אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוקיה עבדה על טלפון חכם מבוסס אנדרואיד לפני הרכישה צילום: ניצן סדן

נוקיה עבדה על טלפון חכם מבוסס אנדרואיד לפני הרכישה

יצרנית הטלפונים הפינית לא הייתה מרוצה מווינדוס פון ועבדה על סדרה של טלפונים חכמים שיריצו את מערכת ההפעלה המתחרה. גם מיקרוסופט פיתחה טלפון בסדרת סרפס, במידה ורכישת נוקיה לא תצא לפועל

14.09.2013, 19:35 | הראל עילם
מיקרוסופט הייתה מודעת למאמציה של נוקיה לפתח טלפון חכם מתחרה המבוסס על אנדרואיד - עוד לפני שענקית התוכנה מרדמונד הכריזה על כוונתה לרכוש את חטיבת המוצרים של יצרנית הטלפונים הפינית תמורת 7.2 מיליארד דולר. כך דיווחו "ניו יורק טיימס" ו-TheVerge במהלך סוף השבוע על סמך מקורות בתוך שתי החברות.

קראו עוד בכלכליסט

מקורות סיפרו ל"ניו יורק טיימס" כי נוקיה עבדה על תוכנית מגירה, במידה ושיתוף הפעולה עם מיקרוסופט לא יוכיח את עצמו - וזה לפיתוח טלפונים חכמים המבוססים על מערכת ההפעלה המתחרה של גוגל. למרות ההצהרות מבית מספר בכירים בנוקיה, שאמרו שהם מרוצים מהחלטתם להתמקד בפיתוח של מכשירי ווינדוס פון בלבד, המשקיעים הביעו מורת רוח רבה.

סדרת מכשירי לומיה. נוקיה רצתה לפתח גם גרסאות מבוססות אנדרואיד סדרת מכשירי לומיה. נוקיה רצתה לפתח גם גרסאות מבוססות אנדרואיד סדרת מכשירי לומיה. נוקיה רצתה לפתח גם גרסאות מבוססות אנדרואיד

בין השאר, נוקיה הייתה מעוניינת לייצר מכשירי פרימיום בסדרת לומיה המבוססים על אנדרואיד, וכן מכשירים זולים ופשוטים שיחליפו את סדרת Asha הקיימת של החברה - המיועדת למדינות העולם השלישי. מכשירים אלו היו צפויים לצאת כבר ב-2014, ולהגדיל את שולי הרווח של נוקיה.

גם מיקרוסופט בחשה בקלחת

שיתוף הפעולה המקורי בין מיקרוסופט ונוקיה מ-2011 , וכלל בין השאר חלוקת הטבות בגובה מיליארדי דולר לנוקיה. החוזה המקורי מתברר היה לתקופה של שלוש שנים בלבד, ולשתי החברות היה אפשרות לסיים את שיתוף הפעולה ב-2014. 

טאבלט סרפס RT מבית מיקרוסופט. נכשל במכירות, אבל לא מונע ממיקרוסופט לעבוד גם על טלפון חכם טאבלט סרפס RT מבית מיקרוסופט. נכשל במכירות, אבל לא מונע ממיקרוסופט לעבוד גם על טלפון חכם טאבלט סרפס RT מבית מיקרוסופט. נכשל במכירות, אבל לא מונע ממיקרוסופט לעבוד גם על טלפון חכם

כעת נראה כי שתיהן עבדו על תוכניות מגירה במידה ושיתוף הפעולה יסתיים - או שמיקרוסופט שוב לא תצליח לרכוש את נוקיה. שעות קלות לאחר פרסום הידיעה המקורית ב"ניו יורק טיימס", אתר TheVerge דיווח כי נוקיה לא הייתה היחידה שעבדה על תוכנית מגירה - אלא גם מיקרוסופט. לפי האתר, מיקרוסופט עבדה על טלפון חכם מבוסס ווינדוס פון 8 בסדרת סרפס.

לפני כשנה, מיקרוסופט הודיעה במפתיע שהיא נכנסת לשוק החומרה והכריזה על סרפס - סדרת טאבלטים המבוססת על מערכות ההפעלה במשפחת ווינדוס 8. ההכרזה גרמה למתח בין מיקרוסופט ובין השותפות הותיקות שלה, אבל מיקרוסופט בחרה לעשות זאת בגלל שהייתה מודאגת מיכולתן של יצרניות המחשבים למכור בהצלחה טאבלטים מבוססי ווינדוס 8.

האסטרטגיה הרוחבית של מיקרוסופט היא לקדם את משפחת ווינדוס 8 בכל הפלטפורמות - טלפונים, טאבלטים ומחשבים אישיים בו זמנית, וסיכוייה להצליח דורשים חדירה מוצלחת לכל השווקים. עכשיו מתברר כי החברה לא רק הייתה מודאגת מסיכויה בשוק הטאבלטים, אלא גם בתחום הטלפונים החכמים.

דוברי שתי החברות סירבו להגיב לידיעה.

האם נמצא ההסבר לתזמון של עסקת מיקרוסופט-נוקיה?

יתכן והפרויקט הסודי של נוקיה לפיתוח טלפון חכם מבוסס אנדרואיד הוא זה שדחף לבסוף את מיקרוסופט לרכוש דווקא עכשיו את יצרנית הטלפונים. לפי המקורות, שתי החברות היו מודעות לתוכניות הסודיות אחת של השניה. אנליסטים רבים תהו על התזמון של רכישת נוקיה, עסקה שהובילה לאובדן של עשרות מיליארדי דולר משווי מניית מיקרוסופט ביממה לאחר ההכרזה.

באלמר ואלופ, מנכ"לי מיקרוסופט ונוקיה. האם הקלף הסודי של אלופ הוא זה שהלחיץ את באלמר להשלים את העסקה?, צילום: בלומברג באלמר ואלופ, מנכ"לי מיקרוסופט ונוקיה. האם הקלף הסודי של אלופ הוא זה שהלחיץ את באלמר להשלים את העסקה? | צילום: בלומברג באלמר ואלופ, מנכ"לי מיקרוסופט ונוקיה. האם הקלף הסודי של אלופ הוא זה שהלחיץ את באלמר להשלים את העסקה?, צילום: בלומברג

בין השאר, רבים ציינו כי הזמן הנכון לרכוש את נוקיה היה בקיץ שעבר, אז שווי נוקיה עמד על 6.4 מיליארד דולר בלבד. לפני ההכרזה על הרכישה שוויה של נוקיה עמד כבר על 14.6 מיליארד דולר, ובעקבות ההכרזה על העסקה הוא כבר צמח ל-24 מיליארד.

סדרת הטלפונים לומיה מבית נוקיה מובילה כיום את מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, ווינדוס פון. היא שולטת על יותר מ-80% מהשוק, ואט אט מערכת ההפעלה רושמת צמיחה איטית בגלל תעשיית הטלפונים החכמים. במידה ונוקיה הייתה מכריזה רשמית שהיא מתכוונת לשנות את המיקוד שלה ולהתנסות גם ביצור מכשירי אנדרואיד , הדבר היה יכול לפגוע משמעותית במאמצי מיקרוסופט לקדם את מערכת ההפעלה שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
צודק מספר 8
אחרי שתי נפילות עם אנדרואיד, הראשונה עם סוני arc והשניה עם סמסונג s3 התנסיתי בנוקיה 520 שזה המכשיר הכי זול ובסיסי של נוקיה עם ווינדוס אבל בתכלס המכשיר הכי טוב שהיה לי, עובד חלק ומהר ולא נתקע כמו סמסונג ולא נופלות כל הזמן אפליקציות. מהניסיון שלי אנדרואיד מערכת הפעלה על הפנים .
שי  |  16.09.13
9.
איזו אכזבה !
כל ה מכשירים שלי היו של נוקיה עד שהם נפלו עם הסימביאן , כיוון שהמפתחים הפסיקו לפתח למערכת הזו לא נותר לי אלא לעבור לאנדרואיד עם מכשיר של סוני. כשאני רק מחכה שנוקיה תתעשת ותוציא בנוסף מכשירי אנדרואיד. לצערנו היא בחרה במודל עיסקי שמשרת את מיקרוסופט וממש לא אותם.
אור  |  15.09.13
8.
לא מצליח להבין את התגובות הללו
כאילו איזה משועמם שלא עבד בחיים עם ויינדוס 8 החליט למלא את זמנו בחרטוט. מכיוון שאני מפתח אפליקציות אני מכיר מצויין את כל הפלטפורמות והרבה סוגי מכשירים שמריצים את הפלטפורמות השונות. ווינדוס 8 היא מערכת הפעלה מצויינת, עובדת חלק מאוד על המערכות של נוקיה (המערכת של סמסונג קצת פחות טובה ), בטח שהרבה יותר חלק ממערכות אנדרואיד שסובלות מהרבה באגים. חבל שאין רשק בין איכות להצלחה שיווקית, כי אז ווינדוס 8 יחד עם בלקברי 10 היו שולטות בשוק, אייפון אחריהם ואנדרואיד רחוק מאחורה.
יואש , נתניה  |  15.09.13
7.
לפעמים פשוט משתלם להקשיב לדעת הקהל
כבר שנים שמשתמשי נוקיה נאמנים קוראים לנוקיה פשוט לפתח מכשירי אנדרואיד אבל הנסיונות של נוקיה להיות יחודיים ולא עוד חברה שמפתחת מכשירי אנדרואיד הפילה את נוקיה ועכשיו היא מחליפה בעלים לעוד חברה שמסרבת לזרום עם הזרם ההבדל הוא שמייקרסופט תיכחד הרבה פחות יצטערו עליה ממה שמצטערים על הפספוס של נוקיה שהייתה פעם חברת הgoto לכל מחפש טלפון סלולרי פשוט וטוב
15.09.13
לכל התגובות