אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הדולר היציג בשפל של שנתיים: נפל ב-0.9% ל-3.53 שקלים

היורו איבד 0.5% ל-4.72 שקלים. מדד אוגוסט עלה ב-0.2%, פחות מהצפוי; דרמה בארה"ב: לארי סאמרס הסיר את מועמדותו לתפקיד יו"ר הפד

16.09.2013, 15:54 | שי סלינס

הדולר והיורו איבדו היום (ב') גובה במסחר מול השקל על רקע פרסום מדד המחירים לצרכן אתמול ופרישתו המפתיעה של לארי סאמרס מהמירוץ לתפקיד יו"ר הפד. הדולר היציג ירד ב-0.9% ל-3.53 שקלים והיורו איבד 0.5% מערכו ל-4.72 שקלים.

לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב, הסיר את מועמדותו לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב. סאמרס התקשר הלילה לנשיא ארה"ב ברק אובמה על מנת לדווח לו על כך. "הגעתי למסקנה שכל תהליך האישור הנדרש למינויי יהיה קשה והוא לא ישרת את האינטרס של הבנק המרכזי, של המימשל או את האינטרסים של ההתאוששות הכלכלית המתמשכת של האומה" - כך צוטטו דברי סאמרס לנשיא אובמה. הנשיא קיבל את הסתלקותו של סאמרס מן התפקיד המוצע.

 

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

מדד המחירים לצרכן שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) עלה פחות מההערכות המוקדמות בשוק ההון, בשיעור של 0.2% (ההערכות דיברו על עלייה של 0.4%). מדד מחירי הדיור, שהוא הסעיף בעל המשקל הגדול ביותר בסל מדד המחירים לצרכן, עלה בחודש שעבר ב-0.7%. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, המודד למעשה את השינויים בחוזי שכירות חדשים שנחתמו בחודשיים האחרונים, עלה ב- 0.7% ואילו מדד שכר הדירה הכללי עלה בשיעור מתון יותר של 0.2%.

איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות התייחסה למדד ואמרה: "בהעדר סיכונים אינפלציוניים ולמרות התחזקות השקל מאז פחת הסיכון לתקיפה אמריקאית בסוריה, אנו צופים, כי הועדה המוניטרית תבחר להותיר את הריבית לחודש אוקטובר ללא שינוי ברמה של 1.25%".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: "ייסוף השקל בטווח הקצר צפוי לשוב ולאתגר את בנק ישראל ומשרד האוצר ואמש ההודעה על הפיטורים ב-ECI הייתה סנונית ראשונה להשפעה הקטלנית שיש לשער החליפין ולתקורות הגבוהות בהם נדרשים לשאת היצואנים המקומיים אל מול הזירה התחרותית. היצואנים בוחנים את האפשרות להעתיק את מפעלי הייצור למזרח אירופה ולאסיה - יעדים בהם תנאי הסחר נוחים ותומכים במפעלי ייצוא. ללא צעדים משמעותיים לביסוס התעשיות מוטות הייצוא והבטחת תנאי סחר תחרותיים יעלמו תעשיות אלו מישראל, כאשר מעמד הביניים והמשק כולו יידרש לשלם את המחיר עם העלייה בשיעורי האבטלה והפגיעה בהכנסה הפנויה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות