מפסיקה את טיסותיה לאילת מ"שיקולים של בטיחות". תיבלו את ההודעה במונחים כמו, סימולציה וקברניט בכיר והגישו את מנת ה"שיקולי – בטיחות" לציבור. ובכן, אדוני השר, אתה, אני ורבים בענף יודעים שהסיבה המרכזית של אל על להפסקת הטיסות היא חוסר רווחיות ותו לא. אני בטוח שעשו לך "מעשה פולישוק". אני בטוח שהגורמים השונים בענף הציגו בפניך מצגות עם פירוטכניקה מדהימה והוליכו אותך שולל, כפי שהם מנסים כעת להוליך שולל את הציבור בכך שהקו לאילת אינו בטיחותי".

מטוס אל על באילת, צילום: סיוון פרג מטוס אל על באילת | צילום: סיוון פרג' מטוס אל על באילת, צילום: סיוון פרג

אתמול היו גם גורמים בענף שהעריכו כי הסיבה לביטול הטיסות של אל על היא התנצחות עם רת"א ומשרד התחבורה, אך לדברי מנכ"ל אל על, אליעזר שקדי, "הדבר היחידי שקשור לנושא הזה הוא בטיחות הנוסעים. כל ורסיה אחרת או ניסיון לשייך את זה לנושאים אחרים הוא מניפולציה לא רלוונטית".

אל על ביטלה את 2 הטיסות היומיות שלה לטענתה עקב תקנות חדשות של רשות התעופה האזרחית שלטענת החברה מסכנות את בטיחות הטיסה. אל על טוענת כי השינוי במסלול הטיסה בשעות היום (השינוי אינו תקף בשעות הלילה, בהן אל על תמשיך לטוס כרגיל) בוצע בחופזה, וכי בקשות החברה לקבלת נתונים על הבדיקות והערכות הסיכונים (לרבות פירוט כיצד שונות התקנות החדשות מנהלי התעופה הבינלאומיים, דוחות סימולטור לנחיתות ודוחות הערכות סיכונים) שנערכו ברת"א נותרו ללא מענה.

הסיבה לשינוי המהיר של רת"א היא הצבת סוללת כיפת ברזל בעיר אילת, שהצליחה ליירט בצורה מוצלחת בינתיים את טיסות אל על לעיר. חלק מהשינוי גרם גם לביטול טיסות חברות התעופה הזרות לעיר במטוסי סילון בשעות היום, כך שרק חברות התעופה הישראליות ניצבו בפני הדילמה של האם לטוס במתווה החדש.

היום נמסר ממשרד התחבורה כי "מנהל רשות התעופה האזרחית (רת"א) גיורא רום, החליט היום לאפשר לחברת אל על להמשיך ולבצע את טיסותיה לאילת בנתיב הטיסה הרגיל שבו נהגה החברה לטוס עד כה. האישור של מנהל רת"א ניתן לאל על לתקופה של שבועיים, לאחר תיאום עם מערכת הביטחון, זאת עד להתארגנותה לתהליכי הטיסה החדשים שנקבעו על ידי רת"א. מנהל רת"א ציין כי ההחלטה לאפשר לאל על לטוס בנתיב הקודם, התקבלה אך ורק מתוך דאגה לנוסעי אל על".

מאל על נמסר בתגובה: "אנחנו שמחים שמתאפשר לאל על לטוס בנתיב הרגיל בשבועים הקרובים. לצערנו למרות פניותינו לפני שבוע להאריך את פרק הזמן התקבל האישור רק עכשיו אבל מוטב עכשיו מלעולם לא. בניגוד להודעת רת״א חברת אל על אינה זקוקה לזמן להתארגן אלא לבחון האם הנתיב החדש מאפשר טיסה בטוחה במטוסי סילון עליה החברה לא תתפשר. חברת אל על תחזור לטוס בהקדם בנתיב המקורי לאילת, מקווים שכבר מחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות