אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים דחפו את הבורסה בתל אביב לעליות; כיל איבדה 1.5% צילום: בלומברג

הבנקים דחפו את הבורסה בתל אביב לעליות; כיל איבדה 1.5%

מדד ת"א 25 עלה ב-0.8%, ת"א 100 טיפס ב-0.7% ומדד הבנקים הוסיף 1.2%; שמן איבדה 5.2% לאחר שדיווחה על חיפוש משקיע לצורך מימון מבחני ההפקה בים 3; מחזור המסחר - 1.24 מיליארד שקל

17.09.2013, 17:27 | מיקי גרינפלד
בורסת תל אביב שנסחרה במרבית היום (ג') במגמה שלילית, ננעלה בעליות בהובלת מניות הבנקים. זאת למרות הירידות באסיה הבוקר ובאירופה במהלך היום. בשווקי העולם ניכרת עצבנות לקראת ישיבת הפד בארה"ב והכרעתו על מועד והיקף צמצום רכישות האג"ח. מחזור המסחר בתל אביב הסתכם ב-1.24 מיליארד שקל.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60  

 

המשק צפוי לצמוח השנה בשיעור של 3.4%, שיעור זהה לצמיחה שנרשמה בשנת 2012. זוהי ההערכה שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - הנמוכה בהשוואה לזו של בנק ישראל - 3.8% ושל משרד האוצר - 3.5%. במקביל עדכנה הלמ"ס כלפי מטה את אומדן הצמיחה לרבעון השני ל-4.9% (בקצב שנתי), לעומת אומדן של 5.1% באמן שפורסם על ידה לפני חודש. במקביל, מעדכון מיוחד לסקירה הפיסקלית השנתית שפרסם לפני שלושה חודשים, עולה כי גם בשנים הבאות יהיה על הממשלה להטיל מסים נוספים בסכומים ניכרים, ולבצע קיצוצים גדולים נוספים בתקציבה.

 

"סקרי הציפיות המקומיים לחודש אוגוסט הצביעו על שיפור ביחס לחודש הקודם אך התמונה הכללית עדיין משקפת צפי לצמיחה בקצבים מתונים בהמשך השנה", אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות.

 

לאחר הודעתו המפתיעה של לארי סאמרס על פרישתו מהמירוץ לתפקיד יו"ר הפד במקום בן ברננקי שיפרוש מתפקידו בינואר, סגניתו של ברננקי, ג'נט ילן, מובילה כרגע את רשימת המועמדים לרשת את מקומו. ההנחה היא שילן תמשיך בקו של ברננקי ותימנע מהעלאת ריבית ומצמצום משמעותי של התמריצים לשוק עד לשלב של התאוששות בת קיימא בכלכלה האמריקאית. ישיבת הפד האמורה להכריע על מועד והיקף צמצום תוכנית התמריצים ורכישות האג"ח תתקיים ביומיים הקרובים ומחר יפרסם הבנק המרכזי את החלטתו. 

 

"כשמנתחים את המשתנים המקרו כלכליים בארה"ב, ניתן לראות את השיפור ברמת הפעילות הכלכלית במשק, ושיפור זה אכן תומך בצמצום ההרחבה הכמותית. אלא שלהערכתנו, תמונת המצב אינה אופטימית דיה, כדי לעמוד בתחזיות הפד, שכן קצב הצמיחה עודנו נמוך מהתחזית, והירידה בשיעור האבטלה, נובעת בעיקר מירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, ולא לזה פיללו בכירי הפד", אומרת איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות.

 

שוק האג"ח

מידרוג הודיעה על העלאת דירוג לדרבן מקבוצת אליעזר פישמן. הדירוג הועלה מ-A3 באופק חיובי לדירוג A2 והצבת אופק דירוג יציב. מידרוג מציינת כי העלאת הדירוג נתמכת בקיטון בחוב הנובע מיישום אסטרטגיה למימוש נכסים וקרקעות, לצורך הקטנת המינוף ושרות החוב של החברה.

 

מעלות הכניסה את דירוג BBB של אלקטרה נדל"ןלרשימת מעקב (CreditWatch) עם השלכות שליליות. במעלות מסבירים את המהלך בשחיקה מצב הפיננסי של החברה וברמת הנזילות הבעייתית שלה. מעלות מציינת את הפירעונות הצפויים, בהיקף של 270 מיליון שקל בסוף השנה ובראשית השנה הבאה - לבנקים ולמחזיקי אג"ח, מול התקדמות איטית מהצפוי בקצב מימוש הנכסים.  

