אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר המטרה של החלב צפוי לעלות אחרי החגים צילום: חיים צח

בלעדי לכלכליסט

מחיר המטרה של החלב צפוי לעלות אחרי החגים

המחלבות נערכות להעלאה של 7-4 אגורות במחיר המטרה שהן משלמות לרפתנים עבור ליטר חלב גולמי עקב עלייה בתשומות הייצור. מועצת החלב: מדובר בהשערות בלבד

16.09.2013, 06:59 | נורית קדוש

דיפלומט מעלה מחירים הטובלרון מתייקר חברת ההפצה הגדולה בישראל הודיעה כי תייקר 7 ממוצריה ב-6%, בהם מיונז וחרדל היינץ ועוגיות מילקה. בכיר בענף: אין הצדקה להתייקרות, לא תאושר לפני 2014 נורית קדוש, 9 תגובותלכתבה המלאה

אחרי שני רבעונים, שבמהלכם ירד מחיר המטרה של החלב ב־15 אגורות לליטר, צפוי מחיר המטרה לשוב ולעלות אחרי החגים ב-7-4 אגורות לליטר, כך נודע ל"כלכליסט".

העלייה במחיר המטרה של החלב (המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים עבור ליטר חלב גולמי) באה על רקע התייקרות תשומות הייצור של הרפתנים. הודעה בדבר ההתייקרות הצפויה של מחיר המטרה נמסרה לנציגי המחלבות באופן בלתי רשמי בפגישות שקיימו בשבוע שעבר במועצת החלב.

קראו עוד בכלכליסט

בסך הכל יקבלו הרפתנים כתוצאה מעדכון מחיר המטרה תוספת שנתית של 41-26 מיליון שקל לסכום הכולל בגובה 1.3 מיליארד שקל, שאותו משלמות להן המחלבות עבור החלב הגולמי שהן רוכשות כל שנה.

מדובר בהתייקרות בשיעור של 2%–3%, שאם תאושר במשרד החקלאות עשויה להביא בעתיד לייקור מוצרי החלב המצויים תחת פיקוח. בהמשך לכך צפויה עליית מחיר המטרה להביא אף להתייקרות של מוצרי חלב נוספים.

 , צילום: צפריר אביוב צילום: צפריר אביוב  , צילום: צפריר אביוב

העדכון במחיר המטרה מתבצע על ידי מועצת החלב ביום הראשון של כל רבעון וצפוי לחול מיד אחרי שמחת תורה. במשרד החקלאות לא מורידים או מעלים מחירים של מוצרי חלב בפיקוח אחרי כל שינוי במחיר המטרה, אלא ממתינים לעלייה או לירידה בשיעור מצטבר של 3.5%.

הנוסחה לקביעת המחיר לצרכן של מוצרים בפיקוח הנה נוסחה משוכללת היודעת "לזכור" אירועים קודמים ולהתחשב בקיומם. כך לדוגמה, באוקטובר 2012 עלה מחיר המטרה של החלב ב־20 אגורות לליטר, אולם בעקבות הבחירות אושרה העלאת מחירי המוצרים שבפיקוח רק בפברואר 2013.

הנוסחה מביאה בחשבון את חמשת החודשים שבמהלכם שילמו המחלבות לרפתנים מחיר גבוה על החלב הגולמי, בזמן שלא יכלו לגבות את התוספת מהצרכן. כך, "החוב" של משרד החקלאות למחלבות עלול לייקר עוד יותר את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח (מעבר להתייקרות הנגזרת מהעלייה במחיר המטרה).

ההתייקרות של מחיר המטרה בפועל היתה אמורה להיות חדה אף יותר, אלא שב־1 באוקטובר צפויה לחול הפעימה הראשונה במתווה לוקר (הסכם בין המדינה לרפתנים, שנועד להפחית את מחיר המטרה של החלב על ידי סגירת המחלבות הקטנות והבלתי יעילות שמייקרות את מחיר המטרה). במסגרת ההסכם נקבע כי מחיר המטרה יופחת ב־6.8 אגורות בארבע פעימות שיחולו עד 2016.

מוצרי חלב, צילום: אריאל בשור מוצרי חלב | צילום: אריאל בשור מוצרי חלב, צילום: אריאל בשור

הפעימה הראשונה נקבעה לראשית אוקטובר ומפחיתה 1.7 אגורות ממחיר המטרה (אילו לא היתה חלה, היה מחיר המטרה מתייקר ב־5.7–8.7 אגורות). היום אמורה ועדת הכלכלה של הכנסת לאשר את התקנות שיסללו את הדרך ליישום המתווה.

בעדכון האחרון במחיר המטרה שחל בתחילת יולי נרשמה ירידה בגובה 10 אגורות לליטר. בעקבות אותה ירידה, הודיעה תנובה באותו מועד על הורדת מחיר הקוטג' לקמעונאים ב־4.2%, והמליצה להוריד את מחירו לצרכן ל־5.95 שקלים. כמו כן הורידה תנובה את מחיר הגבינה הלבנה לקמעונאים ב־2.5%, והמליצה להוריד את המחיר לצרכן ל־6.5 שקלים. על רקע המהלך שיזמה תנובה הודיעו שטראוס וטרה על הורדת מחיר הקוטג' והגבינה הלבנה, מהלך שהשיב את מחירי המוצרים כמעט לאותה רמה שבה היו לאחר מחאת הקוטג'.

בעקבות פניית "כלכליסט" אתמול בדבר העלייה הצפויה במחיר המטרה נמסר ממועצת החלב כי "המדדים הרלבנטיים טרם התפרסמו ולכן בשלב זה מדובר בהשערות בלבד". עוד נמסר כי כבר בסוף יוני פרסמה המועצה מסמך שבו העריכה כי מחיר המטרה צפוי "בסבירות גבוהה" לעלות ברבעון הרביעי ב־4.5 אגורות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
חלב = רעל. לא פחות ולא יותר
להפסיק לשתות את הרעל הזה. שידחפו את זה לילדים שלהם במחיר כזה עם הורמונים כאלה מתוך סבל כזה של הפרות. ועוד מאיימים על העלאות כל היום. שילכו לעזאזל. הרסו את החיים עם אשליית החלב שהוא ״בריא״ לילדים ובעצם זה רעל גרוע יותר מעישון. מצידי תעלו את המחיר באלף שקל. שאף אחד לא יקנה יותר חלב. חולירות
16.09.13
לכל התגובות