אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לירוקים: בנייה בשטחים חקלאיים פתוחים רק לאחר תוכנית בנייה מפורטת

ניצחון לירוקים: בנייה בשטחים חקלאיים פתוחים רק לאחר תוכנית בנייה מפורטת

בית המשפט העליון קיבל את ערעור "אדם טבע ודין" וביטל פסק דין של ביהמ"ש המחוזי בת"א שאישר הקמה של רפת לפני הוצאת היתר בנייה

15.09.2013, 14:09 | עינת פז-פרנקל

ניצחון ל"ירוקים" בבית המשפט העליון: היום (א') הוחלט כי ללא תוכנית בנייה מפורטת לא ניתן לבנות בשטחים חקלאיים פתוחים. בזאת, קיבל ביהמ"ש העליון את ערעור "אדם טבע ודין" וביטל פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב.

בשנת 2006 הוקמה רפת בשטח חקלאי ליד היישוב בצרה. לאחר הקמתה של הרפת הגיש החקלאי בקשה להיתר בנייה שאושרה על ידי ועדות התכנון. 'אדם טבע ודין' וד"ר אבי כהן, חבר הוועדה המקומית חוף השרון, הגישו עתירה לביהמ"ש לעניינים מנהליים בתל אביב בבקשה לבטל את היתר הבנייה, אך זו נדחתה.

קרקע חקלאית (ארכיון), צילום: אוראל כהן קרקע חקלאית (ארכיון) | צילום: אוראל כהן קרקע חקלאית (ארכיון), צילום: אוראל כהן

המדינה טענה להגנתה כי הרפת מותרת לפי תוכנית המתאר החלה באזור, אך ביהמ"ש העליון קבע כי זו אינה פוטרת את החקלאי מהכנת תוכנית מפורטת. היום הפך ביהמ"ש העליון את החלטת ביהמ"ש המחוזי, כאמור, וקבע כי "לא ניתן להוציא היתר בנייה לרפת שבמוקד הערעור עד אשר תאושר תוכנית מפורטת", לשון ההחלטה.

לדברי עמית ברכה, מנכ"ל אט"ד, משמעות ההחלטה היא כי "בניגוד למצב כיום, הציבור יוכל לדעת מראש על קיומה של תוכנית שפוגעת בנוף ובסביבה, ולממש את זכותו החוקית להגיש התנגדות".

עו"ד אלי בן ארי, היועץ המשפטי של אט"ד, אמר כי פסק הדין "אמור להביא להפסקת מתן אישורי בנייה לפרויקטים שמזיקים קשות לסביבה הממוקמים בשטח פתוח", וכי "אור השמש והשקיפות שמתחייבת מהליך התכנון הרגיל תבטיח גם שמירה טובה יותר על הסביבה".

יצוין כי, ביהמ"ש העליון אישר שלא להרוס את הרפת לאלתר, והחקלאי יוכל "להגיש תוכנית בניין בה יבקש 'להכשיר' את הרפת", לשון ההחלטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קיבלתם דוגמה חיה לגורמים העיקריים שיצרו את משבר הדיור
בג"ץ והארגונים ה"ירוקים" (שהם למעשה ארגונים אנטי-ציוניים במסווה "ירוק" שלמעשה עוסקים אך ורק בטירפוד בנייה יהודית, לא תשמעו מהם פיפס נגד בנייה ערבית בלתי-חוקית מאסיבית על שטחים פתוחים) אחראים במידה רבה להתעצמות "מפלצת התכנון" שהקפיאה את הבנייה בכל רחבי הארץ ויצרה עודף ביקוש שהוביל לעליות מחירים אדירות.
כלכלן  |  15.09.13