 

מעלות העניקה דירוג של +A להנפקת אג"ח חדשה של שופרסלבהיקף של 500 מיליון שקל. התמורה מהנפקת האג"ח אמורה לשמש למחזור חוב קיים של החברה.   

 

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

 

מניות במרכז

כילנסחרת היום על רקע הודעת יצרנית הדשנים הגדולה בעולם, מוזאיק, כי היא מורידה את תחזית מחיר האשלג לרמה של 330 - 340 דולר לטונה, בהשוואה לתחזית הקודמת שעמדה על 330 - 360 דולר לטונה.

שמן נפט וגז  מחפשת משקיע לצורך מימון מבחני ההפקה בקידוח ים 3, בהיקף של 6 מיליון דולר. כך מדווחת היום החברה. עלות מבחני ההפקה בקידוח עומדת על 24.4 מיליון דולר, וחלקה של החברה בעלות הנדרשת מסתכם ב-19.9מיליון דולר. שמן מציינית כי האמצעים הכספיים שברשותה אינם מספיקים למימון מלוא חלקה של החברה בתקציב מבחני ההפקה, וכי היא נדרשת להשלמת הסכום בהיקף האמור. החברה מעריכה כי תוכל להשיג את המימון.

סקירה מאכזבת לאיזיצ'יפ - בית ההשקעות אופנהיימר מוריד את מחיר היעד של המניה לשנת -2014 מ-1.43 דולר ל-1.29 דולר. באופנהיימר צופים ירידה בהכנסות החברה השנה הבאה, בעיקר בשל פגיעה במכירות לאחד מלקוחות החברה המובילים. 

המיזוג בין חטיבת סרגלי הכלים של קונדואיט לבין חברת פריוןיצא אתמול לדרך. פריון תנפיק לקונדואיט 57-60 מיליון מניות, ולאחר סגירת העסקה יהיו 81% ממניות החברה הממוזגת בידי בעלי המניות של קונדואיט, וה- 19% הנותרים בידי בעלי המניות של פריון. מכך עולה כי שווי החברה הממוזגת יהיה 836 מיליון דולר, בהנחה ובעלי המניות של פריון יקבלו 19% ממניות החברה הממוזגת.

האנליסט דיוויד קפלן מברקליס צופה תקופה קשה לפרטנר ולסלקום, שנאלצות להתמודד עם אתגרים רבים בעקבות פתיחת השוק לתחרות לפני כשנה. בשל הקשיים הצפויים ואי הוודאות שתשרור בחודשים הבאים מותיר היום קפלן את דירוג ה"מכירה" על כנו. במקביל, קפלן צופה המשך צמיחה בבזק, ומותיר את המלצת הקנייה על המניה.

פלוריסטםהודיעה שמנהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA), ביטל את ההשהיה שהוטלה על הניסוי הקליני שלב 2 בצליעה בינונית לסירוגין ואישר את חידוש הניסוי. ההשהייה באה על רקע מקרה ספציפי של חולה שסבלה מתגובה אלרגית לאחר הזרקת החומר בניסוי. לאחר בדיקות התברר כי מדובר במקרה יחיד מתוך 74 מטופלים, ושהתגובה לא נגרמה מהחומר שהוזרק. בתי ההשקעות מקסים ואופנהיימר מפרסמים היום עדכון והמלצת קניה בעקבות ההודעה. באופנהיימר קובעים מחיר יעד של 5 דולר למניה לתקופה של 12-18 החודשים הבאים, מקסים פרסם עם מחיר יעד של 8 דולר ל-12 חודשים.

 

אבוג'ן, המפתחת דלק ביולוגי המבוסס על צמח הקקיון, השלימה שלוש שנים של ניסויים בברזיל באמצעות החברה־הבת, אבופיול. במסגרת הניסוי הראו זרעי הקיקיון המתקדמים של אבופיול תוצאות התומכות בהתאמתם של זרעי הקיקיון כחומר גלם כלכלי ותחרותי לייצור דלק אלטרנטיבי.

 

ביולייןקיבלה אישור לרישום פטנט ממשרד הפטנטים האמריקאי עבור BL-8020, תרופה נטולת אינטרפרון הניתנת בבליעה לטיפול בצהבת C. הפטנט הוא עבור השימוש בתרופה לטיפול בחולים שנדבקו בצהבת C ואינם מגיבים לטיפול. הפטנט יהיה בתוקף לפחות עד 2031.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות