אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קים דוטקום תובע את ממשלת ניו זילנד על הפשיטה נגדו צילום: בלומברג

קים דוטקום תובע את ממשלת ניו זילנד על הפשיטה נגדו

היזם הצבעוני קים דוטקום, שהיה מושא לפשיטה אלימה לפני כשנתיים מצד הכוחות המיוחדים של ניו זילנד, תובע עכשיו את הממשלה – שכבר הודתה שריגלה אחריו שלא כחוק

15.09.2013, 11:14 | יוסי גורביץ
קים דוטקום, היזם שמפעיל את אתר שיתוף הקבצים מגה ושעמד מאחורי אתר ההורדות המפורסם מגהאפלוד, הגיש בסוף השבוע תביעה כנגד ממשלת ניו זילנד בסך 6.9 מיליון דולר בשל חלקה בפשיטה על אחוזתו וקמפיין הריגול המסיבי אחריו. כך דיווח במהלך החג אתר ארס טכניקה.

קראו עוד בכלכליסט

בינואר 2012 פשטה משטרת ניו זילנד על אחוזתו של קים דוטקום. המשטרה הייתה מלווה באנשי הכוחות המיוחדים ויחידת הלוחמה בטרור שהשתלשלו ממסוקים משוריינים. הסיבה הרשמית לפשיטה היתה בקשה להסגרתו של דוטקום שהגיעה מהרשויות בארה"ב. על פי הבקשה, דוטקום חשוד בעבירות על חוקי זכויות היוצרים ש ל ארצות הברית. אנשי הכוחות המיוחדים התלוו לפשיטה החמושה בשל החשד – שהתברר כבלתי מבוסס – על פיו דוטקום אוגר נשק באחוזה שלו.

קים דוטקום - תובע את ממשלת ניו-זילנד עבור 6.9 מיליון דולר, צילום: בלומברג קים דוטקום - תובע את ממשלת ניו-זילנד עבור 6.9 מיליון דולר | צילום: בלומברג קים דוטקום - תובע את ממשלת ניו-זילנד עבור 6.9 מיליון דולר, צילום: בלומברג

הפשיטה הפכה לשערוריה פוליטית בניו זילנד, במיוחד לאחר שהתגלה כי שהמודיעין מאחורי הפשיטה הגיע מ-GCSB, ארגון ביון האותות הניו-זילנדי והמקבילה של ה-NSA האמריקאית, GCHQ הבריטית ויחידה 8200 של אמ"ן. אבל בהיתו תושב ניו זילנד, דוטקום הוא מטרה אסורה לאיסוף מידע מצד ה-GCSB - שאסור לה לרגל על תושבי מדינתה שלה.

רבים גם תהו כיצד קרה ששירות ביון אוסף מידע על תושב בשל עבירות זכויות יוצרים שוליות יחסית. ראש ממשלת ניו זילנד דאז, ג'ון קי, הסתבך כאשר נשאל מתי ידע על כך שה-GCSB עקבה אחרי דוטקום. בתגובה, הממשלה הודיעה כי תפתח בחקירה רשמית.

הפרשיה מסתבכת - לפחות לפי דוטקום

לפני כחודש טען דוטקום – טענה שעד כה אין לה סימוכין – כי המעקב אחריו בוצע כחלק משיתוף הפעולה הנרחב של ה-GCSB עם ה-NSA במסגרת תכנית Five Eyes, שת"פ המודיעין שבו גם משתתפת ישראל. כחלק מכתב התביעה שהגיש, דוטקום דורש חקירה נרחבת בנושא ולדבריו הוא יחשוף את השימוש בכלי ריגול כגון Prism כנגדו. עוד ציין דוטקום כי התוקפים גרמו לו חבלות פיזיות וזאת ללא שיביע התנגדות כלשהי למעצרו.

מבוכה נוספת נגרמה לכוחות הניו זילנדיים, אחרי שבתי משפט קבעו כי הפשיטה היתה בלתי חוקית, והורו על החזרת הציוד של דוטקום וחלק ניכר מהכסף שהוחרם ממנו. הליכי ההסגרה של דוטקום לארה"ב אמורים היו, לאחר דחיות, להפתח באוגוסט 2012; עד כה הם טרם החלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות