אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנדרטים של שמרנות צילום: עמית שעל

סטנדרטים של שמרנות

מסקנות הוועדה לעידוד הנזילות נעדרות מקוריות ולא מתאמצות לצאת מהקופסה. מה בכל זאת יכול להחזיר לכאן את המשקיעים הזרים

12.09.2013, 08:26 | שי סלינס

הבורסה בתל אביב נמצאת במצב קריטי וכמו כל חולה במצב כזה, זקוקה נואשות לטיפול החדשני והמהפכני שישנה את גזירת הגורל. את זה היא לא קיבלה אתמול עם פרסום מסקנות הוועדה לשיפור הנזילות ועידוד המסחר. זה לא שהן לא נכונות. אי אפשר שלא להסכים עם רובן המכריע של המסקנות, מסקנות חשובות שיישומן חשוב, ויפה שעה אחת קודם. אך עם הצגתן על ידי חברי הוועדה, אף אחד לא נפל מהכיסא.

אם הייתה הוועדה מגישה את מסקנותיה לפני חמש שנים, הן היו רלוונטיות באותה מידה. ההחלטות להתאים את שעות המסחר לחו"ל, להקים מאגר של מכירות בחסר ולעודד את האלגו טריידינג - הן רק דוגמאות בודדות למהלכים שנדונו כבר לא פעם בשנים האחרונות וניתן היה ליישם אותן לפני זמן רב.  

מה שלא קיבלנו זה חידושים ורעיונות "מחוץ לקופסה" שיש בכוחם להחזיר לכאן את המשקיעים הזרים. אותם המשקיעים שעזבו לא עקב האיומים הגיאופוליטיים על ישראל, אלא בעיקר עקב יציאתה של תל אביב ממדד השווקים המתפתחים, בו הייתה אטרקטיבית מאוד עבור הקרנות הזרות וגם במידה רבה עקב זמינות החברות הישראליות המרכזיות בוול סטריט.

מימין משה בן חורין ושמואל האוזר , צילום: אוראל כהן מימין משה בן חורין ושמואל האוזר | צילום: אוראל כהן מימין משה בן חורין ושמואל האוזר , צילום: אוראל כהן
במהלך מסיבת העיתונאים יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר בחר לציין את המגמה העולמית שפוקדת את הבורסות בשנים האחרונות, או — "הגלובליזציה של הבורסות", מגמה שבמסגרתה הבורסה התל אביבית נמצאת למעשה בתחרות עם יתר הבורסות בכל העולם. "אין היום בעיה לחברה לצאת מתל אביב, כי היא יודעת שיש מספיק בורסות בעולם שיקבלו אותה", אמר האוזר וצדק.

לא שמענו מהוועדה על רעיונות מקוריים לשיווק, מיתוג ומיצוב הבורסה בתל אביב כייחודית ובעלת פוטנציאל דווקא כמי שמתומחרת אולי יותר כשוק מתפתח, אבל יציבה יותר לעומת מרבית השווקים המתחרים. ראשי הבורסה צריכים להסתובב בעולם כולו ולאו דווקא בלונדון או ניו יורק הנוחות והמוכרות, במטרה לשכנע חברות שקשה להן להנפיק בשווקים הגדולים והמרכזיים לבוא דווקא אלינו, כי לנו יש מומחיות בחברות ביוטק וכללים נוחים של רישום כפול. לא שמענו על תוכנית לעשות מאמצי שיווק מול חברות המדדים המרכזיות בניסיון לצרף אותנו למשל ל-MSCI אירופה, אליו כמעט ונכנסנו לפני חודשים אחדים. אבל רק כמעט, וזה לא מספיק.

יתרה מכך, אסתר לבנון שעזבה את תפקידה כמנכ"לית הבורסה לפני כחודשיים, ניסתה בעצמה ליישם חלק נכבד ממסקנות הוועדה שהוצגו היום. לבנון והיו"ר סם ברונפלד, שעזב עמה, היו אלו ששילמו את המחיר על מצבה הקשה של הבורסה. הם אלו שעמדו בחזית המתקפה על היעדר חדשנות ויצירתיות בבורסה ושמרנות יתרה — בעיות אשר, הפלא ופלא, הן בדיוק התכוננות שמאפיינות את חברי הוועדה.

מסקנות הוועדה מסמנות את גבולות הגזרה למנכ"ל הבא של הבורסה שימונה, ככל הנראה, לאחר החגים. האם במקום לדרוש ממי שיעמוד בראש הבורסה, להנהיג את המהפכה האמיתית, כל שיהיה עליו לעשות זה לעמוד בסטנדרטים שקבעה הוועדה? סטנדרטים שצירוף המלים שמגדיר אותם בצורה הטובה ביותר הם "לא מחדשים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